Tuleň ve vodě. Ilustrační foto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tuleni v jihlavské zoo pokousali několik lidí, naposledy malé dítě

  • 192
V jihlavské zoo řeší problém. Tuleni za necelý měsíc pokousali prsty už čtyřem návštěvníkům, kteří s nimi laškují u venkovního bazénku. Naposledy v pondělí zranili malého chlapce. Tuleni působí hravě, jsou však nebezpeční.

"Návštěva zoo zakončena v nemocnici. Naštěstí mu prsty zůstaly, jen je má pohmožděné a trochu potrhané, nic moc vážného - ale šok to byl dobrej. Mimochodem - za poslední dny ta bestie prý pokousala dalších pět lidí," postěžoval si na Facebooku otec poraněného dítěte Martin.

"Náš ani ne pětiletý syn se nakláněl přes boční sklo nad vodu, aby na tuleně lépe viděl, a pravděpodobně mu mával. Tuleň plaval okolo, náhle se vynořil z vody a během okamžiku syna kousl do ruky," uvedla matka poraněného syna.

Syn má pokousané a pohmožděné dva prsty na levé ruce. "Pro jistotu jsme ho vzali na ošetření do nemocnice, kde mu ránu vyčistili a zavázali. Naštěstí to nebylo na šití a spíš utrpěl větší psychickou újmu než fyzickou," sdělila žena.

Úraz bere jako ponaučení pro sebe i pro ostatní návštěvníky. "Doporučovala bych pavilon zabezpečit lépe, aby se tam nedala vůbec strčit ruka," dodala matka.

Nebyl to první podobný případ v jihlavské zoo, která má tři tuleně - jednoho samce a dvě samičky. "Poslední takové zranění se stalo v pondělí, předtím se staly asi tři za posledních zhruba čtrnáct dní," potvrdila mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

"Podobné zranění, pokousání malého dítěte tuleňem, jsme zaznamenali už i v sobotu 31. srpna," řekla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová. I tehdy šlo pouze o lehčí zranění bez trvalých následků, které si nevyžádalo hospitalizaci.

Cedulky s varováním nejsou přes hloučky lidí vidět

U bazénku jsou varování, aby lidé nestrkali dovnitř ruce. Jenže přes hloučky návštěvníků často nejsou vidět. "Určitě je nepovažuji za dostatečná, protože s dvěma dětmi jsem si jich opravdu nevšimla," dodala maminka, která byla v zoo ještě i s dalším dítětem v kočárku.

"Dali jsme k expozici i nové výstražné cedulky, expozici jsme doupravili, ale zdá se, že nic nepomáhá. Je to zkrátka o těch lidech. Doufali jsme, že ruce nad vodu přestanou strkat a nahýbat se, ale zdá se, že to nepomohlo, a budeme to muset řešit ještě nějak jinak," dodala Kosová. U tulení expozice pravděpodobně přibudou sítě.

Sama nechápe, proč se dříve podobné úrazy nestávaly. "Nevím, jak si to vysvětlit. Celé prázdniny chodí více lidí, nejnavštěvovanější byl červenec, a tehdy žádné problémy nebyly," odmítla mluvčí zoo, že by tuleni byli třeba ve stresu z davů lidí.

Rodina nehodlá zoo žalovat, je v kontaktu se zoologem

Rodiče v pondělí poraněného chlapce žádnou náhradu požadovat nechtějí. Otázka je, jak by se posuzoval případný spor poraněného návštěvníka se zoo.

"Tuleni by neměli vůbec přijít do kontaktu s návštěvníkem. Ale neznám přesně danou situaci. Návštěvník by u soudu mohl požadovat náhradu škody, případně i ušlé mzdy, bylo by na soudu, jak by situaci posoudil," uvedl známý jihlavský advokát Jan Herout, který zastupoval heparinového vraha Petra Zelenku.

"Pokud tam jsou cedulky s varováním, nevím, jaký na nich stojí text, a je otázkou, jestli je dostatečně účinné oddělení tuleňů od lidí. Jiné hrazení chrání návštěvníky proti lvům, hrazení u tuleňů asi málo chrání diváky," dodal Herout s tím, že to by patrně byl silný argument pro obžalobu, že zoo nedokázala oddělit zvířata od lidí.

Za celou dobu své praxe se prý ani u kolegů s podobným případem nesetkal.

Rodiče zraněného chlapce zůstali v kontaktu se zoologem zahrady. "Problémem může být fakt, že se jedná o ránu způsobenou zuby zvířete, na kterých se vždy drží velké množství bakterií. Pak je potřeba hlídat zánětlivé procesy, které mohou bakterie v ráně způsobit," sdělil rodičům zoolog Jan Vašák.

"Choroby přenosné ze zvířat na člověka můžeme v tomto případě prakticky vyloučit. Nejzávažnější o kterou by se jednalo, je vzteklina, která se v Česku nevyskytuje již od roku 2003," dodal Vašák.