Dokonalý trávník a před okny hory: minimalistická zahrada v Beskydech

aktualizováno 
Využili svažitého terénu a na pozemku na úpatí Beskyd zapustili do terénu vilu, pro niž byla majiteli i architektovi předobrazem celosvětové proslulá brněnská vila Tugendhat. Současně pod rukama výtvarníka Miroslava Pacnera vznikala zahrada a podle toho se modeloval i terén kolem domu.

Podobnost domu v elegantně zvlněném zeleném svahu s celosvětově proslulou brněnskou vilou Tugendhat není vůbec náhodná. | foto: Jiří Savinec, e-knihovnicka.cz

Zkušený tvůrce zahrad Miroslav Pacner nezaváhal a vytvořil zahradu (další jeho zahradu najdete například zde), která působí obdobně minimalisticky jako dům a nesnaží se za každou cenu přebít okolní přírodu. Naopak, do svérázného koloritu beskydských hor nenásilně zapadá a nebrání výhledu na nádhernou krajinu okolo.

Majitele domu navíc pojí s Miroslavem Pacnerem dlouholeté přátelství, jednu zahradu už pro něj výtvarník před lety realizoval v jižních Čechách. Tehdy ho na fotografiích v časopise upoutal jeho styl. "Mirkovo pojetí kamenné zahrady s japonskými javory a skalníky bylo na tehdejší dobu ohromující," vzpomíná majitel. Navíc ho už tehdy překvapilo, že Pacnerovy realizace vyhlížejí po založení dva tři roky stejně, ale pak najednou poskočí o dvacet roků: "Což je opět něco nevídaného."

Přesun do přírody na úpatí Beskyd

Do terénu zakopaný dům se v Beskydech ocitl řízením osudu, jeho majitel totiž na Ostravsku dostal nabídku zajímavého zaměstnání, náročného na čas i nasazení, takže pravidelné dojíždění domů, byť jen na víkendy, bylo najednou stále obtížnější.

Minimalistická zahrada

Proto se tu s rodinou rozhodl zapustit tu kořeny, a to nikoli v bytě, ale v domě, ideálně v přírodě. A tak mu kamarádi dohodili jednoho dne parcelu: "Nic moc svažitý pozemek, navrch na vodě, který se nedařilo původnímu majiteli dlouho prodat. Samozřejmě jsem věděl okamžitě, že po stavební stránce bude vše velice komplikované a nákladné. Ale to jsem ještě netušil, jak moc," směje se dnes kupříkladu vzpomínce, jak se při hloubení základů pohnulo cosi v podloží a na místě, kde je dnes jezírko, vyrazil ze země silný pramen.

S architektem z Brna dlouho zvažovali, jak minimalistickou budovu v terénu situovat. Aby vůbec nerušila a zároveň nabídla domácím nádherný výhled z oken i terasy přes údolí dál do hor. "A tak jsme ji zakopali zčásti do země, takže od silnice nahoře není vůbec zřejmé, že je tu nějaký dům," vysvětluje majitel. Řidiči i kolemjdoucí tak při pohledu z ulice míjejí vlastně jen strohou zeď z kamene, ostatní jim zůstává skryto. 

Nádherně otevřená zahrada. Ale jen pro domácí

Podobně uzavřený pohledům shora je i celý pozemek. Pokud ovšem člověk vystoupá ze zahrady po zatravněné rampě na plochou střechu domu, která je zčásti zakrytá trávníkem a štěrkem, výhled do kraje je odtud bezkonkurenční. Ještě o něco lepší než z oken domu a z venkovní terasy o patro níž.

Pohled na dům z terasy nad jezírkem, které je situované do zadní části zahrady,...

Pohled na dům z terasy nad jezírkem, které je situované do zadní části zahrady, opět dává tušit, že největší důraz domácí kladou na pečlivě udržovaný trávník.

Jednoznačně největší důraz se v této zahradě klade na perfektní trávník oživený...

Jednoznačně největší důraz se v této zahradě klade na perfektní trávník oživený místy většími soliterními kameny, japonskými javory a trsy dekorativních travin.

Proto také domácí návrh zahrady s Miroslavem Pacnerem mnohokrát konzultovali, aby se zmiňovaný výhled za žádnou cenu nenarušil. Dalším jejich požadavkem bylo, aby zůstaly při hranici dole zachovány skupiny vzrostlých stromů, pod jejichž korunami se daří rozmanité škále keřů vysázených v početných ostrůvcích. A trvali také na rozlehlém trávníku.

Tipy na letní pohodu na zahradě

Máte-li pěknou zahradu nebo terasu, nechte se inspirovat tipy, jak si zpříjemnit posezení - od portálu Obydleni.cz

Zelený pažit samozřejmě kopíruje původní svah pod domem, ten se ale musel pracně upravovat. Dnes se atraktivně vlní, takže místy připomíná zelené tsunami s dominantou v podobě sochy od přátel výtvarníků. "Trvali jsme na něm bez ohledu na skutečnost, že tady v zimě leží dlouho sníh a tráva kvůli tomu trpí plísní sněžnou," vysvětluje majitel, nakolik si zvlněného terénu i trávníku cení. 

Dál do zahrady ale svah nabírá podobu nepravidelných teras zpevněných po vzoru alpína velikými kameny, ty největší z nich přitom plní úlohu atraktivních solitérů ve výsadbách kopírujících hrany teras. Zatravněné je vrchní i spodní patro celé kaskády, zatímco ve středním došlo na jezírko, jež stahuje většinu podpovrchové i spodní vody, která zde na řadě míst vyvěrá. A aby nerušilo v návaznosti na výhled do okolí, dostalo podobu kamenitého mořského oka.

Terasu s jezírkem bylo třeba navršit uměle, což při modelování terénu budoucí...
Jezírko dostalo podobu skalnatého horského plesa.

Terasu s jezírkem bylo třeba navršit uměle, což při modelování terénu budoucí zahrady patřilo k náročním zemním pracem. Jezírko dostalo podobu skalnatého horského plesa.

Na realizaci obdobně ztvárněného potoka již nedošlo, protože by tu působil nepatřičně. Nicméně veškerou vodu rybníček zadržet nedokáže, takže v nižších partiích zahrady, na které navazuje podmáčená louka, se zeleni moc nedaří. Dokonce i s rododendrony jsou potíže a bylo třeba je už několikrát přesadit. Stejně jako vzácnější borovice u domu, na které bylo i tam příliš vlhko.

Po stranách zahradu uzavírá živý plot: blíže k domu spíše pravidelný, vzadu za jezírkem naopak příjemně rozvolněný, takže navazuje na původní zeleň. Díky tomu se ji podařilo ze tří stran uzavřít, ale zároveň zůstala otevřená výhledům do krajiny. "Dům i okolní zeleň, všechno jde spolu pěkně ruku v ruce a tvoří dnes harmonický celek. Hlavně vůbec nemusím jezdit o víkendech na chalupu do hor, protože je mám přímo před okny," říká majitel.

Tuto a další zajímavé zahrady najdete v aktuálním čísle měsíčníku Knihovnička Zahrada. 

Autoři:

Nejčtenější

Jan Punčochář, jeden z nejlepších českých kuchařů, rozjíždí vlastní podnik

Restaurace U Matěje, kterou v dubnu otevře Jan Punčochář.

Před časem se roznesla zpráva, že jeden z nejžádanějších pražských šéfkuchařů končí v restauraci Grand Cru. Od dubna...

Hledám zmizelé příběhy, říká tvůrce legendárních papírových modelů

Architekt a tvůrce legendárních papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

Jeho populární papírové modely pobláznily generace českých dětí. Architekt Richard Vyškovský je legenda vystřihovánek,...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Amuse bouche, clafoutis, gravlax, entrecôte. Průvodce jídelním lístkem

Chateaubriand je dvojnásobně tlustý steak ze svíčkové, asi 6 až 7 cm silný.

Dokonce i váš hostinský se zdánlivě zbláznil a má jídelníček plný cizích názvů pokrmů? Při návštěvě restaurace někdy...

KVÍZ: Otestujte se, co víte o jarní přírodě v Česku

Co víte o naší jarní přírodě? Úplně postačí, pokud se v ní umíte chovat. Víte...

Nemusíte být zrovna kovaní zoologové nebo odborníci přes tuzemskou flóru, nikdy ovšem nevíte, kdy se vám může vědění o...

Další z rubriky

Začalo klání o Evropský strom roku. České barvy hájí stoletá lípa z Moravy

Zádvorská lepa - Lípa svobody, Velké Opatovice, Česká republika

Lípa svobody z Velkých Opatovic na Blanensku, loňský vítěz populární národní ankety Strom roku, bojuje v silné...

Mandloň z Maďarska má titul Evropský strom roku. Zádvorská lepa je pátá

Mandloň na Sněžném vrchu v Pécsi na jihu Maďarska.

Lípa svobody z Velkých Opatovic, tzv. Zádvorská lepa, už sto let připomíná vznik samostatného státu a ukončení první...

Sázejte původní druhy dřevin, jinak ptáci nebudou mít co do zobáku

Kvetoucí dřišťál obecný - náš původní druh - je zdrojem potravy jak pro hmyz....

Ptáci ve městech strádají kvůli sázení exotických dřevin v parcích. Ty totiž vytlačují původní druhy, které jsou...

Najdete na iDNES.cz