Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Menšinovou koalici v Hradci podpořili komunisté, opozice je v šoku

  17:43
Večerní jednání zastupitelů v Hradci Králové mělo být kultivované a věcné. Všechny strany si údajně dojednaly „pakt o neútočení“, aby si připravily půdu pro vyjednávání o nové koalici. Místo toho se zastupitelstvo opět proměnilo ve frašku. Koalice prosadila odvolání radního Martina Hanouska.

Zleva Jiří Bláha (ODS), Věra Pourová (ANO), primátor Alexandr Hrabálek (ODS), Monika Štayrová (ANO) a Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení). (30. 10. 2018). | foto: Lukáš Urban

Trapná tragikomedie se v pondělí bohužel opakovala už potřetí za sebou. Vyvrcholila hlasováním, které například Pavlína Springerová (HDK) nazvala „rudým plivancem do tváře všech Hradečáků“.

Menšinová koalice ANO s ODS se opřela o tři hlasy komunistů a odvolala náměstka primátora Martina Hanouska (Změna a Zelení). Odvolání náměstka, který po vypovězení koaliční smlouvy skončil v opozici, se podařilo až napotřetí.

Přestože se dá očekávat, že to bude mít dopady v Hanouskově gesci školství, sociální oblast a životní prostředí, důležitější pro město je prohloubení krize ve vedení radnice. Pro voliče ODS je to ne zcela pozitivní zpráva o porušení předvolebního pravidla a mantře pravicových stran, že s komunisty se nemluví.

Občanští demokraté si už v roce 2006 spolupráci s KSČM zakázali a tam, kde politici nařízení nedodrželi, rušily se celé stranické buňky, jako když v roce 2011 v Rychnově nad Kněžnou ODS pozvala do městské rady právě komunisty, byť nestraníky.

My a spolupráce s komunisty? Nesmysl, zní z ODS

Hradecká ODS však kategoricky nesouhlasí s tvrzením, že dění na hradeckém zastupitelstvu zažehlo její spojenectví s KSČM. „Je nesmysl, že pondělkem byl dán nějaký základ spolupráce ODS s komunisty,“ říká předseda zastupitelského klubu ODS Martin Soukup.

„Spolupráce s hnutím ANO a současně podporou komunistů je pro nás nesmysl. Nejde o spolupráci s komunisty, není to nějaký projekt. Šlo o to, aby se napravila stávající manažersky špatná situace ve vedení města,“ pokračuje zastupitel a někdejší primátor Oldřich Vlasák, který má na mysli odvolání náměstka Hanouska, jenž podle něj měl po vystoupení z koalice sám rezignovat.

Demonstrativní odchod ze sálu

Odvolání Hanouska, které se událo v nedůstojné atmosféře, předcházelo několik předeher.

Opozici překvapil už návrh na zvolení Pavla Marka (ANO) náměstkem primátora pro oblast správy majetku města za v prosinci odvolanou Věru Pourovou (ANO). Přestože ani ODS se netají tím, že vyjednává o nové koalici, jmenování Marka podpořila.

Na úplný závěr schůze zastupitelů přednesl Martin Soukup návrh na odvolání Hanouska.

Následovaly dlouhé dohady, jak je možné to udělat v souladu s jednacím řádem. Prošlo hlasování o zařazení bodu do programu i návrh na tajné hlasování. Konsternovaní zastupitelé opozice poté demonstrativně opustili sál, na místě zůstalo jen 19 zastupitelů pouze z řad ANO, ODS a komunistů, kteří jednohlasně hlasovali pro odvolání.

„Pan náměstek Hanousek přestal spolupracovat. Vydal jsem příkaz svým náměstkům, aby mi dávali výkazy o svých jednáních, pan Hanousek to odmítl. V takové atmosféře se nedá pracovat,“ říká primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

„Byl jsem odvolán s okamžitou platností. Zrovna jedu na magistrát a ani nevím, jestli mě vůbec pustí do kanceláře. Nikdo ode mě nic nepřevezme, gesce se zastaví. Stejně tak je špatné, že od ODS je to čistá spolupráce s komunisty, sám bych rád věděl, jak se s tím vědomím popasují,“ zdůrazňuje Hanousek.

Opozice hovoří o podrazu

Velmi podobně mluví i další zástupci opozičních stran, kteří jen před několika dny s občanskou demokratickou stranou začali jednat o možném vzniku nové koalice. Neskrývají znechucení a o uskutečněném návrhu na odvolání Hanouska mluví jako o podrazu.

Ostatně vysvětlit si vše mohou už v úterý 23. února večer, na kdy je svolaná schůzka vyjednávacího týmu ODS se skupinou, jež má zájem na vzniku nové koalice. Piráti, Změna a Zelení, Hradecký demokratický klub (HDK) a Koalice pro Hradec už ODS předložili nabídku, avšak po pondělním večeru dostala šance na změnu ve vedení města velkou trhlinu.

„Před týdnem jsem byla u primátora Hrabálka, který říkal, že by nebylo dobré se na zastupitelstvu překvapovat. Já mu potvrdila, že budeme ctít to, že jsme v procesu dohodování nové koalice a říkala, že dáme na stůl nějaké návrhy. To se také stalo. Z jejich strany však poté nastala tato inscenace. Pro mě je zcela nepochopitelná a beru to jako podraz na všechny, kteří chtějí změnu,“ konstatuje Pavlína Springerová, jež by se podle jedné z variant budoucí koalice mohla stát primátorkou.

Velmi špatné pocity před úterním večerním vyjednáváním neskrývá ani Aleš Dohnal, předseda zastupitelského klubu Pirátů.

„Byla to vyjednávání, která mohla skončit v řádu několika dnů, ale ODS si evidentně vybrala jinou cestu. To, co se v pondělí událo na zastupitelstvu, přinejmenším mění dynamiku vyjednávání,“ říká Dohnal.

„My jsme za ODS přišli s velkorysou nabídkou, aby v očích voličů, straníků a sympatizantů neztratila kredit a nepůsobila poníženě. Myslel jsem si, že se dokážeme dohodnout, ale ODS to pondělním hlasováním v podstatě odmítla. Pokud nás nyní ODS vyzve k jednání, náš postoj bude v něčem odlišný. Ukázala nám totiž, že chce v poklidu dovládnout se soudruhem Štěpánem a spol.,“ zmiňuje Dohnal komunistického zastupitele Lubomíra Štěpána.

Vyjednávání navzdory šoku budou pokračovat

Podle Hanouska, ale i Vlasáka či Soukupa však není důvod jakkoli brzdit proces jednání o tvorbě nové koalice.

„Nesmí to znamenat konec vyjednávání. Stále trvá, že tato situace není udržitelná. Vedení města je rozbité, jestli to bude pokračovat, budeme se v tom patlat dál,“ upozorňuje Hanousek.

„Myslím si, že další jednání o nové potenciální koalici budou pokračovat. Jde o to, jak dlouho ještě budeme schopní prosazovat vlastní politiku. Jestli na to nebudeme mít dostatek hlasů, nedává to smysl,“ uvědomuje si Vlasák.

„Reakci opozice chápu a až emoce opadnou, určitě se vrátíme k jednání. Ostatně to, že jsme odvolali Martina Hanouska, neznamená, že nesmí být součástí příští koalice. Není vyloučeno, že se na stejné místo může vrátit v jiném koaličním schématu,“ říká Soukup.

„Faul na celý Hradec“

Jenže Piráti i HDK netají skepsi. „Upřímně doufám, že v pondělí se událo nějaké kolektivní zatmění ODS. Po tomto večeru si myslím, že spoluvláda ODS s komunisty je pravděpodobnější varianta. Myslel jsem si, že šance na vytvoření nové koalice je možná na 80 procent. Po posledním zastupitelstvu bych ty šance obrátil,“ podotýká Dohnal.

„Odvolání Martina Hanouska bylo absurdní drama, které si ODS sama zinscenovala i zahrála. Pro mě je to rudý plivanec do tváře všech Hradečáků, kteří nevolí komunisty a ANO. Je to faul na celý Hradec v okamžiku, kdy má ODS na stole návrh od opozice,“ říká Springerová.

„Můžeme jen sledovat, co za to komunisté dostanou. Nedáváme sice pryč náš návrh, ale vyjednávací stůl se třese v základech. Po pondělním zastupitelstvu každý pochopí, že vzájemná důvěra je velmi silně otřesená,“ dodává Springerová.

  • Nejčtenější

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Případ Samková: Proč by byl její start na hrách riziko? A co Sáblíková?

Premium Usilovně rehabilitovala. Chodila na magnetoterapii i elektroléčbu. Posilovala horní část těla. Zkoušela jezdit na...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

Řidič zahynul u čerstvého pomníčku, zatáčka dostane lepší značení

V nenápadné zatáčce na silnici třetí třídy u Kosiček na Královéhradecku vyhasly v posledních měsících už dva lidské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž nahlásil krádež, pak zahlédl zloděje, jak se veze na jeho elektrokole

Bystrý postřeh prokázal okradený majitel elektrokola z Hořic na Jičínsku. Když se vracel z policejní stanice, kde byl...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Hradec protestuje proti zamítnuté dotaci na stadion, žádá novou výzvu

Hradec Králové se ohradil proti postupu Národní sportovní agentury, která posuzuje jeho žádost o dotaci na fotbalový...

Muž nahlásil krádež, pak zahlédl zloděje, jak se veze na jeho elektrokole

Bystrý postřeh prokázal okradený majitel elektrokola z Hořic na Jičínsku. Když se vracel z policejní stanice, kde byl...

Nedaleko poutního kostela v Neratově shořela stodola, unikla tam nafta

Na dohled od známého poutního kostela v Neratově v Orlických horách vyhořela zděná stodola. Patří do areálu, v němž...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...