Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

"Vzdali jsme úctu velkému veliteli," vzpomíná sládek na půlrok v KLDR

  7:01
Sládek Tomáš Novotný z hradecké firmy ZVU Potez půl roku učil Severokorejce vařit české pivo. U hranic s Čínou si žil svobodně, i když ho zprvu hlídali na každém kroku.

Sládek Tomáš Novotný věděl, že ho se v Severní Koreji hlídají, ale cítil se docela volně. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Mladý sládek Tomáš Novotný z hradecké firmy ZVU Potez má na starosti rozjezd pivovarů po celém světě a výuku budoucích sládků. Jeho první štací ve firmě byla Korejská lidově demokratická republika, odkud se před necelým měsícem vrátil.

"Lidé v Severní Koreji nejsou tak izolovaní od zbytku světa, jak se nám může zdát," říká pivovarník, který ve svérázné zemi strávil půl roku.

Sládek Tomáš Novotný z firmy ZVU Potez má na starosti rozjezd pivovarů po celém...

Co jste měl v KLDR na starosti?
Přiletěl jsem čtrnáct dní před koncem montáže, abych ji doladil. Hlavně jsem měl na starost výrobu piva a všechno kolem ní. Trochu jsem vedl i zaměstnance v restauraci, protože tam je národní tradicí, že když vám dojde pití, tak na obsluhu houknete. Pomalu si už ale, když vidí cizince, začali zvykat chodit sami. Tady to ještě nedělali, tak jsem je to učil. Musel jsem je také naučit správně natočit pivo, protože točené tam neexistuje, všechno mají lahvové. Servírky časem uměly nosit i deset půllitrů naráz, byly šikovné. Nejdůležitější ale bylo, aby výčepní pochopili správný chod pivovaru, aby nedocházelo pivo a bylo kvalitní.

Oblast, v níž jste pivovar budovali, je specifická tím, že do ní směřují velké zahraniční investice. Měl jste možnost se podívat i do běžných severokorejských oblastí?
Neměl, protože tam bych už potřeboval vízum. Do této svobodné ekonomické zóny není potřeba. Jezdí do ní hodně Rusů a také hromada Číňanů. Jezdí tam proto, že je tam pro ně levněji. Mezi Čínou a Koreou v té oblasti denně pendlují vlaky plné zboží.

Mají i běžní Severokorejci možnost se do této oblasti dostat, nebo je jen pro vyvolené?
To nevím, ale myslím si, že tam jezdili i normální obyvatelé. Mají možnost se tam dostat autem a mě překvapilo, kolik aut už v Severní Koreji jezdí. Všechno se tam rychle vyvíjí. Viděl jsem i Severokorejce, který si pořídil Hummera (luxusní terénní vozidlo, pozn. red.).

To ale asi nebyl obyčejný Severokorejec...
To zrovna ne, ale běžná auta si normálně pořizují. Je tam třeba spousta taxíků, ve městečku o velikosti Hradce Králové se jich bez problémů uživí dvě tři stovky. Přijet tam mohou i vlakem. Moc je to ale neláká, když přijeli architekti, kteří tam stavěli, říkali, že v hlavním městě je život lepší.

Nebál jste se, že s vámi budou manipulovat a ukážou vám realitu jinou, než jaká doopravdy je?
Samozřejmě. Když jsem přijel v říjnu, tak jsem tam až do prosince, kdy jsem na Vánoce odjel za rodinou, měl průvodce. Když jsem se v lednu vrátil, tak se mnou ještě asi dva týdny byl, ale potom najednou už nepřišel. Když jsem přijel poprvé, ptal jsem se ho, co tam je, jak tam co funguje, nefunguje, on mi to pověděl. Když jsem ale pak blíž nahlédl pod pokličku a dal se do řeči s místními, dozvěděl jsem se víc.

Vás opravdu nechali mluvit s místními? Když jedou turisté do Pchjongjangu, místní obyvatelé přecházejí na druhou stranu silnice, aby kvůli kontaktu s nimi neměli problém.
Žil jsem si tam opravdu svobodně. Ano, sice mě hlídali kamerami a věděli o každém mém kroku, ale že by za mnou někdo chodil jako za turisty, to ne. Nedělal jsem problémy, tak mi dali volnost. Šel jsem si na nákup, kde mě u stánků už třeba znali. Ale to, že by Severokorejci měli striktní zákaz bavit se s cizinci, už dávno neplatí.

Takže dokument, který před lety v KLDR natočili čeští filmaři, byl přehnaný?
Od té doby se toho v zemi opravdu hodně změnilo. Tehdy třeba nikdo neměl mobil, teď už ho má skoro každý. Mobily se tam staly fenoménem. A co se týče hovorů s turisty, ze začátku jsem se také s nikým na ulici nebavil, protože jsem ještě neuměl korejsky a oni umí jen korejsky, tak co bychom si povídali. Postupně jsem se ale trochu naučil a když mě na ulici někdo poprosil o cigaretu nebo se zeptal, odkud jsem, nebyl s tím žádný problém.

Hovořil jste o velkém rozmachu mobilních telefonů. Evropská média ale informovala, že telefonování z nich je pro Korejce nedostupné.
Telefonování pro ně není zas tak drahé. Často i podniky, ve kterých pracují, je nutí mobily si koupit. U nás je zaměstnavatel koupil všem zaměstnancům, kteří na něj neměli, a platil jim je jako služební. Samozřejmě se ale dovolají mezi sebou, nemohou volat do zahraničí. S mezinárodní SIM kartou se tam ale také dá volat.

Bavil jste se s kolegy třeba o politice?
Ani ne. I když občas začali s tím, jak je Česko špatné a Korea úžasná. Tak to mě vytočilo. Oni si ale uvědomují, že ve světě to vypadá jinak.

Mají přístup k informacím ze Západu?
Ano, v tamní televizi běží různé pořady. Některé mě hodně bavily, protože jsem v nich viděl zase ten jejich pohled. Třeba o korejské válce, to byl prostě pohled Severní Koreje. Zároveň třeba ukazují pokroky, jaké jsou ve světě. Třeba elektromobil od Volkswagenu. Půl hodiny denně tam běžely i informace z olympiády. Vidí záběry z měst v Evropě. Překvapilo mě třeba, když jsme se bavili a oni říkali, že mají konzuláty třeba i v USA nebo Jižní Koreji. Nejsou zas tak izolovaní, jak se nám může zdát. Spojení se světem mají docela velké.

Říkal jste, že jste se musel naučit korejsky. V kterém jazyce jste se bavili, když jste tamního sládka učil vařit pivo?
Můj průvodce uměl anglicky a výborně rusky. Já když jsem tam přijel, rusky jsem neuměl vůbec, ale za tu dobu, co jsem tam byl, jsem se s několika Rusy spřátelil a rusky se naučil. Starší generace tam také rusky umí. Udělal jsem si slovníček jak ruštiny, tak korejštiny. Když jsem něco nevěděl, tak jsem na to ukázal a oni mi řekli, co to je.

Měli jste problémy v komunikaci s odbornými pivovarskými výrazy, které se často špatně překládají?
Třeba ani můj průvodce, který rusky uměl dobře, nevěděl, co je to sladina. Tak jsem jim to vysvětlil a nazval to rusky. Jak už jsem to v ruštině pojmenoval, věděli. Své odborné výrazy ale také mají. Viděl jsem nějaké jejich brožury, které byly nejspíš zkopírované ze starých českých či německých technologií, i s obrázky samozřejmě.

Narazil jste při práci na nějaké kulturní rozdíly, které jste museli překonat?
Občas jsem tam jen seděl s hlavou v rukách a říkal si: To nemyslí vážně, to nemyslí vážně! Ale oni to vážně mysleli. Jeden z kolegů si tam bez rukavic něco montoval s horkým louhem, pak si ruce otřel o kalhoty, o obličej. Když mu říkám, ať si umyje ruce, on na to, že to je dobrý. Jak ho tvář začala pálit, omyl si ji a pracoval dál, zase bez rukavic. Jsou ale jinak hodně pracovití, jejich problémem je, že neustále přemýšlejí, jak by něco udělali lépe. A to i v případech, že to udělat nejde.

Setkával jste se běžně s tamním kultem osobnosti rodu Kimů?
Když byl svátek či výročí narození Kim Ir-Sena, celý den se nedělalo a celé město se sešlo u velkého portrétu, kde byla veliká tlačenice. A pak nás už jen řídili, jak jsme se chodili na etapy klanět. Bez řízení by byl šílený chaos. Korejsky jsme řekli, že vzdáváme úctu velkému veliteli, položili jsme květinu, poklonili se, chvíli tak vydrželi a šli.

Vrátil byste se ještě do KLDR, kdybyste měl možnost?
Ano, jako turista, protože je tam krásně čisté moře a hezká nezničená příroda. Ale je to příliš daleko.

  • Nejčtenější

Lidé u Hradce hlásili vzdušné víry, jeden z nich se proměnil v malé tornádo

Jihovýchodně od Hradce Králové se v úterý navečer objevily dva vzdušné víry, jejich výskyt hlásila meteorologům celá...

Matex je dál bez jednatele, míří k úpadku. Města řeší skluz na stavbách

Královéhradecká stavební firma Matex je dál v insolvenci. Společnost na podzim přišla o jediného jednatele a s následky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Archeologové ukázali poklady od Jaroměře, stavbě obchvatu už nic nebrání

V trase budoucího obchvatu Jaroměře na Náchodsku objevili archeologové četné stopy osídlení. Pocházejí ze zemědělského...

Lyžařka se chlubila fotkou z chráněné Čertovy rokle, hrozí jí tučná pokuta

Až stotisícová pokuta hrozí ženě, která se na sociálních sítích minulý týden pochlubila fotkami z Krkonoš. Podle Správy...

Stavba rezidence má v Hradci mnoho odpůrců. Projekt Zámeček znovu ožil

Projekt stavby rezidence na místě někdejší barokní vily Zámeček v Hradci Králové se vrací na scénu k velké nelibosti...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Modrotisk není mrtvý, ukazuje zapomenutou techniku výstava ve Dvoře Králové

Šaty, polštáře, dekorace, ale také látkoví draci nebo indiánské teepee. Osm výtvarníků a bývalých návrhářů textilky...

Zájem o sdílená kola ve Dvoře Králové je, láká dotovaná čtvrthodina zdarma

Obyvatelé podkrkonošského Dvora Králové nad Labem si oblíbili sdílená kola. Za dva květnové týdny se zaregistrovalo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výstava v Hradci je poctou Renčínovi. Měl by mít expozici, tvrdí kolegové

Kolegové z královéhradecké Unie výtvarných umělců připravili poctu k nedožitým osmdesátinám Vladimíra Renčína. Výstava...

Hradec odmítl centrum Nová Zelená kvůli dopravě, s investorem bude jednat

Zastupitelé Hradce Králové jsou proti stavbě kontroverzního obchodního centra Nová Zelená. Oblast Kuklen, Svobodných...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...