Robert Kotick, šéf společnosti Activision Blizzard

Vzali mu půl platu, stejně má prý moc. Šéf Activisionu dráždí investory

  • 11
Přestože vydavatelství Activision Blizzard pod vedením Bobbyho Koticka zažívá rekordní úspěchy, snížili jeho plat na polovinu. Ani to však téměř polovině investorů nestačí a přejí si další krácení.

Osmapadesátiletý Kotick je jedním z nejbohatších mužů dynamicky se rozvíjejícího videoherního průmyslu. Jen na odměnách si po dobu svého patnáctiletého ředitelování vydavatelství Activision Blizzard vydělal přes 100 milionů dolarů (více než dvě miliardy korun). Podle neziskové organizace As You Sow, která se snaží o prosazování společenské odpovědnosti korporátních firem, je ale také dlouhodobě jedním z vůbec nejpřeplácenějších šéfů amerických firem (viz náš starší článek). 

Vedle mobilního hitu Candy Crush Saga je nejúspěšnější značkou Activisionu vojenská série Call of Duty.

Mimořádné Kotickovy zisky jsou pak kritizovány i ze strany investičně poradenské společnosti CtW Investment Group, která se pomocí ovlivňování investorů výrazně zasadila o jejich snížení. V následujících dvou letech tak Kotick namísto dosavadních 1,75 milionu dolarů ročně (cca 37 milionů Kč) bude pobírat „jen“ polovinu.

Jenže i to je podle mnohých lidí moc a tlak na něj nekončí. V CtW totiž poukazují na to, že většinu peněz Kotick dostává v odměnách za plnění stanovených plánů, a rádi by prosadili jejich další snižování. A zdá se, že se jim to v budoucnu podaří, protože podpora podobně štědrých bonusů mezi akcionáři meziročně stále klesá. Naposledy pro jejich vyplácení v plné výši zdvihlo ruku už jen 54 % z nich.

Na druhou stranu je nutné dodat, že na rozdíl od hráčů, kterým se herní produkce Activision Blizzard líbí stále méně a méně (viz náš článek), investoři mohou být s Kotickovým vedením spokojeni. Je nejdéle sloužící generální ředitel veřejné technologické společnosti a navzdory pandemii v posledních letech prakticky zdvojnásobil hodnotu akcií firmy. Jeho poněkud stereotypní mediální obraz bondovského záporáka pak také nabourává fakt, že finančními dary podporuje chudé černošské studenty a válečné veterány.