Kdykoliv vyrážíte do přírody - obzvlášť pokud je teplo a vlhko - počítejte s tím, že na vás číhají hladová klíšťata přenášející opravdu nepříjemné nemoci. | foto: Getty Images

Za znalosti o klíšťatech se dal vyhrát obojek, kvíz si ovšem vyzkoušejte

  • 13
Klíště je maličký parazit, který ovšem umí způsobit velké problémy a nevyplatí se jej podceňovat. Napadnout může vás i vašeho čtyřnohého parťáka a v přírodě před ním prakticky není úniku. Jak klíšťata znáte, to si můžete ověřit v kvízu, který po celý týden nabízel i účast v soutěži o antiparazitární obojky.

V květnu už bývá teplo a letos navíc i dost vlhko, což je pro klíšťata ideální konstelace. Ne náhodou se rubrika Zdraví po celý měsíc květen věnovala  tématu klíšťat a hmyzu, tedy „breberkám“, které umí život znepříjemnit a v případě nákazy klíšťovou encefalitidou či boreliozou i dost zkomplikovat. I majitelé psů a venku se pohybujících koček by měli myslet na prevenci. 

V kvízu ZDE si můžete prověřit, jak znáte klíšťata

Vědomostní kvíz o pět antiparazitárních obojků Scalibor probíhal týden, od pondělí 24. května do 31. května do 12:00, a do slosování o ceny postoupil každý, kdo v kvízu prokázal perfektní přehled o klíšťatech. Vylosovanými výherci psích obojků Scalibor jsou Eva Kábrtová, Lucie Karmazínová, Hana Lajtkepová, Jan Slanina a Lucie Zmeková. Výhercům gratulujeme, o výhře je informujeme emailem.

Komerční sdělení
Výhra v soutěžním kvízu měsíce

V květnu se na stránkách Zdraví a Hobby věnujeme klíšťatům. Na toto téma jsme na pondělí 24. 5. připravili náš pravidelný soutěžní kvíz, pět vítězů antiparazitárního obojku Scalibor oznámíme o týden později.

Antiparazitární obojek Scalibor

Scalibor je antiparazitární obojek pro psy obsahující účinnou látku deltametrin.

Obojek pro psy obsahuje účinnou látku deltametrin. Tato účinná látka patří ke skupině pyretroidů, které jsou známy svými okamžitými odpuzujícími (repelentními) a rychle usmrcujícími (insekticidními/akaricidními) účinky na parazity. Scalibor ochrání psa proti klíšťatům a pakomárům po dobu 5 - 6 měsíců, proti komárům po dobu 6 měsíců.

Nečekejte s ochranou až na chvíli, kdy na svém zvířeti najdete první klíště, klidně by to totiž mohlo být jedno z té čtvrtiny infikovaných. Navštivte svého veterináře a informujte se o moderních způsobech ochrany před parazity. Více informací o nemocech přenášených parazity najdete na webu www.zdrave-zvire.cz. O vlivu změn jednotlivých ročních období na domácí mazlíčky se dozvíte na www.protectourfuturetoo.com/cz.

Klíšťata jsou nesmírně otužilí paraziti, aktivizující se už při 5 °C. Letos si nástup jara sice dával na čas, nicméně sezona klíšťat už dávno nastoupila a po zimě bývají extrémně hladová. Jejich aktivita bohužel většinou trvá až do listopadu, a po celou tu dobu mohou klíšťata naše mazlíčky, kočky i psy nejen obtěžovat, ale také nakazit nebezpečnými infekčními chorobami, jako jsou lymeská borelióza či velmi nebezpečná babesióza. Infekcemi, jež mohou končit i smrtí. A infekčních je až 25 % klíšťat, tedy každé čtvrté.

Ideální preventivní ochranu pro své mazlíky vybírejte s veterinárním lékařem, který vaše zvíře zná nejlépe a vybere pro něj nejvhodnější přípravek. Mohou to být ta nejmodernější veterinární antiparazitika, například ochucené tablety pro psy až s tříměsíčním účinkem proti klíšťatům a blechám, nebo moderní spot-on přípravky, které se aplikují na krk a chrání je až tři měsíce i proti klíšťatům. Případně právě antiparazitární voděodolný obojek Scalibor, chránící před klíšťaty až půl roku.

Pokud už se vám stane že se nějaké klíště do vašeho mazlíka zakouslo, vyndejte ho co nejdříve. S přibývajícím časem se totiž zvyšuje riziko nákazy. Odstranění klíštěte není složité, návod najdete ve videu.

24. června 2008