Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na sedm desítek betlémů z celé planety vystavují v Třebechovicích

  8:17
Třebechovické muzeum betlémů vystavuje desítky jesliček z celého světa a ukazuje, jak rozdílně k jejich tvorbě přistupují autoři v jednotlivých zemích. Kromě evropských betlémů jsou k vidění díla z Mexika, Bolívie, Madagaskaru, Rwandy, Španělska, Haiti, Kanady nebo Ruska.

Tři kontinenty, desítky zemí a nejrůznější paleta materiálů od papíru a keramiky přes sklo a exotické dřevo až po palmové listy nebo šustí. Celkem je k vidění 70 betlémů od takřka miniaturních až po rozměrné a bohatě zdobené scenérie. Pocházejí od soukromých sběratelů i ze sbírek třebechovického muzea.

Betlémy z Latinské Ameriky nesou rukopis indiánských kultur. Na první pohled zaujmou pestrou barevností a charakteristickým oblečením i doplňky, jako jsou třeba bolívijské buřinky. Návštěvníci si mohou prohlédnout jesličky z Mexika, Peru či Ekvádoru ze dřeva, terakoty, kukuřičného šustí a dalších materiálů. Od jezera Titicaca pochází keramický betlém.

800. výročí betlémů

Výstava v třebechovickém muzeu potrvá do začátku listopadu 2024. Vznikla u příležitosti 800. výročí od postavení prvních jesliček. František z Assisi v roce 1223 přinesl do jeskyně nedaleko italské obce Greccio jesle vystlané senem a postavil k nim volka s oslíkem. O vánoční noci kněz u malého oltáře sloužil mši a František vysvětloval evangelium.

„Akce měla úspěch a opakovala se v dalších letech. Stavění betlémů se z Toskánska začalo šířit do dalších evropských zemí a díky misionářům i do zámoří. Například do Mexika přivezli františkáni první betlém v roce 1524,“ objasňuje kurátorka výstavy.

Přenosné jesličky z And

Zajímavostí je přenosný betlém, takzvaný retablos, z Bolívie vyrobený z hmoty, kterou tvoří bramborová mouka, sádra a lepidlo. Umístěný je v dřevěné skříňce.

„Retablos vznikly v 18. století, kdy obyvatelé And přecházeli hory a chtěli s sebou mít nějaký oltář pro náboženské rituály, aby si zajistili dobrou úrodu a chov zvířat. V bedýnkách byl většinou vyobrazený sv. Marek a sv. Lukáš,“ vysvětluje Petra Jahnová, vedoucí třebechovického muzea a kurátorka výstavy.

Tradice retablos postupně ustrnula. K jejímu obnovení došlo v polovině 20. století, kdy se přenosné betlémy umístěné ve skříňkách, krabičkách a dalších obalech začaly prodávat na městských tržištích.

Africké z exotických dřevin i palmových listů

Zatímco jihoamerické betlémy hýří všemi barvami, afričtí tvůrci sázejí na zcela odlišnou estetiku. V Zambii, Ugandě nebo Madagaskaru je vyrábějí z mahagonu či ebenu a nechávají vyniknout strukturu a barevnost tmavých exotických dřevin.

Ale na výstavě je naproti tomu také bílý betlém vyrobený z mastku nebo jesličky z palmových listů. Kromě domorodých postav se v afrických scenériích vyskytují místní zvířata, která známe ze zoologických zahrad: antilopy, želvy, krokodýli, žirafy a hroši.

Africký betlém z ebenového dřeva (Tanzanie Wamakomba)

Kulturu, tradice a odlišnosti jednotlivých zemí vystihují betlémy z Ruska, Izraele, Polska nebo Španělska. Většina vystavených betlémů je novodobých. Nejstarší pocházejí z 18. století z Tyrolska. Honosný skříňový betlém vyobrazuje klanění tří králů. Voskové figurky jsou bohatě oblékané a odráží se v zrcadlech po stranách skříňky. Na výstavu ho zapůjčilo hradecké Muzeum východních Čech.

Neapolskou betlémářskou tradici představují bohatě zdobené jesličky s postavami vyrobenými z drátů a terakoty. Nechybí také například typické figurky z francouzské Provence.

Česká kvalita a zručnost

Umění českých betlémářů na výstavě zastupují jesličky z papíru, dřeva nebo hutního skla rozdělené podle oblastí. Region Krušných hor reprezentují otáčecí betlémové pyramidy s vrtulkou na vrcholu, Příbramsko zase chlebové figurky.

Polychromovaný dřevěný betlém od Aloise Boudného z konce 19. století

„České betlémy jsou ve srovnání s jinými evropskými zeměmi velice rozmanité z hlediska materiálu i zpracování. Vynikají vysokou řemeslnou úrovní. Autoři si obvykle postavy a ostatní díly vlastnoručně vyrábějí. Německé, španělské nebo italské betlémy tvůrci často staví jako jakási dioramata. Nakoupí figurky a vytvoří k nim dokonalou krajinu. Je to do značné míry spíš modelářská práce,“ poznamenává Petra Jahnová.

Muzeum v Třebechovicích vzniklo v roce 1925 a postupně se specializovalo na betlémy. Dnes jich má ve sbírce více než pět set. Nejnovějším přírůstkem jsou nevelké jesličky z Brazílie zasazené do zdobené plechovky. Hlavní chloubou muzea je památkově chráněný Proboštův mechanický betlém z přelomu 19. a 20. století. Téměř sedm metrů dlouhý betlém je sestavený ze zhruba dvou tisíc vyřezávaných dřevěných dílů. Od roku 2013 muzeum sídlí v nových prostorách na Masarykově náměstí. Ročně ho navštíví okolo 30 tisíc lidí.

  • Nejčtenější

Dopravci žádají druhý koridor na Moravu. Vlaky se na trať už nevejdou

9. června 2024

Premium Tragická srážka vlaků v Pardubicích ukázala, jak moc chybí Česku záloha pro hlavní železniční...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rockové město vyhlíží festival. Novinkou je druhé pódium pro velkou kapelu

11. června 2024  8:50

Ve středu začne v Hradci Králové festival Rock for People. Festivalové město, které vyrostlo na...

Krev poteče ze všech fízlů ve městě, hrozil muž. Došla si pro něj zásahovka

10. června 2024  14:37

Muž z Hradce Králové vyhrožoval na sociální síti tamním strážníkům, policistům, úředníkům z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Padesát vzácných jasoňů vypustili do Krkonoš, čísla na křídlech mají kvůli ochraně

12. června 2024  14:22

Ochránci přírody v Krkonoších vypustili do volné přírody přes 50 jedinců kriticky ohroženého druhu...

GLOSA: The Offspring v Hradci křísili žánr, fanoušci velebili čistotu

14. června 2024  15:06

Bez jakýchkoli pochyb má hradecký festival Rock For People za sebou jeden z nejúžasnějších dnů v...

Náchod slaví 770 let. Dorazí rytíř Hron, saxofony zahrají Škvoreckému

14. června 2024  12:14

Koncerty, výstavami i výlety do terénu oslavuje Náchod po celý rok 770 let od první zmínky v...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

GLOSA: Rock for People vzýval staré časy, The Prodigy ukázali silnou show

13. června 2024  14:01

Už první den se v královéhradeckém Parku 360 udály nezapomenutelné příběhy devětadvacetileté...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...