Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 28. července 2021 Viktor

Moto GP 4 - motocyklový ráj?

  12:00
Tak a je to tady. Dostal jsem do ruky hru, nad kterou se zahraniční recenze přímo rozplývají a jejíž úspěch zajišťuje již pořadové číslo. Vyvstává však otázka: bude nás hra s mírnými zlepšeními skutečně bavit i počtvrté?

moto GP 4 Radek Hrdlička
Chyba však nastala ve výběru recenzenta. Po shlédnutí preview článku jsem se zděsil zjištěním, že nejen že nejsem fanouškem podobně zaměřených her, ale dokonce ani nerozumím, jak se člověk může po arkádovém a velezábavném Burnoutu uklidnit strnulou jízdou na motorkách. Všechno jsem si spojil dohromady: licencovaná hra, se čtyřkou v pořadí, vydaná Japonci a pro Namco charakteristické zvuky v menu spolu s nicneříkající muzkou. Tohle nikdy nedělá dobrotu. Respektive dělá, ale nejspíš jen u zarytých fanoušků, kterým nedělá problém strávit hodiny studiem vlastností stroje, upravováním jízdních vlastností a opakovaným pouštěním záznamů (replays). Pravda, tato část hry vypadá skutečně realisticky, pohledů je tu plno, ale tohle jsme přece viděli v desítkách jiných titulů. Občas mi připadá, že autoři jen mění jádro, protože ty odporné cinkavé zvuky, které Namco používá už od dob Tekkena, nemůžeme už ani cítit.

moto GP 4

Vývoj začal již v roce 1998 a autoři hru postupně vylepšovali až nadoraz.

Jak jsem řekl, co se týče podobných her, dávám přednost hratelnosti a zábavě, ani jedno jsem však po několikadenním hraní nenašel. Stejně na tom byl i kamarád, kterého jsem si ze zoufalství pozval. Nebyl jsem si jist vlastním objektivním přístupem ke hře, ale kamarád, ač profík přes podobné sportovní „voloviny“ po pár minutách odpadl s tím, že dokolečka může jezdit na vlastním stroji po náměstí a bude to stokrát zajímavější. Pro člověka mého typu, který podobné hry vidí jen přinejmenším z rozjetého vlaku je za trest trávit víkend kroužením po okruhu s motorkou, která nejenže vypadá jako ze hry z minulého století (popravdě vývoj Moto GP sahá až do roku 1998, takže nejsem zase tak daleko od pravdy), ale nedočkal jsem se ničeho, co by mě aspoň trochu zabavilo. Jedná se o poměrně věrnou kopii závodních okruhů, přičemž taková simulace chytání potkanů by mě možná bavila víc. Sami vidíte, že rýpání do toho, kdo a na jaké značce projel první okruhem tam a tam v roce tom a tom ode mě rozhodně nečekejte. Coby nezasvěcený hráč přistoupím ke kritice základních bodů, které by moto GP 4 z obyčejné hry měly udělat hru zábavnou.

Hned zpočátku je jasné, že Moto GP není na poli PS2 žádným nováčkem. Vývoj začal již v roce 1998 a autoři hru postupně vylepšovali až nadoraz. Principem však pořád zůstává prachsprosté ježdění okruhů a čas od času si můžete zkusit nějaký ten challenge mód, který spočívá ve vyzvání jiného hráče k soukromému závodu nebo jízdě sólo na čas. Autoři byli aspoň natolik shovívaví, že nás hned ze začátku seznámili s novinkami, které čtvrtý díl provázejí. Vesměs se jednalo o novinky typu on-line hraní až pro 8 závodníků s podporou headsetu, nové stroje, možnost tuningu, přidány byly i nové druhy pohledů skrz hledí helmy nebo přímo z pohledu závodníka. Ono je to vlastně stejně jedno, využívat budete nejspíš jen základní dva druhy pohledů, a sice z pohledu třetí osoby a z vlastního pohledu. K dispozici budou kromě strojů třídy Moto GP i kategorie do 125 ccm a do 250 ccm a prohánět se budeme skrz 16 různých prostředí (Phakise, Nelson Piquet, Losail atd.) a na trati se můžeme potkat až se 77 závodníky ze 39 týmů světa, prostě update pro sezónu 2004. Upřímně řečeno, žádnou přírodu či zajímavá místa nečekejte, jedná se výhradně o placaté závodní okruhy. moto GP 4

Při spuštění závodu se objevilo cosi, co jsme popravdě řečeno očekávali.

Po představení novinek jsme si zapnuli tutorial a začalo nás zajímat, co může být jeho součástí jiného, než jak hráče správně naučit jezdit. To, co se objevilo, však předčilo veškerá očekávání. Návod spočíval v tom, jak z hráče udělat co největšího vola, takže jsem se naučil stisknout křížek pro plyn, čtvereček pro brzdu a zvládl jsem dokonce i zatáčení doprava a doleva dle instrukcí. Člověk lehce nabyl dojmu, že autoři jsou v koncích s dechem a Moto GP dopadne stejně jako známé sportovní série od EA, které až na drobná grafická vylepšení a aktuální tabulky hráčů nenabízí uživateli zhola nic a ještě za to v obchodech zaplatíme plnou palbu.

Při spuštění závodu se objevilo cosi, co jsme popravdě řečeno očekávali. Suchá nicneříkající grafika, průměrně zpracované stroje moto GP 4 a závodníci, bitmapa na pozadí a plochý horizont bez jediného kopečku. A okruh, po kterém jezdíte, dokud nevyhrajete, poté budete obdařeni několika body za jízdu, doladíte mašinu a jedeme dál. A takhle pořád dokola, dokud nepadneme vysílením nebo nevyjde nový díl, za který by se dal opět utratit nemalý peníz.

Ve hře nemůžou chybět ani různé nicneříkající tabulky, statistiky a další serepetičky, které fanouška nadchnou, ale vlastně zábavu nijak nezvedají. Přestože jsme měli k dispozici plnou verzi hry, téměř vždy se cca v půlce závodu kousla hudba a nepříjemné pískání, které se po celý zbytek závodu linul z repráků, nebyla zrovna pastva pro oči. Protože se ale jedná o vcelku nepřehlédnutelný kiks, předpokládáme, že v prodejní verzi už bude vše v pořádku.

Vylepšení hry oproti předchozímu dílu:

 • vylepšená realistická fyzika strojů
 • nové kamery
 • možnost hry on-line až pro 8 závodníků
 • podpora USB headsetu
 • nový bodový systém
 • možnost tuningu po zvládnutí sezóny
 • arcade mód
 • nový pohled skrz helmu, lze i sejmout štít, když díky blátu přestanete vidět

 • moto GP 4 Počítali jsme i s tím, že autoři zahrnou do možností hry třeba skopávání soupeřů z motorek nebo aspoň protáhlý pohled při rychlé jízdě, ale ani ťuk. Při jízdě nad 200 km/h si připadáme, jako bychom jeli stovkou a ještě se bývali stačili vyhýbat babičkám na přechodech, tedy kdyby tam nějaké byly. Monotónní zvuky strojů, přestože autoři použili aspoň několik různých druhů pro každý stroj, nijak nepřekvapily a nerealistické pohyby motorek při zatáčení jakbysmet.

  Hra zajisté skrývá nečekané možnosti, jak si nastavit mašinu, ale tato funkce je jaksi určená jen pro profíky, kteří se v podobných hrách vyžívají (to už mi připadá zajímavější fotbalový manažer, přestože jsem ho viděl jen jednou).Pokud jste fanoušky závodů motorek a zrovna vám došel benzín v té, co se vám válí v garáži, zkuste nové Moto GP. Pokud jste stejně jako já vyznavačem jiného žánru, případně pokud dáváte přednost zábavnějším závodním titulům, dejte od Moto GP 4 ruce pryč. Na světě je přece víc her než jízda dokolečka. Pryč s realitou, hry jsou o zábavě.

  Michael Mlynář
  moto GP 4 Na jednu stranu je vlastně všechno, co psal Radek, pravda, ale nedá mi to, abych nepřipojil i stručné zhodnocení hráče, který se realistických simulací rozhodně neštítí. Jistě, Burnout je super záležitost, ale jsou mezi námi i tací, kteří se při výběru závodní hry jednoznačně přikloní na stranu některého seriózněji pojatého titulu. A mezi ně Moto GP 4 rozhodně patří. Tato série se po celou dobu svého života na PS2 vyznačuje tím, že každý další díl přinesl jen tolik vylepšení, aby hráče dokázal „přemluvit“ ke koupi, ale zároveň aby zbylo ještě dost nápadů pro další díl. Nutně se tak ale musíme dostat někdy do fáze, kdy už „není co zlepšovat“. A podle mého soudu tato situace nastává právě s vydáním čtvrtého dílu.

  Jsem dalek toho, abych tvrdil, že tato hra je dokonalá, ale lze ji z mého úhlu pohledu označit jako jednoznačně nejkvalitnější z celé série. Tentokráte totiž mají zdejší motorky k realitě jednoznačně nejblíže po všech stránkách, zejména pak po stránce fyzikálního jízdního modelu, který sice samozřejmě není ani tentokrát ultra realistický, ale to je jedině dobře, protože si ještě velmi dobře pamatujeme, jak to dopadlo s pokusem o realistickou moto hru

  Klady a zápory

  Plus Nejlepší díl série
  Plus Příjemný důraz na realismus
  Plus Slušná jízdní fyzika

  Mínus Již obehrané téma
  Mínus Nepříjemný důraz na realismus

  Riding Spirits II. V Moto GP 4 je ale fyzika dosti uvěřitelná (zejména co se týče kupříkladu nebezpečí smyku apod.), ale zároveň i příjemně benevolentní do té míry, že se hra dobře hraje i těm, kteří s motocyklovými závody nemají zatím mnoho zkušeností.

  Docela v pořádku mi připadá i technické zpracování (sterilní okruhy a zvuky jsou holt daní za drahé licence kompletního světového motocyklového šampionátu včetně všech strojů i jezdců), a tak osobně vidím poměrně široké spektrum hráčů, kterým tuto hru doporučit: vedle motocyklových maniaků a vášnivých závodníků obecně se tato hra jistě zalíbí i mnoha z těch, kdož s touto sérií zatím nemají vůbec žádné zkušenosti.

  Moto GP 4
  Výrobce/Vydavatel Namco/Sony
  Platforma PlayStation 2
  Multiplayer: ano, 8 hráčů
  Vibrace/Analog: ano/ano
  Paměťová karta: 139 kB
  Verdikt: Moto GP se nijak neliší od licencovaných sportů: žádný díl nepřináší nic extra nového, ale přesto se prodává.
  Hodnocení: Radek 60%, Michael 80% (info)

  Autor:
  Témata: Dům roku, jízdné, Vlak
  • Nejčtenější

  Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

  Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

  Výrobce herních židlí Vertagear se omlouvá za sexistický vtip

  Společnost Vertagear zveřejnila na oficiálním twitterovém profilu obrázek naznačující, že se streamerky daleko víc...

  Nová hra od Amazonu ničí drahý herní hardware, pozor na ni

  Ačkoliv má New World od herních studií Amazonu poměrně úspěšný start, pověst jí kazí ohlasy od hráčů, kterým zničila...

  Hlavním hrdinou Zaklínače neměl být Geralt, prozradili tvůrci kultovní hry

  Vývojáři dnes už legendárního počítačového RPG prozradili, že podle původních konceptů počítali s tím, že si každý hráč...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Vývojáři končí s protipirátskou ochranou Denuvo. Zpomaluje počítač

  Reputace protipirirátské ochrany Denuvo utrpěla v posledních dnech vážné šrámy. Nejdříve bylo prokázáno, že má...

  KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

  Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

  Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

  Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

  Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

  Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

  RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

  Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

  RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

  Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

  RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

  Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

  RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

  Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

  Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

  Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

  Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

  Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

  Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

  Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

  Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

  Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

  Herec oznámil, že je transgender žena. Manžel i celebrity ho chválí

  Herec Tommy Dorfman (29), který se proslavil rolí v seriálu Proč? 13x proto, oznámil, že je transgender. Celý minulý...