Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Desítky hasičů likvidují chovy zasažené ptačí chřipkou, usmrtí tisíce kachen

  13:08aktualizováno  17:56
Krajská veterinární správa a hasiči provádí od pondělního rána likvidační a záchranné práce několika chovů zasažených ptačí chřipkou. Začali v Dobřenicích na Hradecku, kde musí být usmrceno 24 tisíc ptáků z jedenácti hal. Na likvidaci se podílí až šedesát lidí, kromě hasičů a veterinářů i policisté a zaměstnanci firmy. V úterý se přesunou do chovu v Novém Bydžově.

Výskyt nebezpečné nákazy – vysoce patogenní aviární influenzy - byl na území tří krajů potvrzen v pátek.

„O víkendu jsme provedli personální i technická opatření. Vyžádali jsme součinnost se Záchranným útvarem HZS ČR, připravili jsme techniku a zajistili dostatek ochranných prostředků,“ řekla mluvčí sboru hasičů v Královéhradeckém kraji Martina Götzová. Kachny jsou usmrcovány v kontejnerech zaplynovaných oxidem uhličitým.

Speciální týmy zahájili práce v chovu v Dobřenicích v pondělí v 7 hodin a zůstanou tam až do noci. Na místě je minimálně 35 příslušníků hasičského záchranného sboru, pracovníci krajské veterinární správy, policie, zaměstnanci firmy.

„Příslušníci byli nasazeni ve třech halách zároveň, střídali se po několikačlenných skupinách. Jedná se o technicky i časově náročný zásah. Hasiči pracují v jednorázových ochranných oděvech, v respirátorech a dalších osobních ochranných prostředcích, ručně vynáší ještě živou drůbež do kontejnerů. Takto se utratí zhruba 24 tisíc kusů ptactva,“ uvedl v pondělí odpoledne náčelník štábu Jan Čech, který má na starosti organizaci činností všech složek na místě zásahu.

Kachny hasiči z hal museli vynášet ručně kvůli tomu, že nebylo možné zvolit variantu zaplynování celých objektů. „Usmrcení kachen naráz není možná, protože konstrukce hal neumožňuje utěsnění objektů. Hasiči také zřídili místo pro dekontaminaci techniky a zasahujících lidí,“ řekla mluvčí.

Hasiči také prováděli průběžnou dezinfekci prostoru po vyprázdnění hal. „Použili jsme k tomu speciální technické prostředky, například fumigátor. Jde o dekontaminační termogenerátor, který vytváří mlhu, pomocí které jsme schopni rychle dezinfikovat i větší prostory,“ uvedl řídící důstojník záchranného útvaru Lukáš Kmec.

Po farmě v Dobřenicích přijde na řadu likvidace zasažených chovů kachen na dalších čtyřech místech. Ptačí chřipka se rozšířila do chovů také v Chudonicích a v Zábědově u Nového Bydžova a na farmě ve Středočeském kraji a ve Vápně u Přelouče v Pardubickém kraji. Celkem bude utraceno asi 55 tisíc ptáků.

„Od úterý bychom se přesunuli do chovu v Novém Bydžově – Zábědově, následovat budou Chudonice. Zásah by mohl být ukončen ve středu, nebo ve čtvrtek,“ poznamenal náčelník Čech.

Všechny chovy patří firmě Perena z Chlumce nad Cidlinou, která je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Společnost sídlí v Chlumci a chovy má i na dalších místech v regionu.

Minulý týden Perena zaznamenala zvýšený úhyn ptáků. Je to první letošní případ, kdy ptačí chřipka zasáhla komerční velkochovy kachen.

Ptačí chřipka

  • Je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva.
  • Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků.
  • Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.

„Peníze pro chovatele na částečné odškodnění jsou připraveny jako standardní mandatorní výdaj. Všechny chovatele bych zároveň vyzval, aby dodržovali jednotlivé parametry biologické bezpečnosti,“ řekl v pátek ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Okolo ohnisek jsou vytyčena tříkilometrová uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. Perena uvádí, že je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě, jen v roce 2019 vylíhnula 14 milionů kachňat.

Ministr Toman na tiskové konferenci v Hradci Králové apeloval na chovatele komerčních chovů drůbeže, že striktní dodržování pravidel biologické bezpečnosti je jedinou účelnou ochrannou proti zavlečení této nebezpečné nákazy do chovu.

Základním preventivním opatřením proti viru ptačí chřipky je chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky.

Autor:
  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

Vlkanova se vrací z Plzně do Hradce, ten posílí i útočníci Náprstek a Mihálik

19. června 2024  10:20,  aktualizováno  14:38

Záložník Adam Vlkanova se vrací z Plzně do Hradce Králové. S východočeským celkem podepsal...

Hradec už nechce dotovat ligu, prodejem akcií hodlá ušetřit 20 milionů

19. června 2024  10:34

Pokud Hradec Králové najde strategického partnera nebo rovnou nového majitele pro prvoligový...

Neukáznění turisté šlapou, kam nemají. Sněžku proto obepnuly kilometry sítí

18. června 2024  15:09

Na vrcholu Sněžky se před začátkem hlavní turistické sezony opět objevily červené ochranné sítě....

Požár stodoly na Rychnovsku přeskočil na sousední dům, při zásahu se zranil hasič

18. června 2024  9:15

Požár stodoly a střechy přilehlého obytného domu v Pěčíně na Rychnovsku v noci na pondělí způsobil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...