Své osobní zkušenosti nám popsal jeden ze čtenářů. V touze po zahradním koupání si objednal sériový model a jako laik netušil, jaké výdaje bude mít navíc. Zjistil, že jen za přípravné, zemní a betonářské práce zaplatí 100 až 150 tisíc korun, přišly i další náklady za filtraci, doplňky, protiproud či tepelné čerpadlo.
Z původní částky 100 tisíc korun se tak celkové náklady vyšplhaly na půl milionu. Každý, kdo uvažuje o stavbě zahradního bazénu, by si měl předem rozmyslet, zda mu podobný "špás" za to stojí.
O stavebních pracích se decentně mlčí
"Přestože se z některých reklam dozvídáme, že prodejce zajišťuje zadarmo dopravu a na přání i odbornou montáž, zapojení příslušenství a uvedení do provozu, zdaleka to neznamená kompletní instalaci. První kroky musíte učinit sami, tedy vyhloubení a vybetonování prostoru, kde má bazén stát," připomíná čtenář. "A když vás lákají ke koupi, většinou vám to samozřejmě nikdo nepřipomene."
U zemních prací je podle jeho zkušeností nejdůležitější pečlivě měřit výkop. Pokud uděláte jámu příliš hlubokou, citelně se to projeví na financích, neboť o to víc do ní přidáte drahého betonu. Nejdřív se musí vybudovat obvodový šaluňk, na který se namontují postranní stěny, teprve pak se betonuje samotné dno. "U bazénu na fotografiích o rozměrech 6 x 3 x 1,60 metru by tyto práce, pokud bychom je nechali udělat odbornou firmou (hloubení a betonování), přišly kolem sto padesáti tisíc korun," vzpomíná na své vlastní průzkumy. "Za použití vlastních sil sice padesát tisíc ušetříte, ale hodně se nadřete," popisuje svůj vlastní způsob.
Když je hrubá stavba hotova, položí se bazénová fólie a může se začít s napouštěním. I voda něco stojí, ne všude je veřejný vodovod. Napouštět bazén ze studny může být riziko, protože oč se ušetří na vodě, to se často zaplatí za bazénovou chemii, aby voda odpovídala provozu bazénu. Proto je lepší dovézt ji cisternou, která dle objemu bazénu musí přijet třeba i několikrát (nejde ani tak o cenu vody, nejvíc stojí doprava).
Mezi další náklady patří filtrace, pro větší bazény je třeba počítat s náklady minimálně 20 tisíc korun. Abyste udrželi přijatelnou kvalitu vody, je třeba do ní dodávat nezbytné chemické přísady, což znamená další peníze. Je třeba započítat i spotřebu elektřiny.
Cenu zvyšují i doplňky
K bazénu je třeba pořídit si i další doplňky. Patří k nim třeba solární plachta, která přes noc zamezuje teplotním ztrátám, k nezbytným patří i zimní krycí plachta. Nutně nebudete potřebovat navíjecí zařízení, nicméně u pořádného bazénu by nemělo chybět - nenápadně to ale vytáhne z peněženky další tisícikoruny. To (v poslední době tak propagované) tepelné čerpadlo, které přes den v závislosti na teplotě vzduchu přidá vodě několik stupňů navíc, vyjde zhruba na dalších sto tisíc korun. Na druhou stranu pomáhá prodloužit koupací sezonu.
Pro ty, kteří si skutečně chtějí zaplavat, je vhodný takzvaný protiproud o několika rychlostech, který plavce udržuje uprostřed vodní plochy. Na toto ozvláštnění si však připravte dalších čtyřicet tisíc.
Pro další prodloužení plavecké sezony se doporučuje zastřešení. Ale i tady se pod sto tisíc korun nevejdete, spíš se podle velikosti bazénu připravte na dvojnásobnou částku.
Jak tedy vypadá konečný součet našeho čtenáře? "Bazén na snímku stál u prodejce sto tisíc, s prací (zčásti svépomocnou) a s výše uvedenými doplňky přišel na půl milionu korun. Na zastřešení teprve šetřím," shrnuje.
Co potřebuje váš bazénBez čeho se neobejdete: |