Tento jev známý jako parthenogeneze je u včel naprosto ojedinělý a vědci si zatím marně lámou hlavu nad řešením. Na abnormalitu přišli vědci z týmu Uppsalské univerzity ve Švédsku.
„Otázka, proč se tato populace včel v Jižní Africe vyvinula tak, aby se mohla reprodukovat nepohlavně, je pro nás stále záhadou. Ale snažíme se zkoumat zapojené geny a to by nás snad mohlo přivést k pochopení problému,“ říká Matthew Webster, jeden z výzkumníků.
Většina zvířat se množí sexuálně, kde musí spolupracovat samci i samice. I včely se normálně řídí touto normou - samice - včelí královna klade vajíčka oplodněná spermiemi samečků včel známých jako trubci.
Včely u Kapského města na to jdou jinak. Vajíčka jsou již oplodněna jejich vlastní DNA a rodí se tak nové dělnice, které jsou navíc daleko agresivnější vůči „klasickým“ včelstvům. Jsou schopné obsadit jejich úly a „převzít“ je do své správy, v podstatě se přiživit na jejich již vytvořeném systému.
Vědci našli rozdíly v několika genech, které by možná mohly vysvětlit abnormální typ produkce vajíček vedoucí k reprodukci bez samečků a jedinečného příživnického chování.
„Pochopení toho, proč se populace někdy rozmnožuje asexuálně, by nám mohlo pomoci osvětlit evoluční výhodu sexu,“ popisuje Webster. Například varianty v genech, které ovlivňují buněčné dělení vedoucí k produkci vajec, by mohly vysvětlit, jak jsou dělnice schopny snášet vejce, které se vyvíjejí do nových dělnic, i když nejsou oplodněné.