Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Prodejci herních podvodů vydělávají miliony, boj s nimi je nekonečný

Autoři a prodejci cheatovacího softwaru do populárních online videoher sice kazí zážitky stovkám tisíců hráčů, sami z toho však mají vysoký zisk. Zatímco jejich zákazníci bývají často postiženi i ztrátou zakoupené hry, jim samotným něco hrozí jen málokdy.
Watch Dogs 2

Watch Dogs 2 | foto: BW

Když koncem loňského roku dostal populární youtuber Jarvis doživotní ban ve hře Fortnite (psali jsme tady), vypadalo to jako příliš tvrdý trest pro sedmnáctiletého kluka, který chtěl jen otevřeně ukázat, jak podvodné programy v této extrémně populární videohře fungují v praxi.

Tzv. wallhack vám umožní vidět nepřátele i skrze zdi.

Jenže pro provozovatele online her jde o velice citlivé téma, právě cheateři jsou pro ně totiž tou největší osinou v zadku. Přes veškerou snahu a tvrdé tresty pro načapané hráče se jim nedaří zabránit, aby hrstka podvodníků systematicky ničila zážitek celé komunitě.

Boj mezi výrobci podvodných programů a vývojáři je vedený na vysoké technologické úrovni, útočníci jsou ale vždy o krok napřed, už jen proto, že nemusí dodržovat žádná pravidla.

Není to tak dávno, co herní veřejnost pobouřila ochrana hry Valorant, která operovala na úrovni samotného jádra systému a teoreticky tak mohla ohrozit bezpečnost systému (psali jsme tady). Vývojáři museli následně své kroky složitě obhajovat a upravovat, to výrobci cheatů se nikomu zodpovídat nemusí. Už jen proto je instalace podobných „zlepšováků“ dost kontroverzní, s jejich instalací si můžete do počítače snadno zanést nechtěný malware a pak si ani nebudete mít komu stěžovat.

Poté, co se Destiny 2 stala free 2 play záležitostí, strmě stoupl počet podvodníků.

V kompetitivních střílečkách jsou nejrozšířenější dva typy podvodů. Aimbot je vlastně asistent míření, který pomocí pokročilých algoritmů hledá nepřátele v dostřelu a automaticky je drží v zaměřovači. Hráči tak propůjčí nadlidské schopnosti a není problém zastřelit schovávajícího se protivníka přes půl mapy. Mnohem méně nápadné Wallhacky zase umožňují vidět skrze zdi a tak přináší podvodníkovi významnou taktickou výhodu. Metod cheatování je samozřejmě spousta a liší se pro různé herní žánry, právě v online střílečkách jsou ale největším problémem.

Neexistuje snad žádná, která by jich byla zcela ušetřena, přičemž platí, že čím je hra oblíbenější, tím více se v ní podvádí. Nucená karanténa nedávno přitáhla k počítačovým hrám spoustu nováčků, čímž celý problém ještě rozšířila a významný nárůst hlásí například CS:GO, Call of Duty či Destiny 2. Počet lidí, kteří jsou ochotni za cheaty utrácet, se sice odhaduje na méně než jedno procento hráčů, to ale v reálu stále znamená desítky tisíc lidí.

Zavedení anticheatové ochrany od Denuva do Doomu Eternal vyvolalo odmítavou reakci hráčů.

Prodejci cheatů si tak přijdou na pěkné peníze. Magazín PC Gamer vyzkoumal, že ti nejúspěšnější vydělají i více než milion dolarů ročně. Struktura takových organizací pak odpovídá klasickým softwarovým firmám, kromě samotných kodérů jsou potřeba i lidé, kteří se starají o vztahy s komunitou nebo distribuci přes různé kanály. Obvyklou formou poskytování služeb je měsíční předplatné zhruba v ceně 10 dolarů (cca 250 Kč), pro zájemce jsou ale k dispozici i daleko dražší speciální nástroje.

Zatímco o zátazích na podvádějící hráče slyšíme každou chvíli, samotní tvůrci jsou jen velice obtížně dohledatelní, a pokud neudělají chybu, jen těžko na ně někdo přijde. Ale i to se stává. Například minulý týden si Activision došlápl na stránku CxCheats, která prodávala cheaty do dnes mimořádně populárního Call of Duty: Warzone.

„Omlouváme se všem hráčům Call of Duty, kterým jsme způsobili nějakou bolest,“ píše se v patetickém prohlášení tvůrců, kteří svoji činnost okamžitě ukončili. O tom, že je ale dříve nebo později někdo nahradí, není nejmenší pochyby.

Zatímco v kompetitivních multiplayerových hrách cheaty kazí vybalancování, v těch singleplayerových naopak můžou herní zážitek vylepšit. Důkazem budiž seznam dvaceti titulů, které jsou na britském internetu nejčastěji vyhledávané ve spojitosti s cheaty.

Seznam her, které lidé v Británii nejčastěji vyhledávají ve spojitosti s cheaty.

Na prvním místě najdeme s velikým přehledem The Sims 4, což je mírumilovná hra, ve které nejde o to někam se dostat, ale prostě si jen hrát. Hráči v ní nepodvádějí, aby byli lepší, ale ze hry dostali více možností, než si pro ně připravili autoři. Více než cheaty se v tomto případě asi hodí termín modifikace, ten rozdíl se však smazává v případě hned následujícího GTA V. Co někdo vnímá jako neškodnou zábavu, umožňující mu se v otevřeném světě hry bez hranic vyřádit, jiný může vidět jako jasný podvod.

Stejně jako v případě protipirátských ochran je boj s podvodníky nekonečný. Na profesionální scéně se dá podvádění ještě ohlídat a každý, kdo je při něm přistižen, má z ostudy kabát, na běžné úrovni se s ním ale budeme setkávat pořád. Těžko se tak divit lidem, kteří proto vymění pohodlnější klávesnici s myší za gamepad, s vědomím, že na konzolích tento fenomén téměř absentuje.

Používáte někdy cheaty?

celkem hlasů: 1887
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 10. září 2020. Anketa je uzavřena.
Autor:
  • Nejčtenější

Vydělala miliony prodejem vody, ve které se koupala. PayPal je odmítal vyplatit

Streamerka Belle Delphine, která na internetu vystupuje i pod přezdívkou Gamer Girl, se před lety...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Parkurová hra vzala Steam útokem, hráči jsou nadšení

Žádné střílení ani boj, Rooftops & Alleys: The Parkour Game přináší jen parkur. A hráči jsou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pozůstalí školního masakru v Uvalde žalují vydavatele střílečky Call of Duty

Příbuzní obětí tragické střelby v texaském městě Uvalde, při kterém bylo zabito 19 studentů a dva...

Lidé na Twitchi závodí v pečení, nejrychlejší zvládnou sušenky za 4 minuty

Fanoušci videoherních speedrunů se inspirovali v kuchařských soutěžích, místo chuti ovšem soupeří...

Vývoj Cyberpunku 2077 oficiálně skončil, na Zaklínačovi 4 se pilně pracuje

Vývoj Cyberpunku 2077 oficiálně skončil, potvrdila finanční zpráva CD Projektu. Studio nyní...

Hráče šokovala cena digitálního oblečku, stojí jako zájezd k moři

Nový kosmetický doplněk do hry League of Legends, vytvořený na počest jejího nejúspěšnějšího hráče...

Nádherný Lego set podle Zeldy je konečně skutečností, ale ta cena

Konec spekulací, Lego ve spolupráci s Nintendem chystá na letošní rok nádhernou sadu na motivy...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...