Zubní poradna MUDr. Kopeckého

Úrazy
Dobrý den,pane doktore, ráda bych se zeptala,jak se řeší problém,když se synovi/6 let/ začala hýbat dolní nová jednička(nemléčná) zřejmě po pádu na pusu.Teď to zjistila při prevenci naše zubní dr.,tak jsme zatím eliminovali ukusování-krájíme stravu-a nesmí tvrdé věci(kůrky,tousty,zeleninu jako mrkev apod.).Nehýbe se nijak dramaticky,ale přece a pobolívá,když se na zoubek sáhne. Děkuji předem za odpověď Stáňa
Stáňa
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, jestli zub není zlomený, tak opravdu většinou postačí pouze měkká strava, popřípadě zhotovení dlahy. Zub se samozřejmě musí nadále kontrolovat.
Úrazy
Dobrý den.Před 10 dny jsem měl uráz v obličeji a u dvou předních zubů se mi nárazem i kousíček odštípl. Nic hrozného. Ale stále mám ty zuby trochu otupělé, sice né už tolik, ale stále trochu. Zuby nebolí, při studené stravě v nich trochu cítím chlad. Je něco s těmi zuby v nepořádku, nebo jsou jen naražené a musí to odeznít samo ? Děkuji za odpověď...
Tomáš
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, s největší pravděpodobností to odezní samo, ale měl by Vás vidět Váš zubní lékař, aby se vyloučilo větší poškození zubů.
Úrazy
Dobrý den, syn v pondělí upadl na schodech a narazil si horní zoubky. Jedničku a dvojku měl zkosené tak že spodní hrany zubů měl směrem do úst a v dásni se mu zřetelně rýsovaly horní hrany zubů. Druhou jedničku měl pouze naraženou a zakrvavenou. Okamžitě byl ošetřen v nemocnici, zoubky mu pan doktor narovnal, má viklavost 1. stupně. 10 dní může pouze kašovitou stravu a pak kontrola vitality zoubků. Navíc měl masivní hematom na horní dásni. Můžu nějak přispět ke zdárnému léčení, a myslíte že zoubky vydží a znovu se upevní. Můžu očekávat nějaké komplikace. Děkuji.
HanaW
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, pokud byl ošetřen ihned a zoubky mají viklavost 1. stupně, pak se nemusíte obávat, zoubky by se měly upevnit.
Úrazy
Dobrý den, měl jsem o weekendu menší nehodu a uhodil jsem se do předních horních zubů, na horní dvojce se mi odlomil malý kousek zubu a horní přední zub (jednička) mi asi praskla, zub drží v kuse, a neni na něm nic moc vidět, jen, když ho prosvítim, tak je na něm patrná svislá prasklina, která jde od špičky zubu až k dásni. Nic mě nebolí a všimnul jsem si toho až doma při čištění zubů, ale mam strach, že jsem ten zub odsoudil k smrti. Prosim o radu, co mam dělat, zda bude nutné spravovat, nebo to časem samo sroste? Děkuji
Dan
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, takhle to lze opravdu těžko posoudit, je nutné zhotovit RTG. Kdyby byl zub prasklý, určitě byste to poznal, každá část by se hýbala samostatně. Stejně si ale zajděte si ke svému zubnímu lékaři.
Úrazy
pane doktore chtěla jsem se zeptat malej spadl na schody a urazil si předni dva zuby nebolí ho nic musim k lékaři? jsou to ještě první zoubky.má tam jen kořeny. děkuji za odpověd.
stepánka
MUDr. Václav Kopecký
Raději ano, mohlo dojít k poranění kosti.
Úrazy
Dcera si v 7 letech urazila oba přední trvalé zuby v době, když ještě nebyli úplně dorostlé. Prosím o radu jak se tyto chybějcí části dají doplnit? Máme prý počkat do 12-ti let, nevíte kde se tímto problémem zabývají, nějakou soukromou kliniku, nebo podobně? Chci, aby se to opravilo a dál s tím neměla problémy.Děkuji za odpověď.
Monika
MUDr. Václav Kopecký
To záleží na řadě faktorů, zejména na průběhu lomné linie fraktury a zasažení či nezasažení nervově cévního svazku v zubu. Pokud zůstaly zuby živé a kořeny jsou pevné, lze zuby dostavět z kompozitního plastu, pokut je ztráta tvrdých zubních tkání velká, nahrazuje se korunkou. Korunku či estetickou fasetu lze ale zhotovit vždy, začal bych tou dostavbou (za příznivých podmínek).
Úrazy
Dobrý den, při dnešním tělocviku jsem si omylem uštíl praví dolní růžek předního zubu tuším že jedenáctky. Jedná se o částečnou frakturu incizální plochy a lingválního povrchu. Není to nijak závažné ulomenina nezasahuje nervy ani výživu ale je to dosti esteticky nepěkné. Byl sem stím u zubaře jen bohužel jsem ze slovenska a zde nejsem registrován takže zákrok stál 90kč a byla to impregnace fraktury a následné zatavení. Dentista mi poté řekl, že mám měsíc až dva počkat a pak si mohu zub nechat opravit. Chtěl bych se zeptat jak se takovýto problém řeší, co zákrok obnáší, co stojí a jeli to bolestivá aplikace či nikoliv. Děkuji za odpověď.
Petr
MUDr. Václav Kopecký
Bolestivé by nemělo být žádné zubní ošetření, a způsob opravy závisí na zvoleném materiálu – nejčastěji to je standardní bílá plomby, případně u větších defektů keramická faseta či korunka.
Úrazy
Dobrý den,po úřaze se mi kyvou přední zuby,ráda bych radu co používát, aby se chytly a přestali se kyvat.Děkuji
Monika P.
MUDr. Václav Kopecký
Měla byste k zubaři na vyšetření, záleží na tom jak jsou zuby poškozené, někdy není potřeba dělat nic, jindy se musí dlahovat, a někdy se musí v případě vážného poškození i odstranit a nahradit implantáty nebo můstkem.
Úrazy
Dobrý den, mám dotaz: Před zhruba dvěma měsíci jsem si "ulomil" (silným nárazem do čelisti při sportu) kousíček jedničky vlevo nahoře. Nechci se mi kvůli tomu platit celá korunka, je i nějaké jiné řešení, nebo byste to nechal i bez zásahu (je to koneckonců jen malý kousek a z dálky není ani vidět)? Děkuji za odpověď.
Karel Frazský
MUDr. Václav Kopecký
Pokud je to jen malý kousek, zub Vás nebolí ani nikde nedráždí, a nevadí Vám to esteticky, pak žádná léčba je velmi dobrá léčba, a dělat korunku by bylo nejen zbytečné ,ale i nešetrné.
Úrazy
prosím spadl jsem na kole na 12 na pravé straně 2 už je v pohodě, ale jednička se trošku kýve a zvláštně ztmavla zežloutla...zachráním ještě ten zub???
Petr milar
MUDr. Václav Kopecký
Ano, ale běžte k zubaři – v zubu nejspíš odumřel nerv, a bude potřeba jej endodonticky ošetřit, a také provést RTG kontrolu – v případě fraktury kořene by byla léčba obtížnější, a mohlo by dojít i na odstranění zubu (a samozřejmě jeho náhradu implantátem)
Úrazy
Dobry den,ma desetileta dcera ma po uraze odlomenou asi tretinu zubu-horni jednicky.Jak se to spravuje a kde?U obvodniho zubare nebo se tim zabyva specialista?Dekuji
renata
MUDr. Václav Kopecký
Pokud je zub živý, pouze se dostaví kompositním plastem – je to estetické a zhotoví Vám to každý praktický stomatolog. Plně estetické řešení lze provést následně v dospělosti (pokud je to vůbec třeba).
Úrazy
Pane doktore ráda bych se zeptala jestli,v případě praskliny kořene je nutné zub vytrhnout,pokud je v něm nějaká infekce,nebo to lze léčit.Děkuji za odpověď.
Jarmila
MUDr. Václav Kopecký
Bohužel, prasklinu zubu léčit neumíme, pokud je povrchová musí se odlomená část odstranit a nahradit například korunkou, a u hluboké praskliny je potřeba zub odstranit. Prováděl jsem pokusy o léčbu v případě mezikořenových prasklin u vícekořenových zubů, některé byly dlouhodobě úspěšní, ale jiné selhaly. A v době implantátů už to ani nemá opodstatnění, každý zub lze plnohodnotně nahradit.
Úrazy
Dobry den, jednou sem se v aquaparku bouchl a nateka mi dasen. sel sem k zubnimu lekarovi a on mi rekl ze to ustoupi a bude v poradku ...mel pravdu..ustupilo ale zustala tam mala boulicka kdyz pobivam v zime tak mi zub znecitlivi jestli to tak mohu rict a kdyz na nej zatlacim jazykem tak boli. v teple na nej mohu v pohode kousat...a vzadu na dasni kde neni zadny zub se mi take udelala boule ktera ovsem vubec neboli ani na zatlaceni nyni sem objednan k zubari a mam hrozny strach co to je ...uz to mam delsi dobu ale nedbal jsem na to dekuji za odpoved
Patrik
MUDr. Václav Kopecký
Zajděte si znovu k zubaři, a nechte si zub zrentgenovat. Příčin může být několik – buď v zubu následkem traumatu odumřel nerv, nebo došlo k prasknutí nebo zlomení zubního kořene. I takové zuby lze ošetřit a mohou dále fungovat, jen některé ošetřit nejde a musí se nahradit (záleží na typu a rozsahu poranění).
Úrazy
Dobrý den, mám zhruba čtyři roky rozštípnutou šestku vpravo na hoře, od doby co jsem si zakousl plombu do zubu, v té době byl již bez nervů. V poslední době začala zlobit dáseň (citlivá na dotyk z vnitřní strany, pak se udělala boulička, kterou mi propíchli a uvolnil se na chvíli tlak). Možnosti léčby, které mi byli navrženy, byli byli odstranit jednu půlku včetně jednoho kořene a zbytek zubu vystavět na zbylé půlce a dvou kořenech, nebo vytrhnou celý a udělat implantát. Chtěl bych se zeptat jestli existuje možnost zachování zubu a zacelení (vyplnění) praskliny? Děkuji Jarda K.
Jarda K
MUDr. Václav Kopecký
Bohužel asi neexistuje, návrh který jste popsal považuji za správný.
Úrazy
Vážený pane doktore, je mi 62let a dosud mám poměrně zdravé zuby (6 plomb a jen jedna osmička byla odstraněna - rostla křivě). Teď se mi ale ulomilo po celé délce ostří spodní jedničky (asi 2mm), bez kousání. Je to asi důsledek stáří. K zubaři chodím jen při bolesti, proto mám na Vás dotaz, zda je nutný nějaký lékařský zásah, nebo jestli se to zabrousí samo. Úsměvu to nevadí, není to skoro vidět.
Jaromír
MUDr. Václav Kopecký
Pokud to nevadí Vám a zub nebolí, není nutné to nijak opravovat, zuby se s věkem přirozeně abradují, zde to bylo ve větším rozsahu.
Úrazy
Dobrý den, před pár dny jsem při jídle kousnul do vidličky až mi v zubu křuplo. Zub je vcelku, je to dvojka dole. Zub se mi trochu kýve, občas pociťuji mírné brnění, při kousání mě trochu zabolí. Zatím s tím nemám žádný problém. Je nějaké šance, že se zub zahojí nebo je nutné vyhledat lékaře a nechat si zub vytrhnout? Děkuji za odpověď.
Jirka
MUDr. Václav Kopecký
Raději zajděte k zubaři. Zub může být jen zhmožděný, nebo až uvolněný v lůžku, nebo mohlo dojít k prasknutí kořene nebo kostního septa. Nechte si to vyšetřit (a do vidliček už raději nekousejte). Možná bude potřeba zub dlahovat nebo endodonticky ošetřit.
Úrazy
Dobry den.Pred měsícem jsem jsem dostal od někoho čelem do úst.Vybil mi jeden dolni zub,a predni dva me jeste po mesici boli..Je to normalni?Jsou naražené?
Smesny
MUDr. Václav Kopecký
Po úraze mohou být poškozeny jak zuby, tak jejich kostní lůžko. Můžou tam být praskliny, zlomeniny, uvolnění zubů z lůžka a podobně.- Rozhodně byste měl zajít ke svému zubaři minimálně na rentgenové vyšetření zubů a čelisti.