Ani letos se přelom roku pravděpodobně neobejde bez petard, i kdyby je měli lidé vystřelovat z balkonu. Zachovejte klid, ať stres zbytečně nepřenášíte na svého mazlíčka a maximálně se mu věnujte, ať ví, že na to není sám. | foto: Getty Images

Lidé slaví, zvířata trpí. Se silvestrovským hlukem raději počítejte i letos

  • 61
Oslavy Nového roku se bez petard, ohňostroje a dělobuchů nejspíš ani tentokrát neobejdou. Hluk vadí nejen spoustě lidí, ale především zvířatům. Domácím i těm volně žijícím. Pokud máte i vy doma zvířecího mazlíka, poradíme vám, jak s ním silvestrovské oslavy co nejlépe zvládnout.

Ohlušující rány zvířatům škodí. Ve stresu zmateně pobíhají, vrhají se na silnice nebo (v případě ptáků) narážejí do mostů, drátů elektrického vedení a protihlukových zábran. Ovšem přes řadu upozornění a snah lidí, kterým to není lhostejné, prodej pyrotechniky roste rychlým tempem. 

Je známo, že například psi mají výrazně vyvinutější sluch než lidé. Proto se bojí bouřky a hromů a podobný strach zažívají i během silvestrovských oslav. Podívejme se tedy, jak můžeme naše mazlíčky, které máme doma, alespoň trochu ochránit a zklidnit jim nervy. 

Jak se chová vystrašené zvíře?

K typickým příznakům extrémního stresu patří u psů vytí, zoufalý štěkot (u koček vyděšené mňoukání), nekoordinované běhání, hrabání, třas, vyplazený jazyk a rychlé dýchání, zrychlené bušení srdce nebo dokonce vznik epileptického záchvatu. A výjimkou není ani agresivita vůči okolí. 

Jak můžete pomoct? Pokud to půjde, odjeďte na silvestra z města na chatu, třeba k přátelům (zohledněte ovšem aktuální situaci a protikoronavirvá opatření), pro vaše zvíře bude vše o něco snadnější. 

Zvíře ale rozhodně nepouštějte ven samotné a při venčení ho mějte na vodítku, aby se v neznámém prostředí nezaběhlo. Koneckonců ani venkovu se petardy a ohňostroje tak úplně nevyhnou. Od začátku večera proto buďte se psem uvnitř. Věnujte se mu, i zvuková kulisa se hodí. A zvíře by také mělo mít možnost někam si zalézt a schovat se, třeba pod stůl či do skříně. 

Pokud nemůžete odjet od petard co nejdále, tipy jsou podobné. Zvíře běžte vyvenčit nejpozději brzy odpoledne, na pozdější dobu mu přichystejte plenku nebo noviny. 

Psa mějte na vodítku a nepouštějte ho, ani když je zvíře zvyklé na venčení „navolno“. Pro případ, že by se pes z vodítka utrhl, dejte na obojek cedulku s vaším jménem a telefonním číslem, případně i s adresou. Což se ostatně hodí vždy. 

V bytě zatáhněte žaluzie, závěsy a rozsviťte slabší světlo. Pusťte televizi nebo rádio, na což je zvíře zvyklé a pomůže to rozptýlit zvuky. 

Psi, kteří se nenudí a majitel se jim věnuje, jsou spokojení i během silvestrovských a novoročních oslav, jako border kolie Ace a Holly:

25. prosince 2016

Nikdy nenechte zvíře doma samotné. Naopak si s ním třeba hrajte, chovejte ho, mazlete se s ním a ještě víc než kdy jindy mu dávejte najevo, že je s vámi v bezpečí. 

Doplňující alternativou mohou být rovněž lehká léčiva. Jestliže je chcete využít, nenechávejte návštěvu veterináře až na poslední chvíli – riskujete, že bude mít zavřeno nebo plno. 

Osvědčený tip autorky:

Ještě před půlnočními petardami vezměte pejska do koupelny a zavřete dveře. Jako zvukovou clonu pouštějte do vany vodu, mazlíka položte v pelíšku na pračku, hlaďte ho a vsedě na židli s ním celý ten šílený dělobuchový randál překonejte. Funguje to i při silné bouřce.

Veterinář má možnost dát vám pro zvíře slabá sedativa, co ho utlumí, podávají se ve formě pasty, gelu či tablet s účinností až 12 hodin. Kromě chemických je možné zvolit i alternativní přírodní produkty. Ty ovšem zvířeti musíte začít podávat už několik dní předem a den poté.

Každopádně pokud zvolíte lékový způsob zklidnění, vždy vše prokonzultujte s veterinářem, protože ne pro všechna zvířata jsou léky vhodné, navíc by mohly zatížit organismus při některých nemocech. A nikdy zvířeti nedávejte léky určené lidem!