Desítky hasičů likvidují chovy zasažené ptačí chřipkou, usmrtí tisíce kachen

  • 1
Krajská veterinární správa a hasiči provádí od pondělního rána likvidační a záchranné práce několika chovů zasažených ptačí chřipkou. Začali v Dobřenicích na Hradecku, kde musí být usmrceno 24 tisíc ptáků z jedenácti hal. Na likvidaci se podílí až šedesát lidí, kromě hasičů a veterinářů i policisté a zaměstnanci firmy. V úterý se přesunou do chovu v Novém Bydžově.

Výskyt nebezpečné nákazy – vysoce patogenní aviární influenzy - byl na území tří krajů potvrzen v pátek.

„O víkendu jsme provedli personální i technická opatření. Vyžádali jsme součinnost se Záchranným útvarem HZS ČR, připravili jsme techniku a zajistili dostatek ochranných prostředků,“ řekla mluvčí sboru hasičů v Královéhradeckém kraji Martina Götzová. Kachny jsou usmrcovány v kontejnerech zaplynovaných oxidem uhličitým.

Speciální týmy zahájili práce v chovu v Dobřenicích v pondělí v 7 hodin a zůstanou tam až do noci. Na místě je minimálně 35 příslušníků hasičského záchranného sboru, pracovníci krajské veterinární správy, policie, zaměstnanci firmy.

„Příslušníci byli nasazeni ve třech halách zároveň, střídali se po několikačlenných skupinách. Jedná se o technicky i časově náročný zásah. Hasiči pracují v jednorázových ochranných oděvech, v respirátorech a dalších osobních ochranných prostředcích, ručně vynáší ještě živou drůbež do kontejnerů. Takto se utratí zhruba 24 tisíc kusů ptactva,“ uvedl v pondělí odpoledne náčelník štábu Jan Čech, který má na starosti organizaci činností všech složek na místě zásahu.

Kachny hasiči z hal museli vynášet ručně kvůli tomu, že nebylo možné zvolit variantu zaplynování celých objektů. „Usmrcení kachen naráz není možná, protože konstrukce hal neumožňuje utěsnění objektů. Hasiči také zřídili místo pro dekontaminaci techniky a zasahujících lidí,“ řekla mluvčí.

Hasiči také prováděli průběžnou dezinfekci prostoru po vyprázdnění hal. „Použili jsme k tomu speciální technické prostředky, například fumigátor. Jde o dekontaminační termogenerátor, který vytváří mlhu, pomocí které jsme schopni rychle dezinfikovat i větší prostory,“ uvedl řídící důstojník záchranného útvaru Lukáš Kmec.

Po farmě v Dobřenicích přijde na řadu likvidace zasažených chovů kachen na dalších čtyřech místech. Ptačí chřipka se rozšířila do chovů také v Chudonicích a v Zábědově u Nového Bydžova a na farmě ve Středočeském kraji a ve Vápně u Přelouče v Pardubickém kraji. Celkem bude utraceno asi 55 tisíc ptáků.

„Od úterý bychom se přesunuli do chovu v Novém Bydžově – Zábědově, následovat budou Chudonice. Zásah by mohl být ukončen ve středu, nebo ve čtvrtek,“ poznamenal náčelník Čech.

Všechny chovy patří firmě Perena z Chlumce nad Cidlinou, která je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Společnost sídlí v Chlumci a chovy má i na dalších místech v regionu.

Minulý týden Perena zaznamenala zvýšený úhyn ptáků. Je to první letošní případ, kdy ptačí chřipka zasáhla komerční velkochovy kachen.

Ptačí chřipka

  • Je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva.
  • Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků.
  • Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.

„Peníze pro chovatele na částečné odškodnění jsou připraveny jako standardní mandatorní výdaj. Všechny chovatele bych zároveň vyzval, aby dodržovali jednotlivé parametry biologické bezpečnosti,“ řekl v pátek ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Okolo ohnisek jsou vytyčena tříkilometrová uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. Perena uvádí, že je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě, jen v roce 2019 vylíhnula 14 milionů kachňat.

Ministr Toman na tiskové konferenci v Hradci Králové apeloval na chovatele komerčních chovů drůbeže, že striktní dodržování pravidel biologické bezpečnosti je jedinou účelnou ochrannou proti zavlečení této nebezpečné nákazy do chovu.

Základním preventivním opatřením proti viru ptačí chřipky je chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky.