Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Nová koalice v Hradci Králové je bez šance, zastupitelé hromadně odešli

  9:28
Hradecká opozice po rozkolu ve vedení města definitivně vzdala snahu o vytvoření nové koalice. Mezi ní a ODS zeje hluboký příkop nepochopení a vzájemných obvinění. Převažují osobní animozity, neschopnost ústupků a výsměch z obou stran barikády.
Zleva Jiří Bláha (ODS), Věra Pourová (ANO), primátor Alexandr Hrabálek (ODS),...

Zleva Jiří Bláha (ODS), Věra Pourová (ANO), primátor Alexandr Hrabálek (ODS), Monika Štayrová (ANO) a Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení). (30. 10. 2018). | foto: Lukáš Urban

V plné nahotě to ukázalo dění na posledním jednání zastupitelstva, které poznamenal hromadný odchod zástupců pěti politických subjektů.

Důležitější než ohrožená usnášeníschopnost zastupitelstva je signál voličům. Vůle slepit nové funkční vedení města po totálním rozkladu trojkoalice ANO - ODS - Změna a Zelení byla jen iluzí.

Na přelomu ledna a února, kdy schůzky pěti stran začínaly, vládla u vyjednávacího stolu uvolněná atmosféra a většina věřila v brzkou pětikoalici ODS, HDK, Piráti, KPH a Změna a Zelení.

Po třech měsících však je optimismus tentam. Ani ze vzájemné důvěry toho příliš nezbylo. ODS se hádá se „zbytkem světa“, kdo zavinil bezvládí, jednání zastupitelstva se proměnila v hrůzný kabaret, urážky jen prší.

Do voleb zbývá 17 měsíců a příměří mezi ODS a opozicí si lze představit jen obtížně. Vydělat na tom může nejen hnutí ANO, které se ocitlo v roli nezúčastněného pozorovatele, ale v Hradci Králové se vytvořilo ideální podhoubí pro nástup zcela nového a dravého subjektu, který anarchii využije a za rok a půl si může diktovat podmínky.

Uvědomuje si to třeba krajský předseda občanských demokratů Ivan Adamec. Také on zdánlivě hradecké dění jen pozoruje, ale upozorňuje, že ODS si špinavé prádlo vypere za zavřenými dveřmi.

„Hrozí nám nebezpečí“

„Mohu jen doporučovat určitá řešení. Pokud by tato situace měla trvat déle, občané Hradce vystaví žalostný účet, který určitě nebude příliš dobrý nejen pro nás, ale ani pro současnou opozici. Dovedu si představit příchod dalšího sdružení, kterému se nelíbí, jak Hradec funguje, a přesvědčí občany, aby volili právě jej. Jak to tak sleduji, řekl bych, že toto nebezpečí si nikdo neuvědomuje. Koalice s opozici se musí domluvit a musí zvítězit zdravý rozum,“ apeluje krajský šéf a zároveň dlouholetý starosta Trutnova.

Čtyřopozici, s níž ODS čtvrt roku vyjednávala, každopádně došla trpělivost a oznámila, že s nimi už nelze počítat.

„HDK, Piráti, Změna a Zelení a KPH deklarují, že se nebudou dále účastnit záměrně prodlužovaných vyjednávání a jsou nuceni akceptovat rozhodnutí ODS a ANO vládnout v Hradci Králové s tichým koaličním partnerem KSČM,“ stojí ve společném prohlášení, ve kterém strany vypočítávají důvody, proč již nejsou ochotné hledat společnou řeč se stranou primátora Hrabálka a náměstka pro investice Bláhy.

„Jen hráli o svá křesla“

Vadí jim permanentní proměňování vyjednávacího týmu, ve kterém prý ODS protočila sedm lidí. Opozice upozorňuje i na domnělou prodlužovací strategii, která krizi ve vedení města jen prohlubuje, ke zklidnění nepřispěl ani krok ODS, jež sice ukončila koalici s ANO, avšak zároveň nepustila vedoucí posty. Protistraně předhazovala jen neakceptovatelné nabídky.

„Na pirátském fóru jsme zveřejnili krátké zápisky ze všech jednání. Každý si tak může přečíst, jak ODS každé straně říkala trochu něco jiného a do vyjednávání vznášela zmatek i neustálými změnami ve vyjednávacím týmu, kdy do něj přidávala a odebírala dokonce i politiky, kteří nejsou z Hradce. Když přičteme absurdně dlouhé pauzy, které si brala na rozmyšlenou, její přístup jinak než jako zdržovací taktiku nazvat nelze. Kolegové z ODS se ve skutečnosti nikdy dohodnout nechtěli. Nemají v zastupitelském klubu jednotný názor. Pan primátor a pan náměstek hráli o svoje křesla a v ODS převážil názor, že je výhodnější spolupracovat s ANO a komunisty než s demokratickými stranami,“ tvrdí předseda zastupitelského klubu Pirátů Aleš Dohnal.

ODS v protiútoku

Za vyjednávací tým ODS mluví Oldřich Vlasák, podle něj naopak strana nabídla řadu ústupků a k dalším je připravena. Opozici vyzývá, aby i ona přispěla ke stabilizaci. A hned přechází do protiútoku:

„Důvody, kterými opoziční strany argumentují pro rozhodnutí v jednáních nepokračovat, pokládáme za zástupné, v některých případech zcela účelové či přímo nepravdivé. Zvlášť pak odmítáme, že bychom sami bránili vzniku nového stabilního vedení města. ODS naopak v zájmu této věci vypověděla koaliční smlouvu s hnutím ANO 2011, deklarovala připravenost vzdát se pozice primátora a přistoupit k debatám o přehodnocení vlastního personálního zastoupení ve vedení města.“

„Stejně tak ODS opozici nabídla několik variant možného složení koalice počínaje variantou čtyřkoalice ODS, Hradeckého demokratického klubu, Pirátů a KPH, přes možnost podpory stávajícího vedení města s dohodou na podpoře vybraných projektů bez nutnosti uzavírat koalici, až po nejširší variantu vlády vzájemného porozumění, do níž by každá ze stran zastoupených v zastupitelstvu vyslala svého zástupce. Opoziční strany však veškeré tyto varianty odmítly a trvají na jedné jediné,“ pokračuje. 

Vlasák si však neumí představit pětikoalici, respektive účast hnutí Změna a Zelení, zvlášť pak exnáměstka primátora Martina Hanouska.

Logické nesložení funkcí?

Ze stínu mlčení vystoupil nově zvolený předseda hradecké ODS Pavel Staněk, jehož občanští demokraté pravděpodobně příští rok nominují do funkce primátora.

„Upřímně nevíme, co dál ještě máme nabízet. Mrzí nás to a kategoricky odmítám tezi opozice, že hrajeme o čas. Je to škoda, protože společně řídit město bychom skutečně mohli. Je také škoda, že opozice se omezila na jednu variantu, tedy na koalici pěti, která je pro nás nepřijatelná. Oproti našim několika variantám stojí jen jedna, o které dlouhodobě říkáme, že je nepřijatelná. Skutečně nevím jak dál, pokud jsou všechny naše varianty odmítané,“ říká Staněk.

Podle něj bylo logické, že vedoucí představitelé města v dresu ODS nesložili funkce, když strana ukončila koaliční spolupráci s hnutím ANO: „Rozhodně nám nepřijde správné složit všechny mandáty a připustit možnost předčasných voleb. Podle mě tuto variantu zvlášť v letošním volebním roce do Poslanecké sněmovny nikdo nechce.“

Jiný názor má opozice. Například Martin Hanousek, exnáměstek primátora pro oblast školství a životního prostředí, rovnou vyzývá k rezignaci Alexandra Hrabálka: „Město stále nemá kompletní vedení, řada projektů stojí, je ohrožena řada dotací a Hradec se nerozvíjí. Proč po vypovězení koaliční smlouvy mezi ODS a ANO zbytek vedení neodstoupil a nedal tak šanci složit novou koalici? Je třeba si sundat černý pytel z hlavy, pane primátore, složit funkci a dát šanci utvořit důstojné vedení města z demokratických stran napříč spektrem.“ Zároveň však na rozdíl od jiných na vytvoření stabilní koalice vidí naději.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Chtěla ho Amerika, obří kus zlata však získal sběratel ze Dvora Králové

Sběratel Luboš Blaha vystavil obří kus zlata, který prospektoři našli před 40 lety v Kalifornii. Zájem o něj mělo i...

Zeman ujistil prezidenta Dudu, že by při napadení Ruskem Česko pomohlo Polsku

„Všichni jsme členy NATO, ta smlouva není teoretická, je praktická a závazná,“ řekl polský prezident Andrzej Duda na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na horách je hrozné teplo. Vlhová o klimatické změně i vztahu s Ledeckou

Premium Moc úspěšnějších sportovců Slovensko ve své historii nemělo. Petra Vlhová totiž vyhrála prakticky všechno v odvětví,...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

V opilecké hádce šestkrát bodla partnera šroubovákem, dostala podmínku

Královéhradecký krajský soud potrestal podmínkou ženu, která loni na Náchodsku v opilecké hádce pobodala partnera...

Chtěla ho Amerika, obří kus zlata však získal sběratel ze Dvora Králové

Sběratel Luboš Blaha vystavil obří kus zlata, který prospektoři našli před 40 lety v Kalifornii. Zájem o něj mělo i...

Kamion dostal smyk a naboural do kavárny, škoda přesahuje milion korun

Kamion se zmrzlinou narazil v Českém Meziříčí na Rychnovsku do tamní kavárny. Šofér dostal smyk na zasněžené silnici....

Silnici za hřebenem Orlických hor zavřeli, pod námrazou padají stromy

Policie na Rychnovsku od rána zavřela silnici mezi Orlickým Záhořím a Šerlichem. V úseku dlouhém 7,4 kilometru spadlo...

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...