Nic si nepamatuji, tvrdí obžalovaná z vraždy čtyř dětí. Druhovi vykala

  8:34aktualizováno  15:20
Nevím, jestli jsem měla děti, jestli je to realita, tvrdila před královéhradeckým soudem sedmatřicetiletá Romana Z. Obžaloba ji viní, že loni v září zavraždila v Širokém Dole na Svitavsku své čtyři malé děti. U soudu říkala, že si nevzpomíná, co se stalo. Svému druhovi při konfrontaci vykala.

"Z osudného dne si nic nepamatuju, mám jen útržky vzpomínek," tvrdí žena, která od začátku prohlašuje, že si nepamatuje na čin, ani na svou rodinu a předchozí život. 

Prý se jí vybavují třeba vzpomínky například na taneční, vybavuje si někoho jako babičku. Ví, kdy se narodila, ale to jí prý oznámili až v nemocnici. Věděla ale například, že voda má tři skupenství.

Co se stalo?

Z toho, co se stalo loni 2. září, je zatím zřejmé, že si partneři brzy ráno po mužově odchodu do práce vyměnili řadu SMS. Romana Z. si stěžovala na trable svého života, Jaroslav Š. naznačil, že půjde na sociálku zjistit svá práva k dětem. Žena se dlouhodobě bála, že o ně přijde.
Druh pak vypověděl, že když dlouho nereagovala na jeho volání, rozjel se z Pusté Rybné do Širokého Dolu. Když vstoupil do domu, narazil v obývací kuchyni na první mrtvolku dítěte v krvi. Dveře zase zavřel, zamkl branku a autem se vydal na policii do Poličky. Na nikoho v okolí nevolal, ani nezavolal policii z místa. "Vůbec jsem nevěděl, co mám dělat," řekl Jaroslav Š. Policie se s ním vrátila na místo činu a zastihla matku dětí při pokusu o sebevraždu.

"Vybavujete si, že byste měla někdy děti?" ptal se soudce Miroslav Mjartan, když se snažil zmapovat, co všechno si žena vybavuje.

"Četla jsem spisy, ale motá se mi to všechno v hlavě," uvedla Romana Z. "Nedokážu si představit, že bych někomu ublížila, natož děckám."

K soudu ji eskorta přivedla upravenou, působila rozechvěle, ale neplakala. Chvílemi odpovídala nebo se ptala zmateně, chvílemi až překvapivě věcně. Soudce ji jen musel upomínat, aby mluvila do mikrofonu nahlas.

Druh ji nechtěl vidět, ale soud to nedovolil

V první den procesu došlo kromě vyjádření obžalované ke spisu i na výpověď Jaroslava Š. Posledního druha, za kterým se přestěhovala z Litoměřicka na východ Čech. Měli spolu nejmladší z dětí, dvouměsíční Romanku.

Partner žádal soud, aby se nemusel s obžalovanou potkat, protože by to v něm prý vyvolalo příliš silné emoce. Neuspěl.

Jaroslav Š. pak líčil, jak se seznámili přes internet, když mu zkrachovalo předchozí manželství. Romana Z. se přistěhovala do Poličky, kde našel podnájem. Nějaký čas pak bydleli u jeho rodičů. Protože s nimi ale družka měla neshody, našel dům v Širokém Dole.

Ukázalo se ale, že jejich soužití nebylo idylické. Nevedli společnou domácnost, on dům v Širokém Dole rekonstruoval a jezdil pracovat do rodinného hospodářství v Pusté Rybné (více o tom čtěte také zde).

"Po porodu začala Romana žárlit, i když podle mě neměla na co. Zbytečně vyjížděla na děti," vypověděl Jaroslav Š., který celou dobu těžko hledal slova.

Není si prý vědom, že by jí hrozil rozchodem. Ze spisu ale byla citována SMS, ve které v osudné ráno psal, že půjde na sociálku, protože nechce dopadnout jako její předchozí druh, od kterého s dětmi odešla.

Fotogalerie

K telefonické komunikaci v době před činem se soud ještě zřejmě bude vracet, protože podle obhájce také Romana Z. psala, že má všeho plný zuby, bojí se, že o druha přijde a všechno se jí sype.

Prostor pro otázky dostala i souzená žena. "Vyhrožovali vám někdy vaši rodiče, že vám seberou majetek a děti?" vykala bývalému partnerovi a dočkala se záporné odpovědi.

O všech podle spisu společně prožitých záležitostech hovořila s odstupem. "Prý jste měl živnostenský list na výrobu hraček, asi jsme chtěli, aby byly peníze a děti se měly dobře. Můžete říci, co jsme chystali?"

Advokát bude žádat vysvětlení znaleckých závěrů

Přidělený advokát obžalované Bohumil Budínský odmítl, že by slova o ztrátě paměti byla taktikou. "Rozhodně si to nemyslím, kvůli tomu jsem žádal výslechy znalců, možná budeme požadovat i revizní posudek," řekl novinářům.

V posudcích podle něj chybí zdůvodnění, jak znalci došli ke svým závěrům, že žena netrpí dušení poruchou a v době činu neměla podstatně snížené ovládací schopnosti.

Soudce citoval také z dopisů, které obžalovaná později posílala z vězení blízkým. I jim například děkovala za dopis, ale prý si na ně nepamatuje. Požádala třeba o hřeben, gumičku do vlasů a "svatou knihu", protože se účastní duchovních setkání.

Ze spisu také vyplynulo, že žena neměla jednoduchý partnerský život. První dítě nemělo v rodném listě uvedeného otce, delší dobu pak žila s druhem na Litoměřicku, který byl odsouzen k podmínce za týrání. Od něj pak odešla právě do okolí Poličky. .

Nevídaný počet dětských obětí

Případ ze Širokého Dolu patří k nejotřesnějším násilným činům posledních let. Ženin druh Jaroslav Š. našel čtyři zavražděné děti loni 2. září na různých místech stavení v jinak poklidné obci. Zasahující policisté pak říkali, že si nevzpomínají na čin s tolika dětskými oběťmi.

V obývacím pokoji a kuchyni Romana Z. podle obžaloby pořezala na krku dvouměsíční Romanu ležící v kočárku, dvouletého Lukáše a pětiletou Elišku. Všechny oběti vykrvácely.

Posledního syna, osmiletého Davida, chytila podle spisu na půdě. Tam mu ucpala nos i ústa, takže se udusil. Pak se obžalovaná pokusila o sebevraždu oběšením a podřezáním, ale pět minut po poledni ji vyrušila policejní hlídka.

"Při pokusu o navázání kontaktu se úmyslně před policisty propadla otvorem v dřevěné podlaze půdního prostoru do stodoly, kde po pádu zůstala nehybně ležet na zemi," uvedla obžaloba.

Žena nato skončila v nemocnici v umělém spánku. Od té doby, co se z něj probrala a byla schopná výslechu, se v policejních protokolech objevuje, že si na nic nevzpomíná. V případě uznání viny hrozí Romaně Z. až doživotní trest.

Široký Důl

Široký Důl

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Muž bez peněz ochutnával rum v obchodě, pak popíjel i v restauraci

Ilustrační foto

Hned dvakrát během jednoho dne zaměstnal pardubické strážníky muž, který nedokázal ovládnout svoji chuť na alkohol....

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz