Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ptačí chřipka pronikla do velkochovů, veterináři utratí 50 tisíc kachen

  12:34aktualizováno  17:19
Ptačí chřipka zasáhla letos první komerční velkochovy kachen. Veterinářům problém nahlásila firma Perena, která má farmy v několika obcích na pomezí Královéhradeckého, Pardubického a Středočeského kraje. V posledních dnech zaznamenala zvýšený úhyn ptáků. Zhruba 50 tisíc kachen proto budou muset veterináři preventivně utratit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Nákaza se vyskytla v chovech v Dobřenicích a Zábědově na Královéhradecku. Vzorky putovaly do Státního veterinárního ústavu Praha, kde vyšetření potvrdilo aviární influenzu, tedy ptačí chřipku.

Odpoledne zástupci veterinářů spolu s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem konstatovali, že se ptačí chřipka rozšířila do dalších tří chovů Pereny. Jeden je v Dobřenicích v Královéhradeckém kraji, druhý ve Vápně na Pardubicku a další na farmě ve Středočeském kraji.

Ptačí chřipka

Je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva.

Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků.

Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.

Asi padesát tisíc zbývajících kachen bude muset být utraceno.

„Potvrzuji, že peníze pro chovatele na částečné odškodnění jsou připraveny jako standardní mandatorní výdaj. Všechny chovatele bych zároveň vyzval, aby dodržovali jednotlivé parametry biologické bezpečnosti,“ řekl Toman.

Okolo ohnisek budou vytyčena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. Ohnisko okolo farmy Dobřenice bude mít přesah do Pardubického a chov v Zábědově zase zasáhne do Středočeského kraje.

„Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijala okamžitě opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Jednatelka firmy Perena, která se zabývá velkochovem kachen a sídlí v Chlumci nad Cidlinou, nechtěla situaci nijak komentovat. Firma uvádí, že je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě, jen v roce 2019 vylíhnula 14 milionů kachňat. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se v ČR chová na rozmnožování 149 tisíc kachen, utratí se tak zhruba třetina.

V rámci mimořádných veterinárních opatření bude omezen pohyb drůbeže do a z pásem a provedeny soupisy chovů drůbeže. Likvidovat desetitíce kusů drůbeže budou spolu se zástupci Státní veterinární správy hasiči.

„V tuto chvíli se připravujeme na společný zásah s Krajskou veterinární správou, která bude vyžadovat naši součinnost. Chystáme se jak personálně, tak i po stránce technického zabezpečení, předpokládá se i nasazení záchranného útvaru se stanovištěm dekontaminace techniky,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

„Teď to všechno připravíme a v pondělí ráno se to hospodářství utratí,“ dodal Semerád. Likvidace by mohla trvat až tři dny.

Nesmí přijít do kontaktu s volně žíjícími ptáky

„Chtěl bych velmi apelovat na chovatele komerčních chovů drůbeže, že striktní dodržování pravidel biologické bezpečnosti je jedinou účelnou ochrannou proti zavlečení této nebezpečné nákazy do chovu, “ zdůraznil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Základním preventivním opatřením proti viru ptačí chřipky je chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků.

Například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů a podobně. Případné podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, je třeba nahlásit na krajskou veterinární správu.

Ohniska v chovech jsou v ČR nyní v osmi krajích, kromě Královéhradeckého také v Jihočeském, ve Zlínském, Středočeském, Moravskoslezském, Pardubickém a Plzeňském kraji a na Vysočině.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

Nápadná podoba. Hořice se s nádražím inspirovaly jinde, architektovi se omluvily

21. června 2024  15:20

Město Hořice na Jičínsku a jeho starosta a architekt Martin Pour zveřejnili ve čtvrtek na úřední...

Vlkanova o návratu do Hradce: Nepřišel jsem jen proto, abych tady byl

21. června 2024  12:01

Během dvou let mimo Hradec stihl zápasy v Lize mistrů, za českou reprezentaci a nakonec i...

„Je nás málo, jsme unavení.“ Ve valdické věznici dalo výpověď přes 60 dozorců

21. června 2024  10:30

Víc než 60 dozorců a zaměstnanců věznice ve Valdicích na Jičínsku podalo výpověď ze služebního či...

Muže s jedenácti zákazy řízení policisté opět načapali na motorce, stroj zabavili

20. června 2024  16:17

Motorkář o víkendu ujížděl Vrchlabím na Trutnovsku před policejní hlídkou. Propletl se centrem a...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...