Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hardwarové minutky

  12:00aktualizováno  21. prosince 5:38
Diskuse o (ne)kvalitách Pentia 4 hýbou Internetem a nejen jím, proto se této otázce budeme ještě věnovat i my, zvlášť když vyšly najevo nové skutečnosti. Možná vás bude zajímat i to, že někteří výrobci pamětí podali žalobu na firmu Rambus, vlastníka patentových práv na paměti RDRAM.

Novinky kolem Pentia 4
Ačkoliv P4 zrovna není procesor, pro který bychom si zítra běželi do obchodu (snad kromě několika uhlobaronských synků :-), je to pro nás ukazatel směru, kterým chce Intel napřít své marketingové i technické úsilí – a jistě nikdo z vás nepochybuje o síle jeho mašinérie. V článku Pentium 4 nebo trojský kůň jsem referoval o testu Toma Pabsta, který odhalil u P4 velmi slabý výkon jednotky pro výpočty v pohyblivé řádové čárce (FPU). Od té doby se ukázaly nové, poměrně překvapivé skutečnosti.

Po překompilování zdrojových kódů utility FlaskMPEG, která byla použita jako benchmark FPU, novějšími překladači (bez optimalizace pro konkrétní procesor), a opětovném provedení testů vyšly najevo dvě věci: za prvé se zvýšil výkon všech testovaných procesorů, tedy PIII, P4 i Athlonu, a za druhé se P4 vyhouplo na pozici, kterou bychom od čerstvé novinky očekávali – tedy na první místo. To nás vede ke zřejmému závěru, že běžně dostupná verze FlaskMPEG musela být vytvořena nějakým starším kompilátorem.

Zřejmě by tedy mělo stačit, aby vývojáři při vytváření svého softwaru použili aktuální verzi kompilátoru, a P4 bude schopno ukázat svůj potenciál. Na druhou stranu, málokterá softwarová firma asi bude rozesílat svým zákazníkům zdarma překompilované verze svých programů – spíše se dá očekávat, že se objeví verze nesoucí nálepku „Optimalizováno pro Pentium 4“ a zákazník bude muset znovu vyklopit peníze, aby mohl naplno využít potenciálu P4. Jak už jsem psal dříve, zde se ukáže schopnost Intelu přesvědčit ostatní, aby se vydali jeho cestou. A teď to bude mít nejtěžší za celé období své existence.

Ukradené patenty?
Firmy Micron Technology Inc. a Hyundai Electronics Industries Co., Ltd., vznesly minulý měsíc u Federální obchodní komise (FTC) obvinění proti společnosti Rambus Inc. Uvedené dvě firmy se v říjnu v tichosti sešly se zástupci FTC a stěžovaly si, že patenty na synchronní DRAM, které si Rambus zaregistroval, jsou založeny na cizích technologiích. Ty představitelé Rambusu údajně „odposlechli“ na jednáních o otevřených průmyslových standardech, která se konala v létech 1993-95. Micron a Hyundai také tvrdí, že Rambus svůj záměr patentovat si tyto technologie pro sebe neoznámil na schůzích skupiny JEDEC, čímž se dané patenty stávají právně neprosaditelné.

Obě firmy podaly v podstatě stejná obvinění u dvou různých federálních soudních dvorů a navíc se údajně snaží o to, aby FTC zahájila vlastní antitrustové vyšetřování společnosti Rambus. Žádná ze jmenovaných firem se však dosud k této záležitosti veřejně nevyjádřila.

Zajímavé je, že původně plánovaly podobné obvinění všechny firmy sdružené v alianci Advanced DRAM Technology (ADT), tedy všichni významní výrobci pamětí – dokonce i Intel. To, že nakonec zbyly jen dvě firmy, má prozaické důvody: Intel spojil budoucnost svých čipů právě s technologiemi firmy Rambus, takže z tažení proti ní diplomaticky vybruslil, zatímco NEC a Samsung podepsaly s Rambusem licenční smlouvy, aby mohly patentované technologie bez prodlení používat. Německý výrobce Infineon Technologies AG (jeho paměti se u nás také prodávají), který je také členem aliance ADT, je žalován firmou Rambus za porušování jejích patentových práv, ale není nic známo o tom, že by se ke stížnosti Micronu a Hyundai připojil.

Rambus naopak tvrdí, že jeho účast na schůzích JEDEC byla v pořádku a antitrustová obvinění jsou bezpředmětná. Přihláška k předmětnému patentu byla podána v roce 1996 a v té době se již Rambus aktivit JEDEC neúčastnil.

Zdroje: Electronic Buyers‘ News, Tom’s Hardware Guide

Autor:
  • Nejčtenější

Vydělala miliony prodejem vody, ve které se koupala. PayPal je odmítal vyplatit

Streamerka Belle Delphine, která na internetu vystupuje i pod přezdívkou Gamer Girl, se před lety...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Složte si papírové letadlo z Paper Maria. Provede vás bývalý rekordman

Nintendo u příležitosti vydání špičkového remaku akčního RPG Paper Mario: The Thousand-Year Door...

Notifikace Microsoftu potvrdila Call of Duty: Black Ops 6 v Game Passu

Letošní díl válečné střelnice Call of Duty: Black Ops 6 vyjde hned v den svého vydání v předplatném...

Rainbow Six přichází na měsíční předplatné, fanouškům se to nelíbí

Po devíti úspěšných letech se populární střílečka Rainbow Six Siege dočká zásadních změn v...

Blíží se smršť herních oznámení. Očekáváme Mafii 4 či nový Doom

Druhý červnový víkend bude ve znamení velkých herních novinek. Série konferencí v rámci duchovního...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...