Schody z terasy jsou bránou do zahrady.

Schody z terasy jsou bránou do zahrady. | foto: Archiv soutěže

Zahrádku u řadovky proměnila v soukromou džungli s uměním i posezením

  • 2
Zahrádka u řadového domku v Hluboké nad Vltavou je 30 let stará, nicméně majitelka začala její podobu před pěti lety výrazně měnit. Zahrádka to sice není velká, ovšem o to více se tu snaží využít každý kousek pozemku.

Původně byl v této zahradě skleník, výrazně více tújí, břečťanů i trávníku. A tisy, které se před třiceti lety objevovaly snad v každé nové zahrádce.

Když ji začala paní Jana upravovat do současnější podoby, rozhodla se ji doplnit o listnaté stromy, keře a trvalky. „Tak, aby byla zahrádka barevná olistěním i květy co nejdelší dobu během kalendářního roku,“ vysvětluje ve své přihlášce do soutěže Nejkrásnější zahrada 2023. (Zasílání přihlášek do 1. kola končí 5. července, do druhého kola se lze přihlašovat do 16. srpna 2023.)

Máte zahradu?

Pokud se také chcete pochlubit, přihlaste ji co nejdříve do soutěže Nejkrásnější zahrada. Soutěží se o ceny za téměř 100 tisíc Kč.

Důvodů prý bylo hned několik. Jednak čtenářka chtěla i v malé zahrádce získat více soukromí a bránit se tak pohledům zvenčí, a to jak po obvodu zahrady, tak z výšky. Navíc v zahradě tráví docela dost času a pěstování rostlin ji baví.

Po pár letech už se těší z toho, že jaro jí mezi prvními oznamují svým rašením kdoule, okrasné jabloně a třešně, ale i buky, javory, modříny, dřišťály, šeříky, dlužichy či kručinka, vzápětí pak i azalky. „Okrasné jabloně mám ráda. Dělají radost po celý rok, nakonec i svými plody, na kterých si pochutnávají ptáčci,“ popisuje paní Jana své oblíbené dřeviny.

Poté přeberou štafetu pivoňky, vzápětí růže. A protože skladba rostlin v zahradě paní Jany je opravdu různorodá, je v ní i spousta hmyzu a zpěvného ptactva. I na ty majitelka myslela a mají připravená jak pítka, tak hmyzí domky. Když kvetou jeřabiny, dělají jí radost a společnost zlatohlávci, kteří se u ní v tu dobu objeví, a teď u ní například právě hnízdí kosi.

Hustá výsadba je účelem. Paní Jana chce mít na malé zahrádce soukromí.
Bohatě kvetoucí růže udělají spoustu radosti.

Do svého království nadšená zahradnice vchází z terasy po schodech a okamžitě ji obklopí hustá výsadba, v níž nechybí ani stálezelené stromky – jedličky, smrčky, borovičky, samozřejmě vždy menší kultivary. A také břečťany, tisy, jalovce či buxusy. V malém tu pěstuje i „jedlé“ keříky, angrešt, stáleplodící jahody či brusinky.

„Myslím, že se mi podařilo vytvořit „barevnou“ zahrádku. Je pravda, že v létě ji nechávám schválně trochu přerůst, takže působí tak trochu jako džungle, ale získané soukromí za to stojí,“ je přesvědčena čtenářka Jana.

Ještě doplňuje, že všechny záhony po obvodu i v ploše zahrádky olemovala kameny, i když je to na údržbu pracnější. S tou jí ale pomáhá králík, který tu má sice králíkárnu, ale dostává i možnost proběhnout se venku a pást se.

Malinká zahrada jako soukromá džungle

Pro chvíle posezení si paní Jana do zahrady vybrala několik laviček, jednu žulovou, další ze speciálně ošetřeného dřeva. A myslela i na umění, které do zahrad jednoznačně patří – do svých trvalkových záhonů s láskou vkládá objekty od akademického sochaře Petra Fidricha.

Komerční rámeček
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2023

Ceny do čtenářské soutěže Nejkrásnější zahrada věnovala značka Fieldmann. Soutěž je už tradičně dvoukolová.

V prvním kole soutěže získá pětice výherců zahradní pomocníky:
1. a 2. cena: benzinová sekačka, elektrická strunná sekačka a aku nůžky

 

3. až 5. cena: sekačka, plotové nůžky, 2× rychlonabíječka a 2× akumulátor

 

Ve druhém kole vyhraje pět soutěžících, kteří získají od čtenářů nejvíc hlasů, tyto ceny:
1. a 2. cena: benzinová sekačka, elektrická strunná sekačka a aku nůžky

 

3 až 5. cena: sada zahradního nábytku