Znalci o vraždě dětí: Byla to rozšířená sebevražda, útěk před problémy

  17:00aktualizováno  17:00
Před královéhradeckým soudem odpoledne vypovídali dva lidé, kteří mohou mít zásadní vliv na další život Romany Z. Ženu viněnou z vraždy čtyř dětí popsali svýma očima znalci z oboru psychiatrie a psychologie. Shodli se, že chtěla utéct před problémy a zvolila takzvanou rozšířenou sebevraždu.

Romana Z. obžalovaná z vraždy čtyř dětí v Širokém Dole u Krajského soudu v Hradci Králové (19. dubna 2012) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Společné stanovisko psychiatra Petra Stožického a psycholožky Blanky Zapletalové může být klíčem pro návrh výše trestu, přičemž ženě hrozí až doživotí.

"Nezjistili jsme v minulosti ani současnosti duševní poruchu, tedy psychózu," konstatoval hned v úvodu Stožický. Protože neobjevili psychózu, považují odborníci její rozpoznávací schopnosti v době činu za zachovalé, ovládací za mírně snížené.

"Před činem se u obžalované sešly nepříznivé okolnosti, které vedly k rozšířené sebevraždě. To je stav, kdy člověk bilancuje a rozhodne se, že se vším skoncuje a jak se říká vezme s sebou i své nejbližší," dodal.

Obžalovaná matka poprvé ukázala emoce, viděla snímky zavražděných dětí

Připomněl, že už v minulosti opakovaně žena před svými problémy utíkala. Stěhovala se, měnila partnery, přerušovala komunikaci s nejbližšími. A její čin, byť to tak nemusí vypadat, byl také útěkem. Z tohoto světa.

Na otázku soudce Stožický řekl, že se zdá, že děti měla nejvýš v žebříčku hodnot. Proč je tedy zabíjela? A proč nepřestala po prvním zabitém?

"Její motivací nebylo dětem ublížit. Její situace se jí mohla subjektivně jevit v tu chvíli jako bezvýchodná, i když objektivně se asi řešit dala. Ale když už člověk zbilancuje a odhodlá se k tomu činu, neskončí a nezmění to žádná situace."

Na svobodě by nebyla nebezpečná, překvapil posudek

Oba znalci se shodli, že případný pobyt Romany Z. na svobodě by nebyl nebezpečný. Nehrozí přímo, že by čin opakovala. Soudce i státní zástupkyni tím tvrzením překvapili a museli odpovídat na doplňující otázky.

Psycholožka Zapletalová později připustila, že stoprocentně nelze nikdy vyloučit, že se znovu sejde tolik nepříznivých okolností. "Ale to nelze vyloučit u nikoho," dodala s tím, že obžalovaná nemá agresivní povahu.

Co se stalo?

Obžaloba viní Romanu Z. z vraždy jejích čtyř dětí ve věku od dvou měsíců do osmi let. Žena sama se pak pokusila o sebevraždu. Oběti našel v domě v Širokém Dole její druh Jaroslav Š. U soudu vyplynulo, že si ten den brzy ráno po mužově odchodu do práce vyměnili řadu SMS. Romana Z. si stěžovala na trable svého života, Jaroslav Š. naznačil, že půjde na sociálku zjistit svá práva k dětem. Žena se dlouhodobě bála, že o ně přijde.
Druh pak vypověděl, že když dlouho nereagovala na jeho volání, rozjel se z Pusté Rybné do Širokého Dolu. Když vstoupil do domu, narazil v obývací kuchyni na první mrtvolku dítěte v krvi. Dveře zase zavřel, zamkl branku a autem se vydal na policii do Poličky. Na nikoho v okolí nevolal, ani nezavolal policii z místa. "Vůbec jsem nevěděl, co mám dělat," řekl Jaroslav Š. Policie se s ním vrátila na místo činu a zastihla matku dětí při pokusu o sebevraždu.

Podle psychiatra je diagnózou porucha přizpůsobení, to znamená špatná reakce na nepříznivé události. To byla v případě Romany Z. třeba finanční tíseň nebo strach, že ji bývalí partneři připraví o děti.

Navíc jí přibyla práce po porodu, měla všeho nad hlavu, ale nebylo u ní zjištěno nic, čemu se říká laktační psychóza.

Psycholožka pak doplnila, že to rozhodnutí k činu mohlo odstartovat cokoli, třeba konfliktní telefonát s druhem nebo pláč dítěte, maličkost. Nůž jako vražedný nástroj u většiny dětí použila zřejmě proto, že je to nejjistější způsob, jistější než prášky nebo plyn.

Zatímco vysvětlování Stožického obžalovaná poslouchala se skloněnou hlavou a neměla otázky, zcela odlišně reagovala na výpověď psycholožky.

Jednala lehkomyslně a ztrátu paměti nemá, míní psycholožka

Blanka Zapletalová nejprve předestřela, že v testech inteligence a paměti ukázala zkoumaná žena během hospitalizace podprůměrné výkony. Znalkyně si ale myslí, že v dobré psychické kondici by byla v normě.

"Z mého pohledu je její osobnost poměrně jednoduchá, sníženě vyzrálá a adaptabilní, tedy hůře přizpůsobivá. S tím souvisí i způsob života, v němž se projevuje nekoncepčnost, neplánování budoucnosti, nestálost a improvizace. Málo zvažovala perspektivy a jednala lehkomyslně," uvedla psycholožka.

Vyjmenovala třeba, že žena neuvedla v rodném listě otce prvního syna, takže nedostala výživné, nebo ještě těhotná odešla do Francie. Žila s partnerem, který ji bil, ale přesto si s ním pořídila i druhé, celkově již třetí dítě. On navíc vypověděl, že se k němu loni chtěla vrátit.

Došlo i na otázku, zda může mít Romana Z. tak rozsáhlé výpadky paměti, jak tvrdí. Podle psycholožky to ale možné není, protože by výpadky nesahaly tak daleko dozadu a navíc by neměla selektivní vzpomínky na dávnou minulost. Kromě toho při prvním výslechu policii řekla, že jsou jí rodiče blízcí, ale psycholožce je zapřela.

Psycholožka si tedy myslí, že obžalovaná ztrátu paměti předstírá. Jako další důkaz předkládá to, že momentální paměť - něco si dnes zapamatovat a za pár dnů si vzpomenout - má dobrou. Takto například postupně "sypala z rukávu" data a pořadí narození dětí. Romana Z. ale tvrdila, že se to naučila tréninkem paměti.

"Tvrdila, že o všem, co se stalo v Širokém Dole, ví jen ze spisu. Ale zároveň ví, že tam nikdo jiný nebyl. Jednou se zmínila, že by o případu napsala knihu. Buď na základě vzpomínek, jestli se dostaví, nebo na základě spisu, aby se to, co jí, už nikdy nikomu nestalo," uvedla Zapletalová.

Obžalovaná přešla do útoku

Obžalovaná matka dětí její výpověď sledovala s nevěřícným výrazem, kroutila hlavou a často si psala levou rukou poznámky. Otázky pak kladla zvýšeným osočujícím hlasem a odpovědi poslouchala s rukama obranně zkříženýma na prsou.

Ptala se třeba, proč psycholožka tvrdí, že je nepřizpůsobivá, když od partnera, který jí bil, utekla do azyláku nebo plánovala podnikání. Na to psycholožka opáčila, proč si tedy s tyranem pořizovala druhé dítě a podle svědka se chtěla vrátit.

Romana Z. také prohlásila, že jí znalkyně vyhrožovala, že ji stejně lidi ven nepustí. Proti tomu se znalkyně důrazně ohradila a označila to za účelovou obhajobu útokem. "I takto vedená obhajoba vylučuje psychickou chorobu." konstatovala na závěr Zapletalová.

Advokát Bohumil Budínský po výslechu znalců řekl, že pořád nemá zodpovězenou zásadní otázku o úrovni rozpoznávacích a ovládacích schopností své klientky v době činu. Proto podá soudu návrh na vypracování revizního posudku.

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Požáry autobazaru a zámku podle policie úmyslně založili stejní pachatelé

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Požár autobazaru v Rozkoši u Humpolce a barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku byly založeny úmyslně stejnou...

Další z rubriky

Krize v Rychnově je zažehnána, do nemocnice se vrací bývalý primář

Novorozenec v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou.

Personální krize na dětském oddělení nemocnice v Rychnově nad Kněžnou skončila. Nemocnici se podařilo získat...

Klinické studie v náchodské nemocnici byly v pořádku, uzavřela policie

Ambulantní pavilon náchodské nemocnice (Ilustrační snímek).

Po víc než roce kriminalisté odložili trestní oznámení týkající se plateb za klinické studie v Oblastní nemocnici...

Nový špitál v Náchodě už roste, nemocnici teď hlavně chybí personál

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019).

V Oblastní nemocnici v Náchodě už se rýsují spodní podlaží dvou nových pavilonů. Stavba za víc než miliardu potrápila...

Najdete na iDNES.cz