Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přerušená oprava školy Střezina v Hradci by se mohla rozjet na podzim

  17:26
Letité patálie s nedotaženou opravou Základní umělecké školy Střezina v Hradci Králové by mohly skončit. Radnice už má upravený projekt na dokončení tří objektů rozestavěných před třemi lety stavební firmou Prima.
Přestavba základní umělecké školy začala v roce 2018, firma však záhy od smlouvy odstoupila kvůli problematickému projektu.

Přestavba základní umělecké školy začala v roce 2018, firma však záhy od smlouvy odstoupila kvůli problematickému projektu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Už několik let se mělo v opravených budovách největší české základní umělecké školy (ZUŠ) učit. Střezina však na rekonstrukci areálu stále čeká. V roce 2018 sice práce na přestavbě začaly, následovalo však odstoupení stavební firmy i dohady s městem, kdo za nesrovnalosti může.

Hradecká radnice však už nyní vyhlíží tendr na první část přestavby. Stavět se má letos. Jde o pavilony taneční a výtvarný a o spojovací chodbu mezi nimi.

„Nyní nás čeká vypsání výběrového řízení na dodavatele stavby. Předpokládám, že to budeme schvalovat na nejbližší nebo po ní následující radě města,“ řekl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

Pro školu jde o trpké vítězství. Zmíněné budovy měly být původně dokončeny už v roce 2018. Další potíže přišly při výběru projektanta, kdy hned dvě firmy zakázku na úpravu dokumentace odřekly.

Stávající projekční kancelář BKN z Vysokého Mýta měla podle smlouvy dodat první část dokumentů už loni v březnu, finální verzi pro výběrové řízení a samotnou stavbu pak do jednoho a půl měsíce od získání pravomocného rozhodnutí o změně stavby před dokončením.

Jenže to má Hradec v ruce už od loňského července. Buď tedy projektant nabral půlroční zpoždění, nebo papíry měsíce ležely na investičním odboru radnice.

Neveřejné informace

Magistrát se odpovědi vyhýbá, nechce ani sdělit, jak se změnila cena stavby těchto tří objektů. Podle informací MF DNES šlo o významný nárůst oproti původně vysoutěženým cenám. I kvůli tomu, že původní projektované náklady byly značně podhodnocené.

„Jde o materiál, který teprve bude projednávat rada města. Ty informace jsou v tuto chvíli neveřejné,“ odmítl odpovědět náměstek Bláha.

„K určitému navýšení ceny tam došlo, ale investiční odbor odhadovanou cenu s ohledem na budoucí výběrové řízení nechce prezentovat,“ sdělila mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.

Radnice zřejmě věří, že zatajením odhadované ceny se jí podaří vysoutěžit stavbu levněji. Ostatně jedním ze záměrů úpravy projektu bylo zlevnit. Místo toho cena zamířila nahoru.

Ve zrevidovaném projektu došlo především k opravě chyb z původní dokumentace. Stavební firma Prima před třemi lety tvrdila, že podle ní se zakázka nedá dokončit. Náměstek Bláha to nyní přiznal: „Z nutných úprav je zřejmé, že Prima měla pravdu.“

Nutnost většiny úprav vyplynula už při původní stavbě před třemi lety. Jde například o změnu dispozic výtvarného pavilonu včetně přesunu výtahu ze zadní části chodby ke vstupu. Spojovací chodba nebude mít prosklenou fasádu, ale kvůli uhnilým sloupům bude zděná s okny. Také taneční pavilon se dočká dispozičních změn, navíc bude bezbariérový.

„Jde o změny, které jsme iniciovali už při původní stavbě, ale vzhledem k jejímu přerušení nebyly zapracovány. Žádné jiné zásadní úpravy tam z našeho funkčního pohledu nejsou,“ zhodnotil dokumentaci ředitel školy Karel Šust.

Tělocvična půjde k zemi

Stejná projekční kancelář v říjnu získala městskou zakázku také na druhou etapu rekonstrukce. Ta zahrnuje všechny zbývající objekty vyjma parkoviště před areálem, které město vybudovalo vloni. Také tato dokumentace směřuje do finále. Podle smlouvy by měla být ve verzi pro stavební úřad hotová v dubnu.

Nejdražší položkou v druhé etapě bude objekt s koncertními sály, který měl vzniknout přestavbou staré tělocvičny. Rada města však tento týden kývla na požadavek, aby tělocvična šla k zemi a sály vznikly jako novostavba.

„Ukázalo se, že to bude technicky efektivnější řešení. Finančně projektant vyčíslil rozdíl těchto variant asi na pět milionů korun,“ vysvětlil náměstek.

„Myslím, že je to velmi racionální. Sice narostou stavební náklady, ale ušetří se na provozu. Nebude muset být tak náročné napojení na elektřinu, bude úspornější vzduchotechnika a podobně,“ vyčetl výhody Martin Hanousek (Zelení), bývalý náměstek primátora pro školství, který se na úpravě dokumentace podílel.

Kde vzít 200 milionů?

Cena objektu koncertních sálů však oproti původní verzi stoupne o více než pět milionů. Původně měla budova stát 47 milionů korun, nový odhad je 84 milionů. Podle radnice částka stoupla kvůli nárůstu cen ve stavebnictví i kvůli tomu, že původní projekt nepočítal s vybavením sedačkami a jevištní technikou.

„Původní cena byla nesmyslná. Už tehdy nebyla udělaná podle aktuálních ceníků. Ten (stavební) rozdíl tak reálně bude někde kolem 10 milionů korun,“ odmítl téměř dvojnásobné prodražení Hanousek.

Zatímco na první etapu má Hradec peníze letos už vyčleněny, není jasné, kde vezme dalších zhruba 200 milionů na druhou část přestavby. Většinu peněz z 200milionového bankovního úvěru už utratil jinde.

25. ledna 2019

  • Nejčtenější

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé

21. května 2024  18:15,  aktualizováno  22.5 9:26

Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli v úterý dva lidé. Na...

Inspirace, nebo plagiát? Architekt zažaloval starostu kvůli zastávce

22. května 2024  13:26

Přes tři miliony korun žádal u Krajského soudu v Hradci Králové po starostovi Hořic na Jičínsku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Krkonoších chtějí vyzrát na oblevy. Pod parkoviště skryjí nádrž pro zasněžování

24. května 2024

Premium Na úpatí Černé hory v Krkonoších vzniká retenční nádrž za 150 milionů korun. Schovaná bude v...

Teplice - Hradec Kr. 0:1, hosté slaví i v deseti, rozhodl žolík Koubek

19. května 2024  14:31,  aktualizováno  17:06

Fotbalisté Hradce Králové i potřetí v sezoně vyzráli na Teplice. V prvním utkání finále play off...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po třiceti letech v Evropě? Tehdy se s námi také nepočítalo, říká šéf Hradce

24. května 2024  9:05

Fotbalisté Hradce Králové mohou v sobotu udělat předposlední krok k účasti v pohárové Evropě....

Parazitolog vyzrál na úřady, statek hostil zakázané umění. Galerií zůstává

26. května 2024  8:05

Památkově chráněný Šolcův statek v Sobotce na Jičínsku po zimě ožívá. Od května zahájil...

Hradec Králové - Teplice 2:0, oba góly dal po půli Pilař, vítězové si zahrají o poháry

25. května 2024  19:56

Ještě v dubnu bojovali o záchranu, v příštím týdnu je čeká souboj o poháry. Fotbalisté Hradce...

Radnice s obry zabrala modelářům tři měsíce, k vidění je v Kowarech

25. května 2024  7:55

Radnice s ikonickými obry stojí na náměstí v podkrkonošském Hostinném stovky let, teď se dočkala...

V Krkonoších chtějí vyzrát na oblevy. Pod parkoviště skryjí nádrž pro zasněžování

24. května 2024

Premium Na úpatí Černé hory v Krkonoších vzniká retenční nádrž za 150 milionů korun. Schovaná bude v...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Operativní nákupčí

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...