Vypadá to, že ty nejlepší dny komunitního financování, nebo chcete-li crowdfundingu, jsou už minulostí. Samozřejmě i dnes se čas od času objeví zajímavý a úspěšný projekt, ale jinak už je tato platforma hlavně pro pamětníky a výrobce deskovek. Ti tam ovšem převážně jen úmyslně podhodnocují své chystané projekty, aby se pak mohli nesmyslně chlubit na sociálních sítích, že 300procentního úspěchu dosáhli pět minut od začátku kampaně (a aby pak museli potupně přiznat, že jim vybrané prostředky nestačí, viz náš článek).
Důkazem úpadku komunitního financování budiž aktuální konec platformy Fig. Ta sice nikdy nedosáhla věhlasu slavnějšího Kickstarteru, o to zajímavější koncept však nabízela. Přispěvatelé totiž za své peníze nejenže dostali hru a další „backerské“ odměny, ale pokud splnili dané podmínky, stali se spoluinvestory a vývojáři se pak s nimi dělili o případný zisk. Díky Figu spatřily světlo světa i takové pecky jako Outer Wilds, Pillars of Eternity II: Deadfire, Phoenix Point, Wasteland 3, Psychonauts 2 nebo třeba teprve nadcházející Homeworld 3. Přesto teď platforma ukončila činnost.
Nebylo to ale proto, že by koncept byl neúspěšný, naopak. Fig (mimochodem název není odvozen od anglického výrazu pro fík, ale od názvu ulice Figueroa, v jejíž blízkosti se roky konala výstava E3), odkoupila investiční společnost Republic. Ta přebrala všechny závazky, ale budoucí projekty už chce řešit pod svým jménem. Značka Fig tak sice zanikla (aktuálně už ani nefungují oficiální stránky), všechny podpořené projekty ale budou dokončeny a jejich drobní investoři i nadále vypláceni.