Chcete si pořídit štěně? Poradíme vám, jak ho vybrat a čemu se vyhnout

  • 8
Máte doma nový zvířecí přírůstek v podobě roztomilého štěňátka? Je důležité o něj láskyplně a důkladně pečovat, protože první měsíce jsou klíčové pro zdravý růst, správnou imunitu i celkovou poslušnost zvířete.

Nejdříve v osmi týdnech

Štěně přinese hodně radostí, ale i starostí.

Psí „miminka“ od své mámy a sourozenců odcházejí nejdříve v jejich osmi týdnech, rozhodně ne dřív. Tento čas potřebují štěňátka k tomu, aby je fenka řádně kojila a ona už hladce přešla na běžné krmení.

Desenský radí, jak socializovat štěně v parku, tramvaji a metru

Také ho ale potřebují na to, aby si jejich imunitní systém navykl na okolní prostředí. V neposlední řadě i proto, aby si sourozenci spolu dostatečně vyhráli a prodělali tak první socializační kroky.

Známe vítězné únorové mazlíčky, pochutnají si na granulích i kapsičkách

Dobře vybírejte odkud pes pochází

Zájem je o štěňata, v útulcích zůstávají hlavně staří, nemocní a problémoví psi.

Štěně od dobrého chovatele je zvyklé i na návštěvy cizích lidí i dětí, ideálně i přátelských psů. Při návštěvě chovatelů se dívejte, jak vypadá prostředí, v němž dospělí psi i štěňata žijí.

Všímejte si také, jak chovatel ke psům přistupuje i jak jeho vlastní psi reagují na něj a na cizí lidi, tedy i na vás. Celková atmosféra vám hodně napoví o tom, v čem váš budoucí kamarád vyrůstá.

Koupím psa, zn.: Musí být modrý. Přibývá pejskařů, co chtějí spíš módní doplněk

Štěně kupte od certifikovaného chovatele. Ušetříte si mnoho starostí a nepodporujete tím množírny. „Když si vyberete své vysněné štěně, zeptejte se chovatele, čím krmí fenu a štěňata po odstavu. Kvalitní krmivo lisované za studena bez chemie vyrobené z hodnotných surovin s vyváženým poměrem živin ušetří mnoho starostí jak při vývoji a růstu štěněte, tak v posilování jeho imunity,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Seznamujte se pomalu. Pozor na agresivní gesta

Roztomilé štěně porcelána vás vyjde zhruba na 15 až 25 tisíc Kč.

První dny doma se štěnětem by měly být v seznamování spíš opatrnější. Pomalu, jeden po druhém k němu choďte nebo nechte jeho samotného, ať si k vám přijde, očichá si vás, olízne.

Nespěchejte a seznamujte se s ním pomalu. Už u štěněte, stejně jako u dospělých psů byste měli znát signály, které pro psa znamenají třeba nebezpečí nebo boj.

Štěně vychovávejte už v prvních týdnech, jinak nenajde svou smečku

Tak třeba – nehlaďte psa tak, že si před něj stoupnete a sáhnete mu shora přímo na hlavu, mezi uši. To mohou psi vnímat jako nebezpečí a výzvu k boji. Také váš úsměv s vyceněnými zuby, pokud vás pes nezná, pro něj může znamenat něco jako signál „bacha koušu“.

Dbejte na dobrou imunitu již od začátku

Emilia Clarke má dlouhosrstého jezevčíka

Imunitní systém u psa, stejně jako u lidí, je po mozku druhý nejdůležitějším „orgánem“ v těle. Imunitu štěňat i dospělých psů je třeba neustále posilovat.

Štěňata se rodí s velmi nízkou imunitou. Od feny v čase kojení získávají jen málo protilátek. A postupem času množství těchto protilátek v mateřském mléce klesá až do zhruba šestého týdne věku štěněte.

Štěněti hned určujte mantinely a pravidla. Ať nemáte ze života peklo

Toto období nazýváme „imunitní okno“. Dobré je podávat krmivo s obsahem probiotik. Je prokázáno, že probiotiky posilovaný organismus je odolnější proti průjmům, ale také vůči alergiím, virům, infekcím nebo vnějším i vnitřním parazitům. Štěňata budou lépe trávit potravu i se lépe hojit při případných zraněních, po operacích.

Správná výživa je klíčová

Štěně udělá za pamlsek téměř cokoliv, toho by se měl majitel naučit využívat i při výcviku.

Aby váš pes nevyrostl příliš rychle a v dospělosti neměl potíže s klouby ani kosterním aparátem, hlídejte množství potravy a vyváženost živin v potravě. Vyzkoušet můžete například užitečnou pomůcku – kalkulačku krmných dávek, která množství krmiva spočítá za vás.

Důležité je krmivo s obsahem kvalitního proteinu (maso). Pokud krmivo pro štěně nebude obsahovat dostatek kvalitního proteinu a správně vyvážený poměr všech ostatních živin, pes by se nemusel správně vyvíjet.

Ani jídlo vařené s láskou psovi nezaručí zdravý vývoj, říká odbornice

Základem pro každodenní energii štěněte jsou kvalitní, přírodní tuky získané především z masa. Tuk z masa je pro štěně lehce stravitelný a maximálně využitelný.

Pozor na průmyslově zpracovávaný tuk, který se do některých granulí přidává uměle. Ten je hůř stravitelný a může tak způsobovat průjmy či další potíže.

Mezi další důležité živiny, které by krmivo pro štěně mělo obsahovat patří: vápník, fosfor, vitamin D, hořčík a vitamín K. A samozřejmě již zmiňovaná probiotika.

Jak krmit a venčit

Chůze na vodítku a čekání jsou pro štěně důležité disciplíny, které by se mělo naučit co nejdříve.

Každé štěně, stejně jako jakékoli jiné mládě, by mělo dostávat nejen větší množství kvalitní a hodnotné potravy, ale i víckrát denně po menších porcích.

Osmitýdenní štěně krmte minimálně čtyřikrát až šestkrát denně. Dávky krmiva postupně stoupají, přičemž denní frekvence krmení klesá. V půl až tři čtvrtě roce byste psa měli krmit pravidelně už jen dvakrát denně.

Aby vás nevenčil vlastní pes a dal se přivolat. Jak na výcvik štěněte

Ideální je, pokud navyknete svého psa na krmení 2× denně a k tomu mu aspoň 3× denně dopřejete procházku propojenou s tréninkem a zábavou. Když krmivo rozhýbe střeva při trávení, už jen krátký pohyb psa pomáhá k dalšímu pohybu střev a vylučování.

Navyknete-li své štěně takovým aktivitám, počkáte si, až vykoná svou potřebu venku, a poté ho za to dostatečně pochválíte. Budete mít o starost méně, až na vás pes bude třeba čekat doma. Díky tomu se může naučit vydržet se svou potřebou až ven.