Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

V Náchodě zpřísňujeme, velí po vlastním těžkém covidu starosta Birke

  16:40
Starosta a poslanec ČSSD Jan Birke se po těžkém průběhu covidu-19 vrací k denní rutině na radnici v Náchodě. V otevřeném rozhovoru pro MF DNES popisuje boj o život i strach o rodinu a kolegy. Podivuje se prázdným pavilonům v náchodské nemocnici, pozdnímu zavedení plošných testů i pomalému očkování.

Starosta Náchoda a poslanec Jan Birke se po překonání nemoci covid-19 vrací k práci na radnici (1. 3. 2021). | foto: archiv J. Birke

Přesně před měsícem se Jan Birke z domácího antigenního testu dozvěděl, že je pozitivní. Nákazu 9. února potvrdil i PCR test. Nejprve stonal doma, ale pak ho v kritickém stavu převezli do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Zakusil zákeřnost nemoci, která mu několikrát dala plané naděje, aby ho za pár hodin znovu srazila. Po návratu se zděsil, když viděl na ulicích polovinu lidí bez roušek.

„Zavolal jsem veliteli městské policie a říkám mu: Bez legrace, tady jde o život. Všichni okamžitě ven,“ vzpomíná Jan Birke.

Naposledy jsme spolu hovořili v den, kdy vám nemocnice potvrdila nákazu koronavirem a vy jste doufal v mírný průběh. Jak rychle se to zvrtlo?
Prvních pět šest hodin jsem měl pocit, že si jen odpočinu, že se nic nebude dít, žádný problém. Ale ten covid, minimálně v mém případě, byl zrádný, velmi agresivní. Ani ne za dvanáct hodin mi vylétla teplota na 39,6 a začalo peklo.

Přesto jste zůstal na kapačkách doma?
Nechtěl jsem jít do nemocnice s teplotou, protože byla úplně plná. Věděl jsem, že 8. února večer se převáželo patnáct pacientů jinam, a říkal si, je tam daleko víc lidí, kteří se prostě dusí. Ta teplota vám drtí kosti, ale po devíti dnech spadla na 37,6 a já měl pocit, že jsem z toho venku. Bylo mi dobře a najednou zničehonic po třech hodinách jsem se začal dusit. Lapal jsem po dechu. Paní doktorka mě hned vzala do nemocnice, kde zjistili, že mám oboustranný zápal plic, a okamžitě mě převezli do Hradce Králové, protože si tam dlouhodobě léčím cévy po mrtvicích (Jan Birke měl před šesti lety pět mozkových atak a nakonec i mozkovou příhodu, pozn. red.). Ten covid je nevyzpytatelný, je to jako na houpačce.

Vy jste věděl, že patříte k rizikové skupině?
Ano. Mluvil jsem o tom s panem profesorem Prymulou, kterého považuji za absolutního profesionála, a on mi říkal: Počítej s tím, že budeš mít velmi těžký průběh, nebo to bude mít vážné důsledky. Lékaři mě upozorňovali, že mám všechny aspekty, které covidu chutnají. Navíc se málo mluví o tom, že starostové jsou v první linii. Těch 6,5 tisíce starostů dodnes nakupuje seniorům potraviny, rozvážejí roušky a respirátory. Za to mají můj obrovský respekt.

Stále si myslíte, že jste se nakazil na svatbě?
Celý rok jsem se pečlivě chránil, nosil nanoroušky a respirátory. Je však pravda, že časem všichni otupíme. Covid u nás mělo přes 1,5 milionu lidí a najednou máte pocit, že už vás to nemůže dostihnout, že jste to třeba už měli. Sám jsem se dlouhodobě antigenně prověřoval a měřil. Na úřadě jsme maximálně dodržovali všechny hygienické předpisy, ale v pátek a sobotu jsem dělal svatby a požádali mě, aby to bylo bez roušek. Já ze svateb měl obrovskou radost, protože najednou máte pocit, že se vrátil zpátky život a dějí se normální běžné věci. Ono je to na zbláznění, když rok řešíte jen covid a nic jiného. Vlastně se nedivím, že je půlka národa vytočená. Udělal jsem to s radostí, ale bohužel tam byl asi někdo, kdo byl bezpříznakový, a dostal jsem strašnou nálož.

Nakazila se i vaše rodina?
Bylo to pro mě obrovské trauma. Mám dceru, která na tom zdravotně není úplně dobře, měl jsem o ni strach, i o druhou dceru, o manželku. Nakazil jsem půlku úřadu. Ale já šel do práce, protože jsem měl negativní antigenní test, jinak bych tam samozřejmě nešel.

Říkal jste si v nemocnici, že je to konečná?
Bylo to několikrát. Když mě přijali a já slyšel, že jsem tam za minutu dvanáct, mám oboustranný zápal plic a je to velmi velmi vážné. Pak druhý moment, kdy jsem vykašlával krev. To mě dostalo na kolena a psychicky mě to srazilo nejvíc. Ale na druhou stranu mě to nakoplo tak, že jsem si řekl, omlouvám se za ten výraz: Tady prostě nechcípnu. Třetí moment byl, když máte 37 a říkáte si, že to dáte, a za tři hodiny se začnete dusit. Pak to byla situace, když mi zavolala manželka starosty Meziměstí Pavla Hečka a říká mi: Honzo, prosím tě, pomoz mi, Pavel umírá. To bylo něco, co mě úplně rozsekalo. V těch obrovských teplotách jsem požádal kolegy, aby zařídili jeho převoz na specializované pracoviště, protože on potřeboval mimotělní oběh. To bylo pro mě velmi psychicky vyčerpávající.

Že jsou v ohrožení i vaši přátelé?
Měl jsem o ně hrozný strach. Měl jsem strach o Pavla a mám ho dodnes, protože on je pořád v umělém spánku.

Jak jste se cítil, když kolem vás byli zdravotníci v ochranných oblecích?
Připadáte si jako na Marsu. Oni jsou jako kosmonauti. Vidíte jen jejich oči a znáte jejich hlasy. Dodnes nevím, jak vypadají. Jen vím, že měli příjemné hlasy a dělali všechno, aby mi zachránili život.

Změnila tato zkušenost vaše nahlížení na koronavirus?
Ne, už jsem předtím věděl, že je to průšvih. Ale časem otupíte, sem tam si roušku sundáte, říkáte si, že je to dobré. Ale když to prožijete, vidíte najednou dva světy. Jeden, kde se tančí, nic se nerespektuje a lidé si myslí, že je to chřipečka, a druhý, kde se umírá. Nechci kritizovat svět, kde se nic nerespektuje, ale nepřál bych jim, aby prožili to, co já a tisíce dalších. Osobní zkušenost je děsivá.

Sice už jste doma, ale uzdravený nejste.
Pan docent Koblížek mě propouštěl se zvednutým prstem, protože mám pořád špatnou krev, oboustranný zápal plic, velká játra. Z relativně zdravého člověka a silného chlapa se v jednu chvíli stala troska, která ztratila 15 kilo. Vypadám jak Hurvínek.

Vy jste odcházel domů, abyste udělal místo ostatním?
Přeplněné nemocnice jsou nesmírný problém. Souseda vedle mě, kterému bylo 70 roků, převáželi na následnou péči a do hodiny přivezla rychlá 85letého pána plného covidu. Mně ho bylo strašně líto, byl to takový dědeček. To lůžko bylo plné za hodinu, proto když to šlo, odešel jsem.

Jste vládní poslanec, jak teď hodnotíte zvládání pandemie?
Situace samozřejmě zvládnutá není, to vidíme všichni. Že se dneska s velkou pompou testuje? Já jsem chtěl v Náchodě testovat v listopadu. Bohužel mi pan ministr Blatný nedal výjimku. Testovat se mělo už minulý rok, měly být testovací sady, měly se testovat fabriky, státní úřady, školy. Všechno mělo být už v listopadu. Co se týče vakcín, když jsme nejhorší na světě, nechápu, že firmy Pfizer nebo BioNTech nejsou schopny dodat vakcíny. To je nepochopitelné.

Jak na vás dnes působí podzimní volební heslo ČSSD My vás ochráníme?
No, mě neochránili a neochránili tisíce lidí. Ale přiznám se, že si za to mohu trochu sám. Každý musí začít sám u sebe. Nejde o to, že budete spoléhat, že vás někdo ochrání.

Vydal jste po návratu na radnici přísnější pokyny?
Když jsem odcházel z nemocnice, ptal jsem se zdravotníků, co pro ně mohu udělat. Oni říkali: Vyprávějte příběh, co jste tady zažil. Uděláme teď v Náchodě kampaň, kde bude moje fotka, že jsem to prožil, a chci apelovat na lidi, aby byli opatrní. Mně psaly tisíce lidí, i ti, kteří mě nemají rádi a nevolili mě. Chci jim za to opravdu moc poděkovat, protože to byl můj dvanáctý hráč na hřišti. Hodně mi to pomáhalo. Když jsem se v pondělí zastavil na radnici, koukal jsem z auta a polovina Náchoda byla bez roušky, bez ničeho. Zavolal jsem veliteli městské policie a říkám mu: Bez legrace, tady jde o život. Všichni okamžitě ven, vezměte s sebou roušky a lidem, kteří je nemají, je dejte zadarmo. Požádejte je slušně, aby roušky nosili. Musím říct, že v 99 procentech reagují velmi pozitivně, omlouvají se, že zapomněli. Ale jedno procento vše odmítá a nemůžeme si dovolit, aby ohrožovalo ten zbytek. Řekl jsem proto veliteli: Je mi to moc líto, ale začněte s nimi správní řízení.

Kraj teď může povolávat mediky a lékaře, mělo to přijít dřív?
Určitě ano.

Hejtman Martin Červíček (ODS) však v minulosti několikrát řekl, že nechce práci nařizovat, ale spíš žádat o pomoc.
On je slušný kluk a má to teď strašně těžké. Když narážíte do ministra zdravotnictví, s nímž je to takové složité… Pracovní povinnost měla přijít dřív, vždyť jsme to přece už v prosinci všichni věděli, že se na nás řítí průšvih. Mělo to přijít, ale není to chyba Martina Červíčka.

V Náchodě se před půl rokem dostavěla nová nemocnice, jak se díváte na to, že jsou nové pavilony stále prázdné?
Mě to docela překvapuje. Od října je to prázdné. Jak to, že nedochází k přesunutí, ke zvýšení kapacit? To je v kompetenci managementu. Já nevím, co tam dělají. Ono se to však snadno kritizuje, a já teď kritizovat nechci. Ale je to divné, že mají obrovský barák za miliardu, a je úplně prázdný.

10. února 2021

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Královéhradeckém kraji se volí v obvodu Jičín.

Tomáš Czernin, Alexandr Hrabálek, Jan Malý, Adam ZárubaPavlína Springerová, Pavel Vrbický, Táňa Šormová, Jan Holásek

  • Nejčtenější

Dřevostavbu plnou slámy nechali hasiči raději shořet, majitel souhlasil

Jedenáct jednotek hasičů zasahovalo u požáru dřevostavby v České Skalici. Pro hasiče byl pohyb v domě nebezpečný,...

Cizinec zaměstnaný v kvasinské Škodovce ukradl součástky za 1,4 milionu

Cizinec zaměstnaný ve společnosti Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku čelí obvinění, že z firmy ukradl velké množství...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve starém bunkru budou vědci měřit zemětřesení. Stojí na tektonickém zlomu

Premium V Podkrkonoší vzniká soustava seismických stanic pro měření zemětřesení. Jednu vybudují vědci z Akademie věd v bývalém...

Hip Hop Kemp vrátím do života, slibuje zakladatel festivalu Radek Maliník

Uznávaný festival Hip Hop Kemp, na který jezdívalo až 25 tisíc diváků z celé Evropy, už třetím rokem po sobě nebude....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Splavnění Labe z Hradce do Josefova nebude, plány potopil střet zájmů

Kvůli údajnému střetu zájmů šel ke dnu projekt splavnění Labe až do Josefova. Nápad, od kterého si Hradec Králové dost...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Ve starém bunkru budou vědci měřit zemětřesení. Stojí na tektonickém zlomu

Premium V Podkrkonoší vzniká soustava seismických stanic pro měření zemětřesení. Jednu vybudují vědci z Akademie věd v bývalém...

Rozhledna u Hradce Králové poničená strakapoudem se po opravě znovu otevře

Oprava dřevěné rozhledny Milíř ve Vysoké nad Labem, kterou loni na jaře poničil strakapoud, je hotova. Jednatřicet...

Galerie v Hradci představí současné umění během letních výstav na míru

Královéhradecká Galerie moderního umění pro dvě nové výstavy, jimž říká letní, sáhla k tomu v české tvorbě...

Hip Hop Kemp vrátím do života, slibuje zakladatel festivalu Radek Maliník

Uznávaný festival Hip Hop Kemp, na který jezdívalo až 25 tisíc diváků z celé Evropy, už třetím rokem po sobě nebude....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...