Discord

Discord | foto: Discord

Aprílový vtip Discordu je nejsledovanějším herním videem na YouTube. Omylem

  • 2
Více než 1,4 miliardy zhlédnutí posbíralo pouze 17 sekund dlouhé aprílové video mezi hráči oblíbené komunikační služby Discord. Není to ovšem proto, že by tato parodie na herní lootboxy byla tak vtipná, ale kvůli nepromyšlené implementaci automatického přehrávání.

Když koncem loňského roku vyšel trailer na aktuálně nejočekávanější hru Grand Theft Auto VI, povedlo se mu během pouhých 24 hodin nasbírat sto milionů zhlédnutí, což z něj udělalo druhé nejrychleji sledované video na platformě YouTube (prvenství drží videoklip korejského boybandu BTS, viz náš článek).

Tak nějak jsme počítali s tím, že si svoji pozici nejsledovanějšího herního videa nějaký ten pátek udrží, ovšem netrvalo ani půl roku a stávající rekord byl doslova zadupán do země. A to z nečekaného směru.

Komunikační aplikaci Discord používá každý měsíc nějakých 150 milionů uživatelů, což je solidní číslo, ani to ovšem nevysvětluje, proč jejich kratičké aprílové video během prvního dne od zveřejnění posbíralo přes miliardu zhlédnutí. Pro lidi mimo herní komunitu je jeho pointa patrně nepochopitelná, střílí si totiž z tzv. lootboxů, tedy ryze digitálních krabiček s náhodným obsahem, kterými vydavatelé (převážně mobilních free 2 play) vydělávají nemalé peníze.

Tím pravým důvodem vysoké sledovanosti je totiž technická chyba. Správcům Discordu se totiž zřejmě nechtěně podařilo stvořit automatického YouTube bota, který toto video u všech přihlášených uživatelů spouští na pozadí vyskakovacího okénka pro upozornění. Přihlásil se na Discord váš kamarád? Jedno přehrání. Napsal vám zprávu? Druhé přehrání. Spustil na Steamu hru? Třetí přehrání…

Samozřejmě záleží na individuálních preferencí pravidel notifikací, každopádně aktuální 1,4 miliardy zhlédnutí ukazují, že si lidé vystačí s „továrním“ nastavením.

Sám Discord se k incidentu oficiálně nevyjádřil, na sociální sítě ale napsal výmluvné „oops.“ Otázkou je spíše to, jak se k tomu postaví YouTube – s největší pravděpodobností tato astronomická čísla smaže (v době psaní článku tak ještě neudělal), profil Discordu pak může kvůli porušení pravidel dočasně zabanovat nebo dokonce úplně zrušit. Jelikož však evidentně nešlo o úmysl, patrně se vše vyřeší omluvou.

A máme po… zadnici. Twitch zakázal streamování na intimní místa


Témata: YouTube, Discord, Steam