Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

aktualizováno 
Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po letech vrátíte, uvědomíte si, že to zase taková sláva nebyla. Vlastně to často bylo špatné. Neplatí to jen pro filmy, seriály nebo třeba knihy, ale také pro videohry.

The Lion King (1994) | foto: Bonusweb.cz

A není tu řeč o situaci, že v době svého vydání byly dané hry vynikající, jen se na nich podepsal zub času. Jde o to, že už od počátku šlo o nedoladěné tituly. Jen jsme si je z nějakého důvodu oblíbili a vzpomínáme na ně až nepochopitelně nekriticky.

Které kousky z minulosti nás právě tímto způsobem okouzlily, aniž by tu byl pro to racionální důvod?

1.Postal (1997)

Vývojářské studio: Running With Scissors

Pokud dojde řeč na „škodlivost“ videoher, je téměř jisté, že bude zmíněna série Postal. A ne bezdůvodně. Už první díl z roku 1997 byl na svou dobu nadprůměrně brutální, což samozřejmě znamenalo spoustu zdvižených obočí ze strany puritánů. Hra byla dokonce zakázána ve více než desítce zemí.

Co si budeme povídat, právě to spoustu lidí nalákalo před monitory. Bylo prostě „vzrůšo“ neustále kmitat vytřeštěnýma očima z obrazovky na dveře a zpět v obavě toho, že se objeví rodiče, kteří nebudou reagovat zrovna pozitivně na to, co to hrajeme za „zvrácenost“.

Postal (1997)
Postal (1997)
Postal (1997)

Postal (1997)

A právě aura kontroverze, která hru provázela, byla dost na to, abychom si Postal zamilovali. A to i přes fakt, že to nebyl nijak výjimečný titul. Vlastně šlo o neobjevnou záležitost, která kromě spousty násilí nepřinesla nic nového. Nepotěšilo ani to, jak krátká hra byla. Jenže to vše nám bylo úplně ukradené, protože Postal byl klasickým zakázaným ovocem, které chutná nejlépe.

2.Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero (1997)

Vývojářské studio: Midway Games

Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero byl z ekonomického hlediska dobrý nápad. Využít popularity značky Mortal Kombat a nabídnout akční adventuru, jejímž hlavním hrdinou bude jeden z nejoblíbenějších bijců Sub-Zero? To přece musí fungovat. A na mě jako fandu Mortal Kombat fungovalo.

Prostě a jednoduše jsem chtěl zjistit víc o tom borci, který umí mrazit ostatní. To, že technická stránka hry byla mírně řečeno nepovedená, ovládání nedoladěné a design úrovní často nezáživný, mi bylo naprosto ukradené. Skákal jsem štěstím do stropu, protože jsem mohl prožít dobrodružství v kůži Sub-Zera a nic dalšího nehrálo roli.

Nelichotivá hodnocení hry ovšem vedla k tomu, že Midway Games rozhodlo odpískat plánovanou sérii her Mortal Kombat Mythologies, kdy se každá měla věnovat jiné postavě. Je to trošku škoda, někteří bojovníci by si vlastní projekt zasloužili.

3.50 Cent: Bulletproof (2005)

Vývojářské studio: Genuine Games

Hra, která má v titulu jméno rappera, jehož song In da Club jsme poslouchali 10x denně? Sem s tím. Navíc na nás fungovalo to, že byl příběh hrozně drsný a „cool“ a mohli jsme si o něm povídat se spolužáky tři hodiny denně. Plus samozřejmě nechyběla bezva hudba (bezva pro ty, kteří mají rádi 50 Centa). Zkrátka šlo o kousek, který prostě museli „všichni“ z naší generace hrát, nebo by se z nich stali vyvrhelové.

V žádném případě nebylo důležité, že herní mechanismy byly často velmi nedoladěné a neoriginální a řada jiných her je zpracovala lépe. Stejně tak jsme mávli rukou nad tím, že hra byla silně stereotypní a její nevyvážená obtížnost vedla k občasné frustraci.

Byl to titul, který těžil hlavně a především ze známého jména a v tomto případě to zvládl na jedničku. Stylová hudba, stylové zpracování a drsný 50 Cent, to mnoha hráčům ke spokojenosti stačilo. O tom svědčí i fakt, že se prodalo cca 1,2 milionu kusů. Nicméně, po prvním dílu nadšení opadlo. Pokračování nazvané 50 Cent: Blood on the Sand mělo výrazně lepší recenze, ale prodeje se ve srovnání s Bulletproof propadly o desítky procenty.

4.The Lion King (1994)

Vývojářské studio: Westwood Studios a Disney Software

V roce 1994, když se objevila platformovka na motivy animovaného filmu Lví král, jsme byli ještě caparti, kteří si samozřejmě chtěli prožít dobrodružství milovaného Simby na vlastní pěst. Speciálně pak, když bylo nabízeno ve skvělém grafickém kabátku a s vynikající hudbou.

Vůbec nás tak netrápilo, že byla hra silně jednotvárná, obtížnost hodně (ale opravdu hodně) nevyvážená a ovládání reagovalo nepřesně. To vše zmizelo ve chvíli, kdy se rozezněla legendární píseň Circle of Life a my jsme se jako Simba vrhli do světa plného roztomilých zvířátek i nebezpečí. A navíc jsme byli svědky toho, že hlavní hrdina během hraní pomalu dospíval, tomu jednoduše nešlo odolat.

Je ovšem pravda, že spousta lidí neměla šanci si hru pořádně vyzkoušet. Respektive ti, kteří se rozhodli zakoupit verzi pro Windows. Její „rozchození“ bylo tak komplikované, že to jednoduše hromada hráčů nezvládla.

5.Too Human (2008)

Vývojářské studio: Silicon Knights

Akční hra na hrdiny Too Human vyšla v roce 2008, kdy už většina z nás měla za sebou nemalé množství her, takže už jsme získali dostatek zkušeností a byli jsme schopni identifikovat různé „nedotaženosti“. A Too Human jich rozhodně neměla málo. Ale z nějakého důvodu nám to bylo jedno a skvěle jsme se bavili.

Mohl za to soucit s vývojáři, kteří se snažili hru dodělat nějakých deset let? „Zaslepilo“ nás snad lákavé prostředí a povedená zvuková stránka? Nebo nás uchvátila lákavá kombinace norské mytologie a sci-fi prvků?

Too Human

Too Human

Too Human

Too Human

Too Human

Too Human

Těžko říct, co přesně nás tak okouzlilo, ale faktem je, že bez ohledu na to, že jsme si byli vědomi několika relativně objektivních chyb jako to, že byla hra silně repetitivní a ovládání „nepřátelské“ (a ani nechtějte, abychom zmiňovali otravnou animaci s Valkýrou), tak musíme přiznat, že jsme si ve finále hru užili.

Mimochodem, se Silicon Knights je spojen jeden z nejvýraznějších soudních procesů týkajících se videoher. Společnost zažalovala firmu Epic Games za to, že jim údajně neposkytla herní engine Unreal Engine 3 ve slíbeném čase a navíc nedodala dostatečnou dokumentaci. Společnost Epic Games na to reagovala protižalobou, která byla vystavěna na tom, že studio Silicon Knights používalo její technologie neoprávně. 

U soudu zvítězila společnost Epic Games, které byla přiznána náhrada škody ve výši 4,45 milionu dolarů a soudem bylo nařízeno, aby Silicon Knights „zničilo“ všechny neprodané hry, které byly vystavěny na Unreal Enginu 3 (včetně Too Human). To nakonec přispělo k tomu, že společnost v roce 2014 vyhlásila bankrot.

Autor:

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 se koná od 20. do 24. srpna v Kolíně nad Rýnem. Čeká nás opět řada nových oznámení a ukázek z nadcházejících titulů jako jsou Gears 5, Minecraft Dungeons a Zaklínač.

Nejčtenější

Lidé vzpomínají na obaly od 3D karet minulé dekády. Jsou k smíchu i pláči

Retro obal od 3D grafického akcelerátoru

Estetika nikdy nebyla silnou stránkou videoherní kultury, své pomyslné dno však už má snad naštěstí za sebou. Nic...

Nepropásněte hru zdarma. Skvělý Mutant Year Zero není ani rok starý

Mutant Year Zero: Road to Eden

Obchod Epic Store rozdává tento týden opět parádní kousky. Kromě povedené tahové strategie Mutant Year Zero je to i...

KVÍZ: Legendární studia, která už neexistují. Poznáte je?

Lands of Lore

V dnešním kvízu se podíváme hluboko do herní minulosti. A nejspíše se budete divit, kolik skvělých studií, které v 90....

Pět scén z her, které narazily na australskou cenzuru

South Park: Stick of Truth

O cenzurování videoher v Austrálii toho bylo napsáno již mnohé, málo se už však ví, že se v posledních letech situace...

Fanoušci upravili vzhled zaklínače, aby se podobal seriálové adaptaci

Zaklínač 3 – Geralt jako Henry Cavill

Tvůrci chystaného seriálu Zaklínač vycházejí z původních knih Andrzeje Sapkowského, nikoli jeho oblíbené videoherní...

Další z rubriky

Originální způsob hubnutí do plavek: mávejte virtuálními meči

Ilustrační snímek

Virtuální realita je stále pro mnohé velkou neznámou, kdo ji ovšem jednou zkusí, může čerpat z jejího obrovského...

Revoluční rok 1989 ve hrách. Zavzpomínejte s námi na největší hity

The Indiana Jones and the Last Crusade: The Adventure Game

Rok 1989 byl významný i pro herní průmysl. V záplavě více či méně kvalitních her pro MS-DOS svůj debut zaznamenaly...

NHL přežívá na PC díky fanouškům, kromě grafiky je stále aktuální

NHL 2004 rebuilt 2018/2019

Malá komunita fanoušků už 15 let udržuje při životě nejlepší simulaci hokeje pro počítače. Pokud se dokážete povznést...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz