Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hradecký kraj uzavře smlouvy na autobusy za miliardy, uspěl s odvoláním

  10:28
Královéhradecký kraj uspěl s rozkladem proti rozhodnutí antimonopolního úřadu, který v září zrušil tendr na desetiletý provoz autobusů v regionu za 7,7 miliardy korun. Může proto s dopravci uzavřít smlouvy. Kvůli průtahům s výběrem firem začnou nové autobusy jezdit o půl roku později.
Autobusové nádraží v Nové Pace na Jičínsku.

Autobusové nádraží v Nové Pace na Jičínsku. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se aktuálním výběrovým řízením na veřejnou autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji na roky 2020 až 2030 zabýval několikrát. Dostal osm návrhů a tři podněty od neúspěšných dopravců. Celkem vedl devět správních řízení. V září tendr zrušil, avšak nikoliv kvůli námitkám uchazečů, ale takzvaně z moci úřední. ÚOHS se nelíbilo jedno z kritérií a tvrdil, že soutěž nebyla hodnocena podle ekonomické výhodnosti.

Kraj proti rozhodnutí podal rozklad a označil ho za nepředvídatelné a věcně nesprávné. Pozastavil se tehdy nad tím, že úřad navrhl jiná hodnotící kritéria, což mu nepřísluší: „Navrhovaná řešení nejsou v praxi použitelná a vedla by k neporovnatelnosti nabídek,“ uvedlo v září hejtmanství v tiskovém prohlášení.

„Dané kritérium bylo jednoznačně a jasně popsáno a vyjadřuje ekonomickou výhodnost na základě toho, co zadavatel předpokládá v rámci plnění zakázky. Tento postup a hodnotící kritéria jsou obvyklá a používají je i ostatní zadavatelé veřejné dopravy,“ sdělil Jan Tejkal, advokát z kanceláře Fiala, Tejkal a partneři, která kraj zastupuje.

Antimonopolní úřad nakonec argumenty kraje uznal a potvrdil platnost výběrového řízení. Rozhodnutí už nabylo právní moci, kraj chce s dopravci podepsat smlouvy do konce ledna.

„Je to vůbec největší zakázka v historii Královéhradeckého kraje. Jsem rád, že se nám to podařilo po 13 měsících intenzivní práce zvládnout. Předpokládám že na konci ledna už budeme mít všechny smlouvy uzavřené,“ řekl první náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS).

Zakázka na autobusovou dopravu v kraji je rozdělená do osmi oblastí. Kraj ji vypsal loni na konci října, v polovině května nabídky podalo devět firem a sdružení, dosud pro kraj jezdilo 11 dopravců. Kraj hodnotil celkem 31 nabídek v osmi oblastech.

Hned ve třech oblastech bude jezdit zcela nový hráč, firma Transdev Morava, která je dceřinnou společností francouzského Transdevu. Ve sdružení s rychnovským dopravcem Audis Bus bude zajišťovat autobusy na Rychnovsku, Novoměstsku a Trutnovsku. Dopravu na Náchodsku zajistí CDS Náchod, na Broumovsku sdružení CDS Náchod a P-Transport a na Hradecku, Královédvorsku a Jičínsku BusLine KHK.

Arriva a ICOM z krajských linek zmizí

Z kraje zcela zmizí autobusy v barvách Arrivy a ČSAD Ústí nad Orlicí z koncernu ICOM transport. Obě společnosti kraj z tendru vyloučil a zamítl i jejich námitky, poté si obě stěžovaly u ÚOHS. Podnět k antimonopolnímu úřadu v červnu podala také Autobusová doprava Podbořany a PK - transbus.

„Všech devět správních řízení je v současné době zastaveno v náš prospěch,“ dodal Červíček.

Autobusy měly původně podle nových smluv jezdit deset let od září 2020. Po intervenci ÚOHS však vyvstala otázka, zda se noví dopravci stihnou včas připravit. Kraj nakonec odložil změnu dopravců na duben 2021. Desetiletá platnost smluv zůstává. Současné smlouvy s dopravci jsou na dobu neurčitou a podle kraje je není třeba prodlužovat.

„Chtěli jsme, aby dopravci měli dost času na zajištění všech náležitostí souvisejících s plněním zakázky jako je třeba zajištění autobusů a další techniky. Vzhledem k tomu, že výběrové řízení je ukončeno až nyní, termín jsme posunuli,“ vysvětlil Martin Červíček.

Wifi, klimatizace a informační systém

Zakázka za 7,7 miliardy korun počítá s nasazením 248 linkových autobusů, které ročně najedou 18,4 milionu kilometrů. Roční cena za obsluhu celého kraje může být až 716,2 milionu korun, přitom se počítá s postupným nárůstem, který má dopravcům za deset let trvání smlouvy kompenzovat narůstající náklady. Od sumy se odečítají peníze vybrané na jízdném.

„Všechny autobusy budou mít od začátku klimatizaci a připojení wifi. Nejméně 40 procent z nich bude nízkopodlažních a do čtyř let se poměr nízkopodlažních vozů zvýší nejméně na 80 procent. Nemůžeme vyloučit, že k tomu dojde už dříve,“ popsal parametry nových smluv vedoucí odporu dopravy Královéhradeckého kraje Tomáš Jurček. 

Nejpozději po čtyřech letech provozu by měly být ve všech vozech také vnitřní informační panely. Cestující by na nich měli vidět informace o aktuální dopravní situaci, například o zpoždění přípojů ve stanicích.

Hejtmanství vybírá dopravce pro desetiletý provoz veřejné autobusové dopravy přes čtyři roky. Původně se mělo podle nových smluv jezdit již v roce 2017, tehdy měly mít hodnotu 5,5 miliardy korun. Proti podmínkám se však postavili odboráři, kteří se obávali, že desetileté smlouvy prakticky zmrazí růst platů. Navíc poukázali na nesmyslné dojezdové časy, které by autobusy v reálném provozu neměly šanci stihnout. V lednu 2016 oblékli protestní oranžové vesty, přesně v den, kdy o tendru jednali krajští radní. Ti sice tendr schválili, ale na jaře ho pozastavil a později úplně zrušil antimonopolní úřad kvůli nezákonným podmínkám.

Kraj poté zvažoval, že založí vlastní dopravní firmu a autobusy si bude provozovat sám. Nové vedení však nápad po volbách zavrhlo. Ještě předtím musel kraj s dopravci uzavřít dočasné smlouvy ve zrychleném režimu. Ty platí dodnes, přestože je dopravci na konci loňského roku vypověděli a požadovali navýšení cen. Kraj na to po sérii jednání na jaře přistoupil.

  • Nejčtenější

V Krkonoších chtějí vyzrát na oblevy. Pod parkoviště skryjí nádrž pro zasněžování

24. května 2024

Premium Na úpatí Černé hory v Krkonoších vzniká retenční nádrž za 150 milionů korun. Schovaná bude v...

Zapomenutý podchod ulehčí cestu k hradecké fotbalové aréně, lokalita ožije

28. května 2024  15:37

Hradec Králové oživí 60 let zapomenutý zazděný podchod pod druhým silničním okruhem. Bude sloužit k...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Parazitolog vyzrál na úřady, statek hostil zakázané umění. Galerií zůstává

26. května 2024  8:05

Památkově chráněný Šolcův statek v Sobotce na Jičínsku po zimě ožívá. Od května zahájil...

Po třiceti letech v Evropě? Tehdy se s námi také nepočítalo, říká šéf Hradce

24. května 2024  9:05

Fotbalisté Hradce Králové mohou v sobotu udělat předposlední krok k účasti v pohárové Evropě....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Soud nařídil mladíkovi zdravotnickou péči, dvakrát utekl. Našla ho policie

20. května 2024  15:08,  aktualizováno  29.5 9:09

Hned dvakrát během května policie vyhlásila pátrání po šestnáctiletém chlapci z Rychnovska. Napřed...

Nové logo Trutnova ctí dračí legendu. Grafikům stačila špička ocásku

30. května 2024  16:55

K legendě o drakovi odkazuje nová vizuální identita města Trutnov. V počáteční liteře písmene T je...

V Adršpachu vykolejil osobní vlak, jen pár metrů od vstupu do skal

30. května 2024  10:22,  aktualizováno  12:28

U hlavního vstupu do skalního města v Adršpachu na Náchodsku vykolejil ve středu večer osobní vlak....

Hradec vsadí na fotovoltaiku, na střechy dá stovky panelů. Energii bude sdílet

29. května 2024

Premium Už brzy přibudou na střechy škol v Hradci Králové stovky solárních panelů. Nejpozději v příštím...

Radnice těžko shánějí úředníky stavaře. Dobruška uspěla až na sedmnáctý pokus

29. května 2024  12:29

Radnicím v Královéhradeckém kraji chybí desítky úředníků. Na vyčerpaném trhu práce samosprávy jen...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...