Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nová koalice v Hradci Králové je bez šance, zastupitelé hromadně odešli

  9:28
Hradecká opozice po rozkolu ve vedení města definitivně vzdala snahu o vytvoření nové koalice. Mezi ní a ODS zeje hluboký příkop nepochopení a vzájemných obvinění. Převažují osobní animozity, neschopnost ústupků a výsměch z obou stran barikády.
Zleva Jiří Bláha (ODS), Věra Pourová (ANO), primátor Alexandr Hrabálek (ODS),...

Zleva Jiří Bláha (ODS), Věra Pourová (ANO), primátor Alexandr Hrabálek (ODS), Monika Štayrová (ANO) a Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení). (30. 10. 2018). | foto: Lukáš Urban

V plné nahotě to ukázalo dění na posledním jednání zastupitelstva, které poznamenal hromadný odchod zástupců pěti politických subjektů.

Důležitější než ohrožená usnášeníschopnost zastupitelstva je signál voličům. Vůle slepit nové funkční vedení města po totálním rozkladu trojkoalice ANO - ODS - Změna a Zelení byla jen iluzí.

Na přelomu ledna a února, kdy schůzky pěti stran začínaly, vládla u vyjednávacího stolu uvolněná atmosféra a většina věřila v brzkou pětikoalici ODS, HDK, Piráti, KPH a Změna a Zelení.

Po třech měsících však je optimismus tentam. Ani ze vzájemné důvěry toho příliš nezbylo. ODS se hádá se „zbytkem světa“, kdo zavinil bezvládí, jednání zastupitelstva se proměnila v hrůzný kabaret, urážky jen prší.

Do voleb zbývá 17 měsíců a příměří mezi ODS a opozicí si lze představit jen obtížně. Vydělat na tom může nejen hnutí ANO, které se ocitlo v roli nezúčastněného pozorovatele, ale v Hradci Králové se vytvořilo ideální podhoubí pro nástup zcela nového a dravého subjektu, který anarchii využije a za rok a půl si může diktovat podmínky.

Uvědomuje si to třeba krajský předseda občanských demokratů Ivan Adamec. Také on zdánlivě hradecké dění jen pozoruje, ale upozorňuje, že ODS si špinavé prádlo vypere za zavřenými dveřmi.

„Hrozí nám nebezpečí“

„Mohu jen doporučovat určitá řešení. Pokud by tato situace měla trvat déle, občané Hradce vystaví žalostný účet, který určitě nebude příliš dobrý nejen pro nás, ale ani pro současnou opozici. Dovedu si představit příchod dalšího sdružení, kterému se nelíbí, jak Hradec funguje, a přesvědčí občany, aby volili právě jej. Jak to tak sleduji, řekl bych, že toto nebezpečí si nikdo neuvědomuje. Koalice s opozici se musí domluvit a musí zvítězit zdravý rozum,“ apeluje krajský šéf a zároveň dlouholetý starosta Trutnova.

Čtyřopozici, s níž ODS čtvrt roku vyjednávala, každopádně došla trpělivost a oznámila, že s nimi už nelze počítat.

„HDK, Piráti, Změna a Zelení a KPH deklarují, že se nebudou dále účastnit záměrně prodlužovaných vyjednávání a jsou nuceni akceptovat rozhodnutí ODS a ANO vládnout v Hradci Králové s tichým koaličním partnerem KSČM,“ stojí ve společném prohlášení, ve kterém strany vypočítávají důvody, proč již nejsou ochotné hledat společnou řeč se stranou primátora Hrabálka a náměstka pro investice Bláhy.

„Jen hráli o svá křesla“

Vadí jim permanentní proměňování vyjednávacího týmu, ve kterém prý ODS protočila sedm lidí. Opozice upozorňuje i na domnělou prodlužovací strategii, která krizi ve vedení města jen prohlubuje, ke zklidnění nepřispěl ani krok ODS, jež sice ukončila koalici s ANO, avšak zároveň nepustila vedoucí posty. Protistraně předhazovala jen neakceptovatelné nabídky.

„Na pirátském fóru jsme zveřejnili krátké zápisky ze všech jednání. Každý si tak může přečíst, jak ODS každé straně říkala trochu něco jiného a do vyjednávání vznášela zmatek i neustálými změnami ve vyjednávacím týmu, kdy do něj přidávala a odebírala dokonce i politiky, kteří nejsou z Hradce. Když přičteme absurdně dlouhé pauzy, které si brala na rozmyšlenou, její přístup jinak než jako zdržovací taktiku nazvat nelze. Kolegové z ODS se ve skutečnosti nikdy dohodnout nechtěli. Nemají v zastupitelském klubu jednotný názor. Pan primátor a pan náměstek hráli o svoje křesla a v ODS převážil názor, že je výhodnější spolupracovat s ANO a komunisty než s demokratickými stranami,“ tvrdí předseda zastupitelského klubu Pirátů Aleš Dohnal.

ODS v protiútoku

Za vyjednávací tým ODS mluví Oldřich Vlasák, podle něj naopak strana nabídla řadu ústupků a k dalším je připravena. Opozici vyzývá, aby i ona přispěla ke stabilizaci. A hned přechází do protiútoku:

„Důvody, kterými opoziční strany argumentují pro rozhodnutí v jednáních nepokračovat, pokládáme za zástupné, v některých případech zcela účelové či přímo nepravdivé. Zvlášť pak odmítáme, že bychom sami bránili vzniku nového stabilního vedení města. ODS naopak v zájmu této věci vypověděla koaliční smlouvu s hnutím ANO 2011, deklarovala připravenost vzdát se pozice primátora a přistoupit k debatám o přehodnocení vlastního personálního zastoupení ve vedení města.“

„Stejně tak ODS opozici nabídla několik variant možného složení koalice počínaje variantou čtyřkoalice ODS, Hradeckého demokratického klubu, Pirátů a KPH, přes možnost podpory stávajícího vedení města s dohodou na podpoře vybraných projektů bez nutnosti uzavírat koalici, až po nejširší variantu vlády vzájemného porozumění, do níž by každá ze stran zastoupených v zastupitelstvu vyslala svého zástupce. Opoziční strany však veškeré tyto varianty odmítly a trvají na jedné jediné,“ pokračuje. 

Vlasák si však neumí představit pětikoalici, respektive účast hnutí Změna a Zelení, zvlášť pak exnáměstka primátora Martina Hanouska.

Logické nesložení funkcí?

Ze stínu mlčení vystoupil nově zvolený předseda hradecké ODS Pavel Staněk, jehož občanští demokraté pravděpodobně příští rok nominují do funkce primátora.

„Upřímně nevíme, co dál ještě máme nabízet. Mrzí nás to a kategoricky odmítám tezi opozice, že hrajeme o čas. Je to škoda, protože společně řídit město bychom skutečně mohli. Je také škoda, že opozice se omezila na jednu variantu, tedy na koalici pěti, která je pro nás nepřijatelná. Oproti našim několika variantám stojí jen jedna, o které dlouhodobě říkáme, že je nepřijatelná. Skutečně nevím jak dál, pokud jsou všechny naše varianty odmítané,“ říká Staněk.

Podle něj bylo logické, že vedoucí představitelé města v dresu ODS nesložili funkce, když strana ukončila koaliční spolupráci s hnutím ANO: „Rozhodně nám nepřijde správné složit všechny mandáty a připustit možnost předčasných voleb. Podle mě tuto variantu zvlášť v letošním volebním roce do Poslanecké sněmovny nikdo nechce.“

Jiný názor má opozice. Například Martin Hanousek, exnáměstek primátora pro oblast školství a životního prostředí, rovnou vyzývá k rezignaci Alexandra Hrabálka: „Město stále nemá kompletní vedení, řada projektů stojí, je ohrožena řada dotací a Hradec se nerozvíjí. Proč po vypovězení koaliční smlouvy mezi ODS a ANO zbytek vedení neodstoupil a nedal tak šanci složit novou koalici? Je třeba si sundat černý pytel z hlavy, pane primátore, složit funkci a dát šanci utvořit důstojné vedení města z demokratických stran napříč spektrem.“ Zároveň však na rozdíl od jiných na vytvoření stabilní koalice vidí naději.

  • Nejčtenější

V bonbónech byla látka z muchomůrek. Žákyně je snědla a pak zkolabovala

16. května 2024  14:07

Státní zemědělská a potravinářská inspekce analyzuje složení želatinových bonbónů, po jejichž...

Svědek v případu brutální vraždy přišel vypovídat opilý, soudce ho poslal domů

13. května 2024  13:09

U Krajského soudu v Hradci Králové dnes pokračovalo hlavní líčení s obžalovanými Pavlem Jirečkem a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Traktor je po střetu s vlakem na dva kusy, řidič zničeného stroje se zranil

14. května 2024  15:30

Traktor a osobní vlak se odpoledne srazily u Sovětic na Královéhradecku. Řidiče traktoru s tržnou...

Na krkonošské Mapě republiky jsou čtyři metry sněhu, má téměř ideální tvar

14. května 2024  11:53

Na sněhovém poli známém jako Mapa republiky ve východních Krkonoších je stále okolo čtyř metrů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maturitní obory nabídnou v druhém kole přijímaček v kraji stovku míst

18. května 2024  8:26

Přijímačky na střední školy v Královéhradeckém kraji jsou letos klidnější. Pro druhé kolo je však...

ONLINE: Teplice - Hradec Králové 0:0, Čerepkaiův gól kvůli ofsajdu neplatí

19. května 2024  14:31,  aktualizováno  15:14

Sledujeme online Teplice a Hradec Králové po úspěšném vystoupení v dosavadním play off skupiny o Evropu hrají její...

Skládka už lom nehyzdí. Nový paleopark ukáže rýžování granátů i trilobity

19. května 2024  8:15

O nalezišti pravěkých zkamenělin v Nové Pace na Jičínsku vypráví dokončený paleontologický park....

Maturitní obory nabídnou v druhém kole přijímaček v kraji stovku míst

18. května 2024  8:26

Přijímačky na střední školy v Královéhradeckém kraji jsou letos klidnější. Pro druhé kolo je však...

Na lanovce kouří a popíjí. Dobrovolníci gruntovali sjezdovky po lyžařích

17. května 2024  17:05

Sjezdovky a turistické cesty ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších od rána čistily dvě stovky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...