Atlas bylin: Pomozte trávení, ať nemáte trápení

  • 0
Potíže s trávením jsou nejčastěji důsledkem stresu, nezdravého jídelníčku a špatných stravovacích návyků. Často jíme nepravidelně, ve spěchu, za chůze i při práci. Přehled bylinek, které si poradí s podrážděným žaludkem, přinesl magazín Víkend.
Atlas bylin - 4. díl

Trápí-li vás střevní či žaludeční potíže, zácpa, nadýmání, říhání, pálení žáhy a podobně, musíte především zlepšit svůj přístup. Jen bylinky vše nespasí.

Na druhou stranu je fakt, že mohou při trávicích potížích výrazně pomoci, ať už v akutních případech nebo dlouhodobě. Ostatně proto se původně byliny – včetně těch, které označujeme jako koření – do pokrmů přidávaly. Aby zlepšily jejich stravitelnost. Že díky nim jídlo zároveň i lépe chutná, je až druhotný efekt.

Galerie léčivek na trávení

Ze čtvrtého dílu bylináře připraveného pro magazín Víkend MF DNES vyčtete, v čem dokáže pomoci kakost, zeměžluč, máta, vachta, kuklík, česnáček, řimbaba, krvavec, pelyněk, rozrazil, topolovka či heřmánek

Řimbaba obecná
Topolovka růžová
Džem s mátou
Česnáčkové pesto

I recepty na česnáčkové pesto, žaludeční likér, čaj na trávení nebo džem s mátou.

V současnosti bohužel uznáváme především chuťovou stránku věci. Do pokrmů občas přidáváme ochucovadla, která jsou sice rostlinného původu, ale trávení spíš zhorší. Týká se to zejména různých exotických produktů, na něž náš trávicí systém není adaptován.

Návrat k dobrému trávení začněte jak úpravou stravovacích zvyklostí, tak tím, že budete při vaření využívat bylinky, které podporují činnost žaludku, střev i žlučníku. Při akutních problémech vsaďte na metody běžně užívané našimi předky, tedy bylinné výluhy, odvary, likéry či tinktury.

Pokud se stav nezlepší, nebo se potíže dokonce zhorší, raději vyhledejte lékaře. Zánět slepého střeva či silný žlučníkový záchvat bylinky zažehnat nedokážou a mohlo by jít i o život.

To platí nejen v případě potíží s trávením, ale u všech zdravotních patálií. Moc bylinek je sice veliká, ale má své limity. Stejně jako je hloupost odmítat fytoterapii jako nevědeckou léčebnou metodu, tak je velmi nerozumné spoléhat na ni bezvýhradně a odmítat kvůli tomu výdobytky moderní medicíny.

Kakost skvrnitý (Geranium maculatum)

Kakost skvrnitý

Krásná květinka je jako léčivka trochu pozapomenutá, ačkoli se ve fytoterapii využívá po staletí. Roste na lukách, v parcích, zahradách, podél cest i vodních toků. Sbírá se buď kvetoucí i nekvetoucí nať či jen květy. Léčivé účinky mají i kořeny vyryté před rozkvětem rostliny.

Účinně zklidňuje trávicí trakt, pomáhá při průjmových onemocněních, zmírňuje příznaky Crohnovy choroby. Doporučuje se i při zánětech močových cest a zevně na hemoroidy, podrážděnou pokožku a jiné kožní problémy.

Zeměžluč lékařská (Centaurium erythraea)

Zeměžluč lékařská

Žaludeční likér

Smíchejte 60 g zeměžluče, 35 g drceného jalovce, 30 g řebříčku, 30 g třezalky, 20 g kořene puškvorce a 5 g pelyňku.

Žaludeční likér

Zalijte litrem kvalitního alkoholu a louhujte 48 hodin. Pak ve 400 ml vody rozpusťte 250 g cukru, nechte přejít varem a vychladnout. Studený cukrový roztok přilijte k bylinkám v alkoholu, uzavřete a na teplém místě nechte stát asi měsíc, přitom denně protřepejte. Poté přefiltrujte do lahví. Uchovávejte v chladničce a při žaludečních potížích si dejte malého panáka.

Kdysi se jí říkávalo aurina a věřilo se, že chrání před čarodějnicemi. Roste na pasekách, vřesovištích, podél lesních cest, na mezích i travnatých lesních stráních.

Sbírá se kvetoucí nať na počátku kvetení, tedy v období července a srpna, ze sušené se připravují čaje a tinktury.

Pomáhá při nechutenství, pálení žáhy a obecně špatném trávení. Povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv, doporučuje se i při diabetu a chorobách jater a žlučníku. Má dezinfekční schopnosti, zevně urychluje hojení ran.

Máta peprná (Mentha piperita)

Máta peprná

Recept na džem s mátou

Džem s mátou

Potřebujete: 1 kg jahod, 2–3 snítky čerstvé máty, 1 000 g cukru, 1 balení přírodního ovocného pektinu Labeta. Mátu omyjte a pokrájejte na kousky, jahody očistěte a spolu s mátou rozmixujte. Přidejte cukr a ovocný pektin a promíchejte. Za stálého míchání zvolna přiveďte k varu a vařte 3–5 minut. Potom ihned plňte do čistých sklenic. Zavíčkujte, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Patří k nejpopulárnějším bylinkám hojně využívaným od starověku až dodnes. Roste prakticky všude a dá se snadno pěstovat v zahrádkách i v květináčích v bytě, za oknem či na balkoně.

Využívá se čerstvá i sušená nať, a to jako ochucovadlo pokrmů i nápojů a na přípravu čajů, kloktadel, tinktur, mastí.

Podporuje trávení, zklidňuje podrážděný žaludek, mírní křeče ve střevech a svalech, doporučuje se při zánětech dýchacích cest i bolesti hlavy, zevně chladí, zklidňuje pokožku a působí proti otokům.

Vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) 

Vachta trojlistá

Ve volné přírodě je v Česku chráněná. Takže chcete-li ji využít jako léčivku, musíte si ji pěstovat na zahradě. Což činí čím dál víc lidí, protože je nejen léčivá, ale i krásná.  

Kvetoucí i nekvetoucí nať se suší a používá k přípravě čajů a tinktur.

Je to tradiční bylina doporučovaná při trávicích potížích. Nicméně pozor: při zvýšené kyselosti žaludku či vředech si ji nedávejte. Nemají ji užívat ani těhotné ženy.

Hodí se na žaludeční slabost, na zlepšení chuti k jídlu a trávení i podporu činnosti žlučníku.

Kuklík městský (Geum urbanum)

Kuklík městský

Půvabná rostlina má široký okruh zdravotních účinků a patří k tradičním prostředkům lidového léčitelství. Roste na okrajích lesů a při lesních cestách, na lukách, v parcích, ve starých zahradách, dost často i na hřbitovech.

Na jaře a na podzim se vyrývají oddenky, z nichž se připravují zejména čaje a tinktury. Pomáhá při žaludečních vředech, průjmech, zánětech jícnu a sliznice žaludku. Doporučuje se jako kloktadlo při parodontóze a padání zubů, zevně na hemoroidy a kožní potíže.

Česnáček lékařský (Alliaria petiolata)

Česnáček lékařský

Česnáčkové pesto

Česnáčkové pesto

Asi 4 hrsti čerstvé natě česnáčku obecného rozmixujte spolu se 4 lžícemi strouhaných mandlí a 3 lžícemi sezamových semínek. Přidejte 5 lžic strouhaného parmazánu, promíchejte a pak pomalu vmíchejte 1 šálek olivového nebo řepkového oleje. Vše znovu promíchejte.

Léčivý plevel poznáte podle česnekové vůně rozemnutých listů. Roste na vlhčích lukách, v zahradách, parcích, podél cest, ve světlých lesích.

Sbírají se listy, květy, plody i celá kvetoucí nať. Užívá se zejména čerstvý na čaje, tinktury a do pokrmů.

Usnadňuje trávení, pomáhá při chorobách žaludku, žlučníku a slinivky. Má aseptické účinky, takže prospívá při zánětech močových cest, dýchacího ústrojí a dásní. Zevně pro lepší hojení ran. Při parodontóze se doporučuje žvýkat čerstvý list česnáčku.

Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium)

Řimbaba obecná

Vypadá jako menší kopretina nebo větší sedmikráska a je voňavá, krásná a léčivá. Roste na slunných lukách, v blízkosti lidských obydlí i v parcích a na zahradách.

Květy a listy se dají přímo konzumovat, nebo se sbírají a suší na přípravu čajů, tinktur, mastí. Podporuje trávení, pomáhá při podráždění žaludku, střevních potížích a proti parazitům, zvyšuje chuť k jídlu. Má pozitivní vliv na ledviny, zmírňuje menstruační bolesti a migrény, zevně působí protizánětlivě.

Krvavec toten (Sanguisorba officinalis) 

Krvavec toten

Původně se používal k zastavení krvácení, ale má široký rejstřík účinků využívaných v čínské a západní medicíně.

Roste na vlhčích lukách a využívá se celá rostlina- Před rozkvětem čerstvé listy do salátů, později celá kvetoucí nať, čerstvá i sušená. A na podzim kořeny pro přípravu čajů a tinktur.

Pomáhá při průjmech, zánětech střev, dráždivém tračníku, žaludečních katarech i bakteriálních infekcích dásní a mandlí. Doporučuje se i pro zmírnění menstruačního krvácení a zevně na hemoroidy.

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium)

Pelyněk pravý

Lidově se mu říká bylina sv. Jana, peluňka, hořký stříbrník, nechrast. Roste na slunných kamenitých stráních, skalkách a mezích.

Čaj na trávení

Čaj na trávení

Smíchejte 20 g řezané sušené pelyňkově natě, 5 g fenyklových a 5 g anýzových semen a uchovejte v uzavřené skleničce. Při žaludečních potížích zalijte 1 lžičku této směsi 250 ml vroucí vody, nechte 5 minut vyluhovat, sceďte a ještě teplý čaj pijte po malých doušcích. Nesmí se užívat dlouhodobě bez přestávky.

Sbírá se vrchní část natě, která se suší pro přípravu výluhů a tinktur, ale také absintu. Ten si ovšem doma nedělejte.

Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, žlučníku a jater, zlepšuje trávení, urychluje metabolismus. Má protizánětlivé účinky a pomáhá při depresích a úzkostech.

Nesmí se užívat dlouhodobě a ve větších dávkách při žaludečních vředech, v těhotenství a při kojení.

Rozrazil lékařský (Veronica officinalis)

Rozrazil lékařský

Půvabná kytička, kterou nejspíš znáte pod lidovým názvem bouřka. Používá se odnepaměti skoro na všechno. Roste v souvislých porostech na lukách, mezích i podél cest.

Sbírá se kvetoucí nať, která se suší pro přípravu čajů. Pomáhá při průjmech, nechutenství a infekcích ve střevech, močovém ústrojí, ale i dýchacích cestách. Je vhodný i na astma a na zklidnění při nervozitě.

Přispívá ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Doporučuje se kloktat při zánětech dásní a zevně na kožní potíže.

Topolovka růžová (Alcea rosea)

Topolovka růžová

Je proslulá zejména jako okrasná květina, ale její zdravotní účinky jsou neméně atraktivní. Pěstuje se v zahradách a parcích.

Sbírají se její květy těsně před rozkvětem i s kalichem. Využívají se čerstvé i sušené k přípravě čajů a tinktur. Pomáhá při trávicích potížích, zánětech žaludku a střev, zácpě a žaludečních vředech.

Má protizánětlivé účinky, takže se doporučuje i při respiračních infekcích, proti kašli, ale i na astma. Zevně se používá na drobná poranění a kožní problémy.

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Heřmánek pravý

Lidově se mu říká kamilka, harmaníček či rumánek a má mimořádně široký rejstřík účinků. Sbírají se plně rozkvetlé, ale nepřezrálé květy.

Sušené jsou vhodné nejen k přípravě čajů, tinktur, mastí či do koupele. Výrazné dezinfekční, protizánětlivé a hojivé účinky heřmánku se využívají při infekcích v trávicím traktu i v krku, dásních či zubech, ale i na zranění a vyrážky či při hemoroidech.

Dále působí proti nadýmání a křečím v břiše a ve svalech, pomáhá také proti úzkostem, stresu a ke zlepšení spánku.