Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Dálnice D35 z Hradce do Jičína bude hotová dřív než D11 na hranici

  10:21
Za sedm let by se mohlo z Hradce do Jičína jezdit po nové dálnici D35. Přestože se o ní příliš nemluví, její přípravy postupují. Je tak pravděpodobné, že se po ní řidiči svezou dříve, než po mnohem diskutovanější D11 do Trutnova. Silničáři už pro některé úseky vykupují pozemky.
Nový úsek dálnice D11 u Hradce Králové (18. srpna 2017)

Nový úsek dálnice D11 u Hradce Králové (18. srpna 2017) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dlouhé kolony, nebezpečně předjíždějící řidiči a hlavně jedna vesnice za druhou. Silnice z Jičína do Hradce Králové patří k nejvytíženějším v kraji. Ulevit by jí měla dálnice D35.

Tři ze čtyř úseků už mají územní rozhodnutí a poslední, kterým je obchvat Úlibic, se k němu blíží.

Krajský úřad by měl do konce roku vydat stanovisko, které přípravu dálnice D35 v kraji posune do další fáze. Řeší odvolání proti zamítavému územnímu rozhodnutí na přeložku silnice I/16, která je jednou ze tří částí obchvatu Úlibic.

Podle všeho by měli krajští úředníci zrušit rozhodnutí stavebního úřadu v Jičíně, který v červnu územní rozhodnutí zamítl. Opíral se totiž o negativní stanovisko jičínských památkářů, které nadřízený krajský odbor památkové péče změnil. Rozhodnutí potvrdili MF DNES dva účastníci řízení.

„Neoficiálně jsme se doslechli, že by našim námitkám měli vyhovět. Oficiálně to však ještě nemáme,“ řekl MF DNES starosta Úlibic Michal Kovář.

„Krajský úřad změnil naše stanovisko, takže tu stavbu připustil,“ potvrdil vedoucí oddělení památkové péče Městského úřadu v Jičíně Martin Mezera.

Právě památkáři z Jičína zablokovali rozhodnutí o obchvatu Úlibic. Dálnice D35 obejde vesnici z východu, součástí úseku je také mimoúrovňová křižovatka a 830 metrů dlouhá přeložka silnice I/16 z Jičína na Trutnov.

Ta má kvůli podchodu k autobusovým zastávkám vést po náspu, což památkářům vadilo. Odkazují se na vesnickou památkovou zónu v nedalekých Studeňanech.

„Nesouhlasili jsme s výškovým řešením. Vzniká bariéra, která má v nejvyšším místě osm až deset metrů. Jde o součet náspu a protihlukové stěny. To je podle nás negativní zásah do krajiny. Výškové řešení by se mělo udělat tak, aby komunikace neudělala v krajině takovou bariéru,“ nastínil argumenty úřadu Martin Mezera a dodal, že silnice bude v ochranném pásmu památkové zóny.

Veřejný zájem na dálnici převažuje nad výhledy, brání se obec

Silničáři ani obec Úlibice však s názorem památkářů nesouhlasí. Poukazují hlavně na to, že veřejný zájem na stavbě dálnice je podle nich větší než na zachování nerušených výhledů z několik kilometrů vzdálených Studeňan.

Silnice má navíc vést pouze okrajem ochranného pásma, vyjádření památkářů proto považují za extrémní zásah do vlastnického práva. Obec ve svém stanovisku k odvolání rozporovala i to, zda v případě obchvatu Úlibic jde o takzvaný významný pohled, jak píší památkáři.

„Dotčený orgán nijak neodůvodnil, proč pohled z jihovýchodního okraje Studeňan směrem do krajiny považuje za významný. Z odůvodnění spíše vyplývá, že dotčený orgán se snažil nalézt alespoň nějaké místo, ze kterého by vůbec mohl být stavební záměr viditelný. Realita je však taková, že vzhledem ke svažitosti terénu a přítomné vegetaci je třeba vynaložit velké úsilí ve vhodnou roční dobu, aby byl přímý pohled realizovatelný,“ uvedla obec ve vyjádření k odvolacímu orgánu.

Současně upozornila i na to, že památkáři v minulosti při posuzování vlivů na životní prostředí neuplatnili žádné připomínky ke stavbě.

„Přišlo nám na hlavu, že někdo dává dva kilometry vzdálený výhled na stejnou roveň jako průjezd 20 tisíc vozidel denně v obci Úlibice. Navíc omezení památkové péče platí jen pro rychlostní komunikace a toto je jen silnice první třídy, takže se na ni ochranná zóna neměla vůbec vztahovat,“ upozornil starosta Úlibic.

Ať dálnice netvoří takovou bariéru v krajině, namítá památkář

„My vůbec nerozporujeme komunikaci a její potřebnost, ale výškové řešení by se mělo udělat tak, aby komunikace neudělala v krajině takovou bariéru,“ odmítl kritiku Mezera.

Odvolání proti zamítnutému územnímu rozhodnutí posuzoval stavební úřad kraje. Ten si vyžádal stanovisko krajských památkářů. Ti argumenty obce uznali. „Naše rozhodnutí změnili a stavbu povolili s podmínkou, že protihlukové stěny budou průhledné,“ informoval Mezera.

Krajský stavební úřad už o odvolání rozhodl a nyní běží lhůta na vyjádření účastníků. Konečný verdikt má vydat 30. prosince. Lze předpokládat, že po změně stanoviska památkářů dá obchvatu zelenou územní souhlas, zatím verdikt oficiálně nevydal. Silničáři tak musejí čekat. „Další postup bude zvolený dle rozhodnutí krajského úřadu,“ řekl Michal Doubek.

Několik úseků D35 má územní rozhodnutí

Úlibice jsou poslední vesnicí před Jičínem ve směru od Hradce Králové. Sbíhají se tam silnice od krajského města a od Krkonoš a na okružní křižovatce se v dopravních špičkách často tvoří kolony. Kvůli plánované dálnici musela obec předloni změnit územní plán.

Úsek D35 nazvaný Úlibice - obchvat se dělí na tři stavby, samotný čtyřpruh, dálniční sjezd a přeložku silnice I/16 z Jičína do Krkonoš. První dvě už územní rozhodnutí mají. Čeká se na přeložku, protože ke stavebnímu povolení má jít dokumentace vcelku.

Další tři úseky dálnice od Hradce Králové už územní rozhodnutí mají a silničáři vykupují pozemky. Hotové jsou také dokumentace pro stavební povolení.

„U úseků Úlibice – Hořice a Sadová – Plotiště bude před podáním stavebního povolení nejprve nutné požádat o změnu územního rozhodnutí a po nabytí právní moci teprve požádat o stavební povolení,“ upozornil Michal Doubek z hradecké pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na drobné komplikace.

Už se vykupují pozemky, silničáři jich drží asi čtvrtinu

Přesto se dostavba a zprovoznění dálnice z Plotišť u Hradce Králové až do Úlibic u Jičína plánuje už na rok 2026, mezi Sadovou a Hořicemi dokonce o rok dříve. Ještě před půlrokem přitom silničáři počítali se stejným termínem i pro obchvat Úlibic. Kvůli odvolání se však odhad jeho dokončení posunul na rok 2028.

Ve stejném roce se má otevřít dálnice D11 z Jaroměře do Trutnova, jejíž termín dokončení ministerstvo dopravy před nedávnem o tři roky odsunul. V praxi to znamená, že dálnice z Hradce Králové na Jičín by měla předstihnout autostrádu na Trutnov.

„Mám radost z jakékoliv pozitivní zprávy, která souvisí s tím, že se můžeme dostat z územního rozhodnutí směrem ke stavebnímu povolení. D35 je dálnice, o které se moc nemluví, ale pro mě jsou ty čtyři úseky z Hradce do Jičína naprosto klíčové, stejně jako D11,“ vyzdvihl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS).

Zatímco na D11 mezi Jaroměří a Trutnovem se stále ještě jedná o finální trase, z Hradce na Jičín už stát vykupuje pozemky. Nejdál je úsek z Úlibic do Hořic, kde je vykoupena třetina, z Hořic do Sadové je vypořádáno 22 procent pozemků a ze Sadové do Plotišť 19 procent.

Od dálniční křižovatky v D11 a D35 v Plotištích povede do Hradce Králové čtyřpruh, na kterém už nyní dělníci pracují. Na opačné straně je to komplikovanější. Pokračování D35 z Úlibic do Ohrazenic čeká na výsledky posuzování vlivů na životní prostředí.

Na záběrech z října jsou kolony aut, které se letos tvořily kvůli opravám na silnici z Hradce do Jičína:

1. října 2019

  • Nejčtenější

Lídr rozdrtil Liberec, Kometa zdolala Spartu a je čtvrtá. Třinec slaví čtvrtfinále

18. února 2024  13:50,  aktualizováno  21:25

Hokejová extraliga v neděli nabídla další porci zápasů v rámci kompletního 46. kola. Program...

Vražda kvůli majetku. Seniorce vrtal do hlavy vrtačkou, mrtvou polili žíravinou

20. února 2024  13:28

Premium Kvůli majetku přišla o život sedmdesátiletá žena, kterou podle kriminalistů zabila její dcera...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladí cizinci v BMW bourali u Rychnova. Jeden z nich nehodu nepřežil

18. února 2024  14:05

Jeden člověk zemřel v neděli při dopravní nehodě na místní komunikaci mezi Rychnovem nad Kněžnou a...

Sněžka je ve ztrátě. V Náchodě propouští, šít tam bude jen pro armádu

20. února 2024  9:15

Sněžka, výrobní družstvo Náchod propouští asi dvě třetiny zdejších zaměstnanců, tedy víc než sto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Sheerana i festivaly musí tisíce lidí jít po silnici či blátivým příkopem

16. února 2024  10:50

Stačil by i metr široký chodník, ale ani takový se vybudovat nedaří. Proto k hradeckému letišti,...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Ochranáři v Krkonoších zrušili kilometry odvodnění, mokřady brzy ožívají

21. února 2024  9:17

V Krkonošském národním parku skončil největší projekt na obnovu mokřadů. Pracovníci správy parku...

Vezu mobil vaší dceři, zaplaťte, balamutil seniory. Před policií se skrýval v Británii

20. února 2024  13:51

Ve Velké Británii se několik let ukrýval muž podezřelý z toho, že okrádal a podváděl seniory z...

Vražda kvůli majetku. Seniorce vrtal do hlavy vrtačkou, mrtvou polili žíravinou

20. února 2024  13:28

Premium Kvůli majetku přišla o život sedmdesátiletá žena, kterou podle kriminalistů zabila její dcera...

Sněžka je ve ztrátě. V Náchodě propouští, šít tam bude jen pro armádu

20. února 2024  9:15

Sněžka, výrobní družstvo Náchod propouští asi dvě třetiny zdejších zaměstnanců, tedy víc než sto...

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...