V druhé polovině října už jsou sazenice dobře vyvinuté a vyzrálé. Díky tomu...

V druhé polovině října už jsou sazenice dobře vyvinuté a vyzrálé. Díky tomu dobře snášejí přesazení a jsou odolnější vůči mrazům. Jen vybrat tu správnou. (Na snímku popínavý druh růže.) | foto: Getty Images

Konec října je správný čas na výsadbu růží. Vybírejte je opravdu pečlivě

  • 0
Kdo jednou propadne kouzlu růží, těžko odolává touze pořizovat si další kultivary. Toužíte po nových pichlavých kráskách? Vydržte ideálně do druhé poloviny října, kdy už jsou sazenice dobře vyvinuté a vyzrálé, a díky tomu také dobře snášejí přesazení a jsou odolnější vůči mrazům.

Nenechte se zlákat obrázkem na obalu sazenice nebo snad dokonce výhodnou cenou, růže pořizujte s rozmyslem. Vyberte si takovou, která se hodí na dané stanoviště a obstojí v konkrétních klimatických podmínkách. 

Výběr máte obrovský – od historických odrůd až po moderní záhonové půdopokryvné druhy. V zásadě lze růže rozdělit do čtyř hlavních skupin: a sice na sadové, pnoucí a popínavé, záhonové a čajohybridy. 

Sadové většinou tvoří keříky, kvetou celé léto a sluší jim to o samotě, případně v doprovodu jiných nižších rostlin. Nevyžadují pravidelný střih, jen odstraňujte zavadlá květenství, aby se podpořila tvorba dalších květů. 

Nejkrásnější rodinná růžová zahrada na Hané

Úžasně inspirativní příběh zahrady s nádhernou fotogalerií, kterou majitelé letos přihlásili do soutěže Nejkrásnější zahrada. A čtenáři její krásu ocenili. 

Rodinná růžová zahrada na Hané, kterou mladí manželé budovali šestnáct let. Sami, s citem pro místo a návaznost na volnou krajinu okolo.

Záhonové jsou naopak nízkého vzrůstu, kvetou v bohatých trsech. Hodí se pro osázení větší plochy a do kombinace s jinými nízkými rostlinami. Jsou nenáročné a stačí je jen brzy zjara prořezat. 

Pokud toužíte po pohádkovém růžovém tunelu, pak musíte vybírat mezi pnoucími a popínavými druhy. Růže šplhají vzhůru po opoře, kterou může být zeď, pergola, drátěný oblouk a podobně. 

Velmi oblíbené jsou čajové hybridy; ty mají krásně tvarované, velké a voňavé květy, které rostou jednotlivě. Koncem zimy je nutné je seříznout na dvě očka, aby zase vykvetly. 

Máte-li opravdu velkou zahradu, můžete uvažovat také o parkových růžích, za pár let se rozrostou až do impozantních keřů, které bývají bohatě obsypané květy.

Dopřejte růžím dobrou společnost, ocení to

Růže doplněné doprovodnými rostlinami vám na zahradě vytvoří úchvatné kompozice. Moc jim to sluší v kombinaci s modře kvetoucí šalvějí nebo levandulí nebo třeba s pelyňkem brotanem. 

Byliny udržujte v optimální výšce, aby zakryly případné holé kmínky růží, záhon tak bude působit bohatým, plným dojmem. Navíc byliny odpudí mšice a jiné škůdce, takže před nimi růže poměrně spolehlivě ochrání. 

Pár pěstitelských rad:

  • Dejte přednost odolným odrůdám, které jsou rezistentní vůči padlí a skvrnitosti listů. 
  • Růže sázejte do dostatečně hlubokých jam a do kvalitního zahradnického substrátu. Dbejte, aby očko bylo pod zemí. 
  • Kořeny při sázení neohýbejte, jsou-li příliš dlouhé, zastřihněte je. Odborníci doporučují zkrátit i výhony. 
  • Zeminu udržujte stále vlhkou, pokud nemůžete zajistit pravidelnou zálivku, nasypejte kolem kmínku vrstvu mulče. 
  • Nově vysazené rostliny není třeba hnojit, počkejte s tím až na jaro, kdy jim dopřejte organické hnojivo.