„Odmala mám úchylku na bílého loveckého sokola,“ říká Jiří Hrotek. „Vždycky jsem o něm jen četl ve starých sokolnických knihách, a tam je líčený téměř jako polobůh – ten nejlepší z nejlepších.“ | foto: Zayferus.cz, ČTK

S motorovou vránou u nás umím lítat jenom já, popisuje sokolník

  • 2
  • Premium

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Sokolník Jiří Hrotek představuje sbírku dravých ptáků při unikátním lovu a vysvětluje, jak na sebe dravé ptáky zvyká a jak je vychovává k lovu jako ve volné přírodě. Mezi jeho ptáky najdete i exotická zvířata, jako je dřemlík nebo karančo. A proč jsou všichni dravci líní? Kvůli čemu už rozbil přes 40 dronů?

Kolik dravců má vaše společnost Zayferus?
Celkem jich máme kolem osmdesáti, 50 létajících a zhruba 30 jich je v důchodu, ale do toho počítám i mláďata, která ještě nelétají. Druhů máme taky asi třicet. 

Máte i ptáky pro střední Evropu exotické, třeba orla bělohlavého...
Rarit máme hodně, ale bělohlavého orla k nim nepočítáme. Toho má dnes každá zoologická zahrada i lidé, kteří dělají ukázky s dravci. Před 20 lety byl na tyhle orly v zoo pořadník a trvalo i šest let, než jste se k orlovi dostal. Ale protože byl žádaný, začali ho všichni odchovávat. Takže lidi, kteří ho chtěli, už dávno orla mají. On žije třeba 50 let, když s ním lítáte, a pokud s ním neuděláte nějakou hrubou chybu, máte ho v podstatě do konce života. I proto je dnešní trh s orly přesycený. My máme dva orly bělohlavé – jeden má 20, druhý 15 let – a dalšího nepotřebujeme. Popravdě by už s ním ani nikdo od nás nestíhal lítat.

Ale za velké rarity považujeme orly bojovné – ty má v Evropě strašně málo zoologických zahrad, a my máme hned pár. Orel bojovný je nejsilnější orel v Africe, připomíná harpyji (velký dravý jihoamerický pták, pozn. red.), takže se s námi i lidé na Facebooku hádají, že jde o harpyji. Musím jim vysvětlovat, že jsme toho ptáka kupovali, máme od něho doklady a předpokládáme, že zahraniční chovatel ví, co odchoval. (směje se) Další naší raritou je orlík kejklíř, sokol šahin, bílí lovečtí sokoli a určitě orel kamčatský, který luxusně létá. To je největší orel světa, ale už ho u nás mají čtyři nebo pět sokolníků – ještě před osmi lety jsme ho měli jediní. 

Než jsem zakládal Zayferus, pracoval jsem na Ruzyni jako sokolník a živil mě lov.

Jiří Hroteksokolník

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma