Máte poslední šanci na sázení jahod. Využijte frigo sadbu

aktualizováno 
Jarní počasí posledních dní vybízí k sázení nejen zeleniny, ale také třeba jahod. Abyste se dočkali brzké úrody, vsaďte na sazenice zvané frigo, píše týdeník 5plus2.

Na každoroční úrodu jahod se těší každý zahrádkář. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pokud jste loni na podzim nebo letos časně zjara propásli výsadbu jahod, máte nyní na konci dubna ještě jednu šanci. Právě v těchto dnech je vhodné zasadit sazenice zvané frigo. Nebo také frigo sadba. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Jsou to zmrzlé sazenice jahod, které byly z půdy vydobyty v prosinci, ve chvíli, kdy má rostlinka dostatek zásobních škrobových látek. Škrob totiž během růstu slouží k ukládání energie z fotosyntézy. Sazenice nevypadají nijak krásně, protože nemají listy (pouze srdéčko), zato disponují velkým a bohatým kořenovým systémem. 

Když jsou v prosinci vytaženy z půdy, zabalí se okamžitě do fólie, aby nevysychaly, a nechají se zmrazit. Nijak silně, leží v bednách při teplotě minus jeden až minus dva stupně, záleží na odrůdě frigo sadby. 

Tento způsob je v posledních letech velmi oblíbený, zároveň na jaře nejvhodnější. Frigo často používají velkopěstírny, ale samozřejmě stačí i malý záhonek. 

Sklizeň už za pár týdnů

K výsadbě je třeba vybrat dobře prosluněné místo s půdou prokypřenou alespoň do hloubky kořenů, což je 10 až 15 centimetrů. Důležité je také brát ohled na typ půdy. 

Rozdíl mezi zelenou a frigo sazenicí

Rozdíl mezi zelenou a frigo sazenicí

Nevhodná je studená, jílovitá či zamokřená zemina. Naopak skvělý výběr je půda hlinitopísčitá, humózní, s dostatkem vláhy. 

Sázíme kořenem kolmo dolů, buď na černou fólii, nebo přímo do země, tak, aby z půdy koukal jen krček. Vrchní část kořene nesmí vykukovat, aby rostlina nevysychala. 

Právě proto, že má velké množství zásobních látek, tedy škrobu, začne frigo sadba rychle a bujně růst a během léta vytvoří bohaté rostliny. Z počátku nepotřebuje ani tolik vody jako jiné jahodníky, protože nemá listy. 

Pokud je ponecháte a chcete jahody už letos, je třeba dát záhonu dostatek vláhy a živin. Pokud vláha není, je lepší květy odstranit a počkat na bohatou úrodu napřesrok, která je pak přibližně pětinásobná. 

Výhodou frigosadby je to, že na jaře nehrozí rostlinkám vymrznutí. Cena se různí podle počtu sazenic, například dvanáct sazenic oblíbené odrůdy Lambada se prodává přibližně za devadesát korun. Pouhé dva, ale i čtyři týdny trvá, než vyraší květy. Tehdy je třeba se rozhodnout, zda je ponechat nebo vyštípat. 

Jarní výsadba zeleniny

  • Kopr - Vysévá se do řádků, klíčí rychle. Sklízet se začíná při výšce kolem 30 cm. Pro použití při nakládání okurek se vysévá až v polovině května. 
  • Koriandr - Chcete-li sklízet čerstvé listy, můžete vysít poměrně hustě. Pokud pěstujete koriandr na semeno, semínka ukládejte do řádků s rozestupy kolem 2 centimetrů. 
  • Český česnek - Sází se do sponu 20 x 15 cm. Nesnáší čerstvě vyhnojenou půdu. 
  • Špenát - Je otužilý, snese i mrazy kolem -5 °C. Navíc má velmi krátkou vegetační dobu, listy z jarních výsevů můžete sklízet už za 4 až 6 týdnů. Dopřejte mu humózní půdu a závětrnou polohu. 
  • Květák - Je velmi náročný na vláhu a živiny, prospívá mu průběžné hnojení. Jakmile vytvoří růžici, musíte mu zalomit listy, aby ji nestínily. 
  • Ředkvičky - Vysejte přímo na záhon do řádků vzdálených 15 cm. Jakmile rostliny vyklíčí, vyjednoťte je na dostatečnou vzdálenost, aby mohl kořen narůst do požadovaných rozměrů.

Autor:

Tipy na jaro

Témata: Jahody, zelenina, Počasí

Nejčtenější

Pohlreich: Tuhle omáčku se, chlapci, naučte. Žádná jí neodolá

Filet mignon v košilce ze slaniny s estragonovou omáčkou a pečenou jarní...

Ve druhém pokračování Pohlreichovy show Rozpal to, šéfe! rozebral kuchař ten nejdražší a nejjemnější kus hovězího, tedy...

UHO stále žije. V restauracích se maskuje za přírodní šťávu

Základní omáčka, kterou v restauraci najdete u receptů s jídlem přelitým šťávou.

Tradiční česká rychlovka z jídelen v podobě UHO, tedy univerzální hnědé omáčky, stále přežívá v řadě hospod a...

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

KVÍZ: Tušíte, co je polní pych, zelené hnojení či kolik Čechů včelaří?

V Česku se zemědělsky hospodaří na více než polovině rozlohy. Kvůli přehnanému...

Komu by se dnes nehonily hlavou otázky týkající se hospodaření s půdou, když se krajina potýká se suchem. Vždyť právě...

Architekti přenesli do současnosti pocity z babiččiny zahrady z dětství

Po rekonstrukci venkovského domu čekala na své znovuzrození také asymetrická...

Stromy a stín, tak si z minulosti pamatuje rodinnou zahradu paní Alena. Dnes patří k prostřední ze tří generací, které...

Italští vinaři si pod sebou řežou větev. Ničí půdu výrobou prosecca

Prosecco je v současné době jedním z nejoblíbenějších nápojů.

Někde erozi půdy způsobuje řepka nebo kukuřice, v Itálii vinice. Je to důsledek průmyslové nadprodukce, jejíž výsledkem...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz