Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přepřahat teď je riziko, říká ke krizi v Hradci exprimátor Vlasák

  13:40
Občanští demokraté chtějí podle člena vyjednávacího týmu, někdejšího hradeckého primátora a také exmístopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka pouhou čtyřkoalici ve vedení Hradce Králové. Z kola ven podle něj musí uskupení Změna a Zelení, které v závěru loňského roku vypovědělo koaliční smlouvu.
Oldřich Vlasák (ODS)

Oldřich Vlasák (ODS) | foto: František VlčekMF DNES

Jak pokračují jednání o nové koalici? Začněme třeba tím, na čem panuje shoda.
Hned na počátku všech jednání jsme zdůraznili, že naším hlavním cílem je dokončení rozběhnutých zásadních investic, na které Hradečáci řadu let čekali. Jednali jsme o tom se všemi stranami zastoupenými v zastupitelstvu a ukázalo se, že v tom by neměl být problém.

V ODS si další spolupráci se Změnou a Zelenými vůbec neumíme představit.

Oldřich Vlasákčlen vyjednávacího týmu ODS

Kde to tedy vázne?
Menšinová koalice rozhodně není to nejlepší řešení pro město, ale to způsobili Zelení. ODS už od počátku vyzývala ke spolupráci a nabízela řešení. Je jasné, že každý musí v něčem ustoupit. V zájmu uzavření stabilní dohody bychom byli ochotní přenechat HDK třeba i čtyři z devíti pozic radních. Zbytek by pak zůstal lidovcům, Pirátům a ODS. HDK by si ale měl uvědomit, že zdaleka nevyhrál volby. Vždyť oproti minulým volbám naopak dokonce z dvanácti mandátů spadl na sedm.

Krize ve vedení Hradce Králové

Čtyřkoalice, nebo širší pětikoalice s pohodlnou většinou 23 zastupitelských hlasů? Kdo bude primátorem? A v neposlední řadě: proč občanští demokraté se sestavením nové hradecké koalice nepospíchají a dávají si čas až do konce března?

Právě tyto tři problémy jsou podle všeho zatím největší brzdou při vyjednávání o vzniku nové vládnoucí platformy, která by nahradila menšinovou koalici ANO - ODS v Hradci Králové.

Koalice bez Změny a Zelených by dala dohromady 20 hlasů oproti 17 opozičním, jenže HDK i Piráti na účasti „Z a Z“ ve vládě trvají. Vyjednávací týmy se nejspíš znovu setkají v pátek večer. Podle jasných podmínek obou stran se zřejmě skutečně nedá očekávat, že vývoj spěje k hladké dohodě.

Ve vašem výčtu možné koalice mi chybí Změna a Zelení...
Je to tak, v ODS si totiž se Změnou a Zelenými vůbec neumíme představit další spolupráci. Oni totiž bez hlubšího zdůvodnění vypověděli koaliční smlouvu, ale pokud šlo o jejich křesla, koalici opustit odmítali. Týkalo se to zejména jejich náměstka Hanouska. Ten si pro udržení své pozice dokonce na další více než dva měsíce našel podporu komunistů, HDK, Pirátů a lidovců. Stejná skupina naopak odvolala náměstkyni Pourovou. Pan Hanousek se pak snažil shánět po budově magistrátu senzace proti hradeckým úředníkům a napadal své bývalé kolegy z koalice. To ostatně dělá dosud. A to, že ho komunisté v jeho funkci dvakrát podrželi, to již zapomněl. Proto už od samotného počátku jednání nabízíme stabilnější model spolupráce čtyř stran, a to ODS, HDK, Pirátů a KPH.

Podmínkou HDK i Pirátů však je výměna primátora. Nabízejí prorektorku Univerzity Hradec Králové Pavlínu Springerovou...
Na osobě primátora jsme se zatím nedohodli, protože svého kandidáta má jak ODS, tak i HDK. Bohužel ale HDK nenabízí žádné další své představitele na uvolněná místa. Pak se obtížně jedná, ale to si asi sám umíte představit.

Zkrátka: HDK podle vás nemá žádné další výrazné osobnosti?
Myslím, že je to tím, že výrazné osobnosti HDK jsou nyní už zaneprázdněné na krajském úřadě nebo v Senátu.

A Piráti podle vás nabízejí kvalitní jména?
Jsou v jednání tvrdí, ale musíme ocenit jejich konstruktivní přístup. Na náměstka nominují pana Vrbického. S tím nemáme problém. Stejně tak podle nás případně mohou mít další dva radní.

Zbývají ještě lidovci, tedy přesněji Koalice pro Hradec. Ti však již dříve avizovali, že nemají člověka, který by post radního vykonával na plný úvazek, tedy jako uvolněný...
Těm nabízíme jedno místo radního. Je ale potřeba říct, že pouhý jeden post je kvůli tomu, že nikdo z jejich představitelů aktuálně není ochotný jít na uvolněné místo.

Jak tedy zní vaše definitivní nabídka?
Samozřejmě, že jsme přístupní ke změnám. I když přepřahat 20 měsíců před volbami je docela velké riziko. Rozhodně ale nepřipustíme, aby naše kandidáty vybíraly ostatní strany. Takové praktiky nám opravdu připadají jako z minulého režimu. My také nelustrujeme kandidáty jiných stran. Nikdo nám přitom neřekl, co jsme vlastně udělali za ty poslední zhruba dva roky špatně. Magistrát funguje bez velkých problémů a oceňuji práci a nasazení našich úředníků v této těžké době.

Návrhy partnerů na snížení počtu radních jsou pro vás schůdné?
Z manažerského hlediska by to byl podle mých zkušeností zbytečný problém. Menší počet náměstků a zavedení uvolněných či neuvolněných radních s gescemi pro různé oblasti město zatím nezná. Znamenalo by to složitější zaučování nových a vlastně i stávajících radních, ale především – jak si každý, kdo má aspoň trochu zkušenosti s fungováním nějaké větší zaběhnuté organizace, si asi umí představit – administrativní chaos, jaký každá taková rozsáhlá změna vždycky nutně přináší. Navíc teď fungujeme kvůli epidemii ve ztížených podmínkách. Takže si vůbec nedovedu představit, že bychom zrovna v takovém období museli přepracovávat rozložení gesčních oblastí, které mají jednotliví členové vedení města na starosti.

Vaši partneři by novou koalici rádi uzavřeli do konce příštího týdne, vy jste však již dříve řekl, že termín si dáváte až do konce března. Není to příliš dlouhá doba?
Tak především, já i moji kolegové chceme provést město touto obtížnou dobou zodpovědně, chceme nadále pomáhat živnostníkům i firmám, dokončit všechny prospěšné investice, které se nám podařilo rozběhnout, a přitom udržet rozumné hospodaření Hradce. Bez opravdu seriózní dohody a garancí, že naše projekty budou v pořádku pokračovat, nebudeme vstupovat do žádných rizik. Připomínám, že je dosud platná koaliční smlouva s ANO, a bylo by velmi neseriózní ji lehkomyslně ukončit bez toho, že bychom věděli jak dál. My si i přes určité neshody vážíme toho, že se díky naší spolupráci podařilo rozjet různé projekty a vyřešit problémy z minulosti. Opravdu jen namátkou: fotbalový stadion, odlehčovací služba v Honkově ulici, kterou už dokončujeme, dohoda s CTP, která znamená příjem 15 milionů do městské pokladny, dostavba ZUŠ Střezina a tak bych mohl pokračovat.

Jak se hroutila hradecká koalice

  • Krize koalice v Hradci Králové začala loni v červnu, kdy radní Změny a Zelených podepsal opoziční nótu, která byla proti uzavření zakázky na správce stavby fotbalového stadionu.
  • Dlouhodobé spory gradovaly v listopadu, kdy Změna a Zelení vypověděli koaliční smlouvu a ve vládě zbyly jen ODS a ANO s menšinovým počtem 16 hlasů.
  • na prosincovém zastupitelstvu opoziční zastupitelé ve funkcích podrželi náměstka primátora Martina Hanouska a radního Adama Zárubu (oba Změna a Zelení), kteří čelili návrhu na odvolání. Po vyhrocené diskusi se opozici podařilo sesadit zastupitele určeného pro územní plán Jiřího Langera (ANO) a vzápětí byla odvolána i náměstkyně pro oblast správy majetku města Věra Pourová (ANO).
  • Rozklad gradoval na zatím posledním zasedání zastupitelstva, kdy byl za Pourovou zvolen náměstkem Pavel Marek (ANO) a na závěr programu navzdory dohodě o neútočení prosadila ODS s podporou komunistů odvolání náměstka Hanouska.
  • Opozice vedená Hradeckým demokratickým klubem (HDK) s ODS i přes znechucení zahájila jednání o tvorbě nové koalice. ODS má řešit návrh na pětikoalici včetně Změny a Zelených s pohodlnou většinou 23 hlasů v 37členném zastupitelstvu, na devět radních, ale na Pavlínu Springerovou (HDK) na židli primátorky.
  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

Neukáznění turisté šlapou, kam nemají. Sněžku proto obepnuly kilometry sítí

18. června 2024  15:09

Na vrcholu Sněžky se před začátkem hlavní turistické sezony opět objevily červené ochranné sítě....

Požár stodoly na Rychnovsku přeskočil na sousední dům, při zásahu se zranil hasič

18. června 2024  9:15

Požár stodoly a střechy přilehlého obytného domu v Pěčíně na Rychnovsku v noci na pondělí způsobil...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

Skicentrum v Deštném staví novou šestisedačku, nahradí vlek i pomu

17. června 2024  12:25

Největší investice v historii lyžařského střediska v Deštném v Orlických horách je v plném proudu....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...