Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jazz v ulicích, koncerty žádné. Koronavirový rok se otiskl do fotosoutěže

  8:09
Pandemie umrtvila kulturní dění po světě, avšak soutěž Jazz World Photo, součást trutnovského festivalu Jazzinec, pokračuje i v těžkých časech. Do 8. ročníku poslalo snímky jazzových muzikantů 187 soutěžících z 36 zemí. Porota už vybrala 30 nejlepších a na konci března chce vyhlásit vítěze.
Pianista Alain Roche hraje v Mnichově na vertikálně zavěšeném nástroji před...

Pianista Alain Roche hraje v Mnichově na vertikálně zavěšeném nástroji před okny bytů. Snímek je ve finále 8. ročníku Jazz World Photo. | foto: Ralf Dombrowski

Letošní účast je znatelně nižší než v předchozích letech, neboť autoři mohou zaslat pouze snímky, které vznikly v předchozím kalendářním roce. Loni i předloni se přihlásilo pokaždé přes 340 fotografů z více než 40 zemí.

Podle předsedy poroty Ivana Prokopa organizátoři zvažovali, zda v době, kdy se prakticky nekoncertuje, má smysl soutěž vůbec pořádat.

„Někteří fotografové nás přesvědčovali, abychom soutěž nedělali. My jsme si ale říkali, že bychom neměli přestat. Právě proto, že loni nebylo možné skoro nic dělat, řekli jsme si, že by mohly vzniknout zajímavé fotografie. Výsledek nás mile potěšil a překvapil,“ říká spoluzakladatel Jazz World Photo.

„Jsme rádi, že vůbec nějaké fotografie dorazily a že jich bylo překvapivě hodně. Z toho mám radost. Lidé to vnímají tak, že když už nejsou koncerty, tak se aspoň něco děje,“ dodává Tomáš Katschner, člen poroty a hlavní organizátor Jazzince.

Soutěžní snímky jsou svědectvím o době, ve které se hudba a živá kultura ocitly na vedlejší koleji. Muzikanti na fotografiích hrají na ulici v rouškách, za skleněnou výlohou nebo v prázdném koncertním sále.

Velmi výmluvný je záběr, na němž německý fotograf Ralf Dombrowski zachytil pianistu Alaina Roche, jak v Mnichově na vertikálně zavěšeném nástroji hraje přímo před okny bytů a obyvatelé si ho fotí. 

„Úroveň fotografií v posledních letech šla nahoru. Letos o to víc, že se fotografové museli víc snažit. Muzika se nemusí odehrávat jen na pódiu. Důkazem je loňská vítězná fotografie Kasii Idźkowské, která vznikla na ulici v New Yorku. Kdo hledá a chce, najde,“ uvádí předseda poroty.

Mezi třiceti finalisty, které vybrala devítičlenná porota, je dvanáct Italů. Může se tak opakovat situace z roku 2015, kdy právě Italové obsadili všechna tři první místa. Více než jednoho zástupce má Francie, Rusko nebo Polsko. Dílčí úspěch si připsali autoři z Japonska, Jihoafrické republiky, USA a Jižní Koreje. Z Čechů se mezi třicítku dostal pouze Petr Čejka.

„Mezi účastníky je stále více žen, ve finálovém výběru jich je sedm,“ upozorňuje Ivan Prokop.

Letošní Jazzinec ani nezačal

Soutěž vznikla v roce 2014 jako doplněk Jazzince. Na festivalovém finále v březnu organizátoři tradičně dekorují vítěze. To loni kvůli vládním opatřením odpadlo stejně jako hlavní hvězda, americký saxofonista Maceo Parker. V zimě pořadatelé vymysleli několik online koncertů z prázdné Síně Bohuslava Martinů. Letos Jazzinec, který měl být třiadvacátý, ani nezačal.

Termín vyhlášení vítěze 8. ročníku je 27. březen v Trutnově. Den předtím by v městské galerii měla být otevřena výstava nejlepších snímků. Kolekce je už nyní k vidění na webu soutěže.

„Vyhlášení připravujeme, ale je otázka, jaká bude situace. Je možné, že to budeme muset operativně změnit a tak jako v loňském roce vítěze vyhlásit na internetu,“ poznamenává Ivan Prokop. Ceny oceněným předali až v září.

Podle Katschnera se s finálovým večerem počítat nedá. Koronavirová čísla má Trutnovsko jedna z nejhorších v republice a od února v okrese platí omezení pohybu.

Finále a dubnový program chystají

„Program jsme měli připravený. Únorové a březnové koncerty jsme už zrušili, jediné, co jsme drželi, bylo finále a dubnový program. Myslím si, že ani na konci března to nebude možné. Bohužel aktuální situace není v našich rukou, tak nám nezbývá než doufat,“ říká.

Jazz World Photo ještě nikdy nevyhrál Čech. Třikrát Francouzi, poslední dva ročníky, kdy se sešla největší konkurence, opanovali Poláci. Po jednom titulu mají Itálie a Ukrajina. Jediným dvojnásobným vítězem je francouzský zubař Didier Jallais. Vyhrál první ročník v roce 2014 a triumf zopakoval o čtyři roky později.

Dvakrát uspěly ženy. Marion Tisserandová z Francie v roce 2016, loni u porotců zabodovala polská fotografka Kasia Idźkowská se snímkem Russella Halla na newyorském Manhattanu.

  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

Neukáznění turisté šlapou, kam nemají. Sněžku proto obepnuly kilometry sítí

18. června 2024  15:09

Na vrcholu Sněžky se před začátkem hlavní turistické sezony opět objevily červené ochranné sítě....

Požár stodoly na Rychnovsku přeskočil na sousední dům, při zásahu se zranil hasič

18. června 2024  9:15

Požár stodoly a střechy přilehlého obytného domu v Pěčíně na Rychnovsku v noci na pondělí způsobil...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

Skicentrum v Deštném staví novou šestisedačku, nahradí vlek i pomu

17. června 2024  12:25

Největší investice v historii lyžařského střediska v Deštném v Orlických horách je v plném proudu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...