Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika

Přepřahat teď je riziko, říká ke krizi v Hradci exprimátor Vlasák

  13:40
Občanští demokraté chtějí podle člena vyjednávacího týmu, někdejšího hradeckého primátora a také exmístopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka pouhou čtyřkoalici ve vedení Hradce Králové. Z kola ven podle něj musí uskupení Změna a Zelení, které v závěru loňského roku vypovědělo koaliční smlouvu.

Oldřich Vlasák (ODS) | foto: František VlčekMF DNES

Jak pokračují jednání o nové koalici? Začněme třeba tím, na čem panuje shoda.
Hned na počátku všech jednání jsme zdůraznili, že naším hlavním cílem je dokončení rozběhnutých zásadních investic, na které Hradečáci řadu let čekali. Jednali jsme o tom se všemi stranami zastoupenými v zastupitelstvu a ukázalo se, že v tom by neměl být problém.

V ODS si další spolupráci se Změnou a Zelenými vůbec neumíme představit.

Oldřich Vlasákčlen vyjednávacího týmu ODS

Kde to tedy vázne?
Menšinová koalice rozhodně není to nejlepší řešení pro město, ale to způsobili Zelení. ODS už od počátku vyzývala ke spolupráci a nabízela řešení. Je jasné, že každý musí v něčem ustoupit. V zájmu uzavření stabilní dohody bychom byli ochotní přenechat HDK třeba i čtyři z devíti pozic radních. Zbytek by pak zůstal lidovcům, Pirátům a ODS. HDK by si ale měl uvědomit, že zdaleka nevyhrál volby. Vždyť oproti minulým volbám naopak dokonce z dvanácti mandátů spadl na sedm.

Krize ve vedení Hradce Králové

Čtyřkoalice, nebo širší pětikoalice s pohodlnou většinou 23 zastupitelských hlasů? Kdo bude primátorem? A v neposlední řadě: proč občanští demokraté se sestavením nové hradecké koalice nepospíchají a dávají si čas až do konce března?

Právě tyto tři problémy jsou podle všeho zatím největší brzdou při vyjednávání o vzniku nové vládnoucí platformy, která by nahradila menšinovou koalici ANO - ODS v Hradci Králové.

Koalice bez Změny a Zelených by dala dohromady 20 hlasů oproti 17 opozičním, jenže HDK i Piráti na účasti „Z a Z“ ve vládě trvají. Vyjednávací týmy se nejspíš znovu setkají v pátek večer. Podle jasných podmínek obou stran se zřejmě skutečně nedá očekávat, že vývoj spěje k hladké dohodě.

Ve vašem výčtu možné koalice mi chybí Změna a Zelení...
Je to tak, v ODS si totiž se Změnou a Zelenými vůbec neumíme představit další spolupráci. Oni totiž bez hlubšího zdůvodnění vypověděli koaliční smlouvu, ale pokud šlo o jejich křesla, koalici opustit odmítali. Týkalo se to zejména jejich náměstka Hanouska. Ten si pro udržení své pozice dokonce na další více než dva měsíce našel podporu komunistů, HDK, Pirátů a lidovců. Stejná skupina naopak odvolala náměstkyni Pourovou. Pan Hanousek se pak snažil shánět po budově magistrátu senzace proti hradeckým úředníkům a napadal své bývalé kolegy z koalice. To ostatně dělá dosud. A to, že ho komunisté v jeho funkci dvakrát podrželi, to již zapomněl. Proto už od samotného počátku jednání nabízíme stabilnější model spolupráce čtyř stran, a to ODS, HDK, Pirátů a KPH.

Podmínkou HDK i Pirátů však je výměna primátora. Nabízejí prorektorku Univerzity Hradec Králové Pavlínu Springerovou...
Na osobě primátora jsme se zatím nedohodli, protože svého kandidáta má jak ODS, tak i HDK. Bohužel ale HDK nenabízí žádné další své představitele na uvolněná místa. Pak se obtížně jedná, ale to si asi sám umíte představit.

Zkrátka: HDK podle vás nemá žádné další výrazné osobnosti?
Myslím, že je to tím, že výrazné osobnosti HDK jsou nyní už zaneprázdněné na krajském úřadě nebo v Senátu.

A Piráti podle vás nabízejí kvalitní jména?
Jsou v jednání tvrdí, ale musíme ocenit jejich konstruktivní přístup. Na náměstka nominují pana Vrbického. S tím nemáme problém. Stejně tak podle nás případně mohou mít další dva radní.

Zbývají ještě lidovci, tedy přesněji Koalice pro Hradec. Ti však již dříve avizovali, že nemají člověka, který by post radního vykonával na plný úvazek, tedy jako uvolněný...
Těm nabízíme jedno místo radního. Je ale potřeba říct, že pouhý jeden post je kvůli tomu, že nikdo z jejich představitelů aktuálně není ochotný jít na uvolněné místo.

Jak tedy zní vaše definitivní nabídka?
Samozřejmě, že jsme přístupní ke změnám. I když přepřahat 20 měsíců před volbami je docela velké riziko. Rozhodně ale nepřipustíme, aby naše kandidáty vybíraly ostatní strany. Takové praktiky nám opravdu připadají jako z minulého režimu. My také nelustrujeme kandidáty jiných stran. Nikdo nám přitom neřekl, co jsme vlastně udělali za ty poslední zhruba dva roky špatně. Magistrát funguje bez velkých problémů a oceňuji práci a nasazení našich úředníků v této těžké době.

Návrhy partnerů na snížení počtu radních jsou pro vás schůdné?
Z manažerského hlediska by to byl podle mých zkušeností zbytečný problém. Menší počet náměstků a zavedení uvolněných či neuvolněných radních s gescemi pro různé oblasti město zatím nezná. Znamenalo by to složitější zaučování nových a vlastně i stávajících radních, ale především – jak si každý, kdo má aspoň trochu zkušenosti s fungováním nějaké větší zaběhnuté organizace, si asi umí představit – administrativní chaos, jaký každá taková rozsáhlá změna vždycky nutně přináší. Navíc teď fungujeme kvůli epidemii ve ztížených podmínkách. Takže si vůbec nedovedu představit, že bychom zrovna v takovém období museli přepracovávat rozložení gesčních oblastí, které mají jednotliví členové vedení města na starosti.

Vaši partneři by novou koalici rádi uzavřeli do konce příštího týdne, vy jste však již dříve řekl, že termín si dáváte až do konce března. Není to příliš dlouhá doba?
Tak především, já i moji kolegové chceme provést město touto obtížnou dobou zodpovědně, chceme nadále pomáhat živnostníkům i firmám, dokončit všechny prospěšné investice, které se nám podařilo rozběhnout, a přitom udržet rozumné hospodaření Hradce. Bez opravdu seriózní dohody a garancí, že naše projekty budou v pořádku pokračovat, nebudeme vstupovat do žádných rizik. Připomínám, že je dosud platná koaliční smlouva s ANO, a bylo by velmi neseriózní ji lehkomyslně ukončit bez toho, že bychom věděli jak dál. My si i přes určité neshody vážíme toho, že se díky naší spolupráci podařilo rozjet různé projekty a vyřešit problémy z minulosti. Opravdu jen namátkou: fotbalový stadion, odlehčovací služba v Honkově ulici, kterou už dokončujeme, dohoda s CTP, která znamená příjem 15 milionů do městské pokladny, dostavba ZUŠ Střezina a tak bych mohl pokračovat.

Jak se hroutila hradecká koalice

  • Krize koalice v Hradci Králové začala loni v červnu, kdy radní Změny a Zelených podepsal opoziční nótu, která byla proti uzavření zakázky na správce stavby fotbalového stadionu.
  • Dlouhodobé spory gradovaly v listopadu, kdy Změna a Zelení vypověděli koaliční smlouvu a ve vládě zbyly jen ODS a ANO s menšinovým počtem 16 hlasů.
  • na prosincovém zastupitelstvu opoziční zastupitelé ve funkcích podrželi náměstka primátora Martina Hanouska a radního Adama Zárubu (oba Změna a Zelení), kteří čelili návrhu na odvolání. Po vyhrocené diskusi se opozici podařilo sesadit zastupitele určeného pro územní plán Jiřího Langera (ANO) a vzápětí byla odvolána i náměstkyně pro oblast správy majetku města Věra Pourová (ANO).
  • Rozklad gradoval na zatím posledním zasedání zastupitelstva, kdy byl za Pourovou zvolen náměstkem Pavel Marek (ANO) a na závěr programu navzdory dohodě o neútočení prosadila ODS s podporou komunistů odvolání náměstka Hanouska.
  • Opozice vedená Hradeckým demokratickým klubem (HDK) s ODS i přes znechucení zahájila jednání o tvorbě nové koalice. ODS má řešit návrh na pětikoalici včetně Změny a Zelených s pohodlnou většinou 23 hlasů v 37členném zastupitelstvu, na devět radních, ale na Pavlínu Springerovou (HDK) na židli primátorky.
  • Nejčtenější

Devatenáctiletý řidič smetl dvojici s kočárkem, pro dítě přiletěl vrtulník

Dva chodce s kočárkem srazil ve čtvrtek odpoledne devatenáctiletý řidič na Trutnovsku. Podle policistů jel příliš...

Na chybějících sto metrů silnice čekal Hradec dvacet let, teď získal pozemky

Obchodní zóny v Březhradě na okraji Hradce Králové, které dělí jen pár desítek metrů, se po dvaceti letech propojí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel chce místo hospody bytový dům. Petice je proti, on nabízí podíly

Prvorepubliková vila na Novém Hradci Králové sloužila jako výletní hostinec, později jako motorest. Současný majitel...

Lidé u Hradce hlásili vzdušné víry, jeden z nich se proměnil v malé tornádo

Jihovýchodně od Hradce Králové se v úterý navečer objevily dva vzdušné víry, jejich výskyt hlásila meteorologům celá...

Matex je dál bez jednatele, míří k úpadku. Města řeší skluz na stavbách

Královéhradecká stavební firma Matex je dál v insolvenci. Společnost na podzim přišla o jediného jednatele a s následky...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Vězni ukrývali zakázané mobily, při prohlídce ho jeden zkusil rozkousat

Dva odsouzení vězni ve věku 32 a 35 let ve valdické věznici schovávali miniaturní mobilní telefony s vloženými SIM...

Opočnu se uleví od kamionů, druhou část obchvatu prodraží niva

Před dvěma lety obyvatelům Opočna na Rychnovsku ulevil od rušné dopravy v centru severní obchvat. Nyní se situace ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdrogovaný řidič se prozradil na dálnici, vezl konopí, hašiš, kokain i LSD

Podivným stylem jízdy upoutal 35letý řidič osobního auta pozornost celníků, kteří kontrolovali na dálnici D11...

VIDEO: Žena vybírala, muž za zády prodavaček ukradl zlaté řetízky

Tři zlaté řetízky za 50 tisíc korun ukradli dva zloději v obchodním centru v Hradci Králové. Zatímco žena předstírala...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...