Strop nám padá na hlavu! Průvod vyzýval k rychlejší opravě školy

  18:08aktualizováno  18:08
Festivalový průvod žáků, učitelů a příznivců základní umělecké školy Střezina dráždil ve čtvrtek odpoledne radnici v Hradci Králové. Děti skandovaly hesla za přestavbu školy. Zatím vyrostla z krabic. Lidé blízcí škole kritizují magistrát kvůli oddalování oprav.

Průvod Hradcem Králové na podporu základní umělecké školy Střezina (30.5.2019). | foto: Ondřej Littera

S hudebními nástroji, transparenty a za vykřikování hesel na podporu přestavby areálu vyšel průvod z Žižkových sadů v centru Hradce Králové. K areálu Jih zamířil kolem budovy magistrátu, s nímž jsou nyní rodiče i učitelé kvůli oddalování rekonstrukce školního areálu pro potřeby zušky ve sporu.

„Neberte to jako provokaci, snažíme se jen umělecky vyjádřit naši situaci,“ mírnil ředitel školy Karel Šust slova o manifestaci, za kterou někteří účastníci festivalový průvod označili.

A není se čemu divit. Když více než stohlavý špalír dorazil k areálu školy, loutková postava Spejbla zahájila odpolední program festivalu Open Dwoor stavbou školy z banánových krabic. 

Do té se pustili skřítci probuzení rytířem Brtníkem z Brtníku hned poté, co postava z filmu Ať žijí duchové poklepala na „základní krabici“ školy.

Karikaturu nevydařené rekonstrukce areálu, která skončila loni po několika měsících dvěma rozestavěnými budovami, dokreslovaly i další známé filmové postavy - Pat a Mat, brouk Pytlík nebo legendární zednický mistr pan Lorenc z filmu Na samotě u lesa.

To už se publikum rozrostlo na stovky přihlížejících, mezi nimiž jako jediná ze současného vedení města byla i náměstkyně primátora pro ekonomiku, dotace a kulturu Monika Štayrová (ANO).

Fotogalerie

„Skutečně školu chceme dostavět. Mrzí mě, že jednotlivé kroky trvají tak dlouho, ale řešili jsme i další problémy, třeba haly CTP a stadion,“ řekla Štayrová a zopakovala slova primátora z posledního zastupitelstva, že Střezina je prioritou.

„Radnice v otázce co dál se Střezinou zcela zřetelně tápe, když nedokázala na zastupitelstvu předložit jasný plán, jak pokračovat v rekonstrukci. Jediné, k čemu se radní dopídili, je, že se podle původní dokumentace nedá stavět. Na to jsme upozornili už na přelomu února a března 2018,“ komentoval jednání Jaroslav Javorský, šéf stavební firmy Prima.

Ta od zakázky loni kvůli chybám v projektu odstoupila. Rozhovor s šéfem stavební firmy čtěte v článku Špatný projekt a neshody.

Na stole je návrh harmonogramu

Že se věci daly do pohybu, potvrdil i ředitel školy Karel Šust. Po protestech rodičů a petici, která má nyní v elektronické i papírové podobě celkem asi 4,5 tisíce podpisů, město konečně předložilo alespoň návrh harmonogramu dalšího postupu.

O ten žádali vedení i opoziční Piráti. Podle něj by se nyní měl vybrat projektant na stavbu dvou budov a spojovací chodby a v září by se mělo pokračovat revizí zbytku dokumentace.

„Zatím to není harmonogram, přesto je návrh mnohem podrobnější než materiál, který byl prezentován na zastupitelstvu města,“ přiblížil středeční dohodu s městem Šust, podle níž by se v další etapě mohly přednostně stavět budovy 3 a 4, tedy hlavní objekt a pavilon pro populární hudbu, kde se v projektu nepředpokládají zásadní změny. Na úpravě dokumentace k těmto budovám by se podle Šusta mohlo pracovat současně se stavbou první etapy.

Radnice také slíbila, že ještě letos vybuduje parkoviště pro 15 vozidel před školou, které poslouží ke krátkodobému stání rodičů při vyzvedávání dětí, s nímž počítala i přestavba. Projekt za 1,3 milionu korun má být hotový do konce roku, nyní se připravuje tendr na dodavatele.

„Ačkoli úpravy okolních ploch či parkoviště bývají zpravidla posledními pracemi v rámci stavby, upravili jsme harmonogram, aby se stavělo alespoň tam, kde to je jen trochu možné,“ vysvětlil primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Zabil jsem svou ženu, volejte policii, řekl bývalý novinář po střelbě v baru

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Pachatelem střelby v baru na náměstí v Rychnově nad Kněžnou je podle zdejších lidí místní bývalý novinář. Na svou...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

VIDEO: Řidička téměř zastavila v levém pruhu dálnice, další auto narazilo

Nebezpečný manévr na dálnici D11

Řidička auta dopoledne zazmatkovala na dálnici D11 u exitu 68. Nezařadila se včas ke sjezdu a pak brzdila téměř do...

Další z rubriky

Stavby obchvatů kvůli automobilce se blíží, uleví Častolovicím i Solnici

Častolovice (6.11.2018).

Stavba silničních obchvatů v Domašíně, Častolovicích a Doudlebách se přiblížila. Obchvat Častolovic má ulevit od aut...

Otce obvinili ze zmlácení kantora před vysvědčením, syn i tak propadl

Ilustrační snímek

Policie obvinila dva muže, kteří před koncem školního roku napadli na Královéhradecku středoškolského učitele. Chtěli...

Dobrovolné hasičky narazily při výcviku do stromu, z vraku je vystříhali

Nehoda hasičského vozu o obce Nahořany (16.7.2019).

Nedaleko obce Nahořany na Náchodsku havarovala dodávka místních dobrovolných hasičů. Řidička a spolujezdkyně v...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz