Rozhovor s Larou Croft: plastických operací nemuselo být tolik

aktualizováno 
V herním průmyslu se jí přičítá prvenství. Byla první výraznou ženskou hrdinkou ve hrách a dokázala to bez stereotypů a zpočátku i bez přílišné snahy o sexualizaci postavy. Ta přišla až později.

Lara Croft v připravované hře Tomb Raider | foto: Square Enix

Přinášíme proto fiktivní rozhovor s Larou Croft založený na dostupných informacích o její postavě i sérii Tomb Raider. Navazujeme tak na tradici herních časopisů z devadesátých let, kde podobné rozhovory byly zcela běžné.

Kdo je to?

Lara Croft je britská archeoložka, která se poprvé objevila ve hře Tomb Raider v roce 1996. Původně se měla jmenovat Laura Cruz a pocházet měla z Latinské Ameriky. Vydavatel hry však požadoval jméno bližší anglicky mluvícím hráčům a v telefonním seznamu objevil podobně znějící Lara Croft. Její přesný věk není znám, některé zdroje uvádějí narození v roce 1968, jiné zmiňují rok 1971.

Nepřipadáte si už na to procházení zatuchlých kobek stará? Přeci jen devatenáct let v záři reflektorů není málo.
Jágr věří, že hokej na špičkové úrovni může hrát do padesáti. Nevidím tedy důvod, proč bych jako čtyřicátnice nemohla žít aktivně. Jistě, ta zranění se už hojí podstatně pomaleji. Pravidelně ale cvičím jógu a život bez adrenalinu si nedokážu představit. Nechápu spíš lidi, co po nástupu do práce přestanou sportovat a hýbat se. Ve středním věku z nich pak jsou opuchlé brambory, to je mi odporné.

Jak vnímáte nejnovější díl Tomb Raidera z roku 2013, kde se vývojáři zaměřili na vaše mládí?
Ta otázka má dvě roviny. Jako žena musím neustále přemýšlet nad tím, jestli se mi tím vývojáři nesnaží něco naznačit. Abych byla konkrétnější, jestli jim vskutku nezačínám připadat příliš stará. Na druhou stranu je to období plné působivých příběhů a hra z roku 2013 má možná vůbec nejlepší příběh z celé série. Titul navíc v několika soutěžích vyhrál hru roku. Ta odezva je úžasná, to mi pochopitelně dělá velkou radost.

Prošla jste řadou plastických operací, při kterých jste si různě nechala zvětšovat a zmenšovat prsa. Nelitujete toho zpětně?
Člověk v mládí rozhodně dělá chyby a připouštím, že operací nemuselo být tolik. Zároveň ale věřím, že bych se neměla příliš zabývat minulostí. Žijete pak něčím, co už bylo, a utíká vám přítomnost. Velká prsa mě jeden čas těšila, dodávala mi sebevědomí. Přišla jsem si tak více jako žena. Ale po všech těch letech, kdy na vás chlapi pískají na ulici a úplně bez rozpaků vás očumují, mě to začalo unavovat.

Chápu, ale prsa jste si nechala zvětšit, zmenšit, zvětšit a pak zase zmenšit. Nezní vám to zvláštně?
Ono je to častější, než si myslíte. Spousta žen jen není pod neustálým drobnohledem veřejnosti, takže se o tom tolik neví.

Fotogalerie

Inu dobrá. Co považujete za klíčové momenty vaší kariéry?
Opravdu mě těší, že jsem měla to štěstí být jednou z prvních ženských postav v herním průmyslu. Před rokem 1996 byl prakticky každý hrdina svalnatý macho, co zachraňoval svět. Já jsem jiná. Nikdy jsem příliš neholdovala stereotypům.Ale mrzí mě, že někteří lidé tvrdí, že jsem mladým dívkám špatným vzorem.

Naopak mě těší, že jsem držitelkou šesti rekordů v Guinessově knize. Radost mi dělá i řada komiksů a seriálů, které jsem inspirovala, a pochopitelně i ty hollywoodské filmy Tomb Raider.

Když už ty snímky zmiňujete, co si o nich myslíte?
Kdo by nechtěl, aby ho ve filmu ztvárnila Angelina Jolie? Je to moje oblíbená herečka a krásná žena, byla to velká pocta. Co se týče obsahu filmů, herní adaptace už dopadly i hůře a první film je druhou nejvýdělečnější adaptací hry. Lépe si vedl už jen snímek Prince of Persia: The Sands of Time. Přesto je třeba přiznat, že zlomový moment to pro filmový průmysl rozhodně neznamenalo.

Za zmínku určitě stojí ještě fakt, že se první film točil v kamboždském chrámu Ta Prohm, kterému místní začali přezdívat Chrám Angeliny Jolie. Její oblíbené alkoholické nápoje pak v tamních restauracích propagují jako Tomb Raider koktejly.

Alison Carroll - Lara Croft

Alison Carroll jako Lara Croft

A co říkáte na pornofilmy, které se vaší slávy pokoušejí využít?
Je to nechutné a netěší mě to. Bohužel je to u známých osobností normální a bylo by naivní myslet si, že se mi to vyhne. Třeba i taková Elizabeth z Bioshocku se dočkala dost nevybíravých obrázků a videí (čtěte více). Ráda bych autorům podobného obsahu vzkázala, aby toho nechali. Bohužel je mi jasné, že se tím nic nezmění.

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

007 v sukni? Jak dopadá výměna hrdiny v populárních herních sériích

Uncharted: The Lost Legacy

Nástupkyně agenta s povolením zabíjet vzbudila mezi filmovými fanoušky mírně řečeno rozporuplné reakce. Po výměně...

VIDEO: Seriálový Zaklínač od Netflixu má konečně trailer. A lidem se líbí

Seriál The Witcher od Netflixu

První trailer k seriálové adaptaci slavného Zaklínače je tady a sklízí potlesk ze všech stran. Co na něj říkáte?

Podívejte se, jak bude vypadat Geraltův kůň v chystaném seriálu Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Producentka Lauren S. Hissrichová zveřejnila další fotku z chystaného seriálu Zaklínač. Tentokrát je na ní Geraltův kůň...

Další z rubriky

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Osm očekávaných her, které vycházejí během léta

World of Warcraft

Během léta se pustíme do střílení nácků ve světě, v němž vyhráli 2. světovou válku, budeme vyšetřovat nadpřirozené jevy...

Anketa: na které tři letošní hry se nejvíce těšíte a proč?

Death Stranding

Polovina letošního roku je za námi, řada skvělých her už vyšla a pár bylo odloženo. Pojďme se proto podívat, jak vypadá...

Najdete na iDNES.cz