Pokud si pořizujete kočku, je třeba si uvědomit, že jde o masožravou šelmu. Maso je pro ni nejen zdrojem energie, ale také taurinu, vitaminů a dalších důležitých látek, které ke zdravému vývinu nezbytně potřebuje.
Mlsné a vybíravé
Kočky jsou také pověstné tím, že jen tak něco nesní a bývají vybíravé. V tom případě to hned nemusí znamenat, že majitel dělá něco špatně.
"Vybíravost koček je způsobena tím, že mají tři tisíce chuťových pohárků, zatímco u psa jich najdeme jen asi sedmnáct set. Pro zajímavost, u člověka se toto číslo pohybuje mezi dvěma až devíti tisíci," konstatuje MVDr. Aneta Novýsedláková. Pokud tedy vaše kočka některé konzervy nebo granule prostě nežere, nezbude vám, než jí nabídnout jiné, které jí zachutnají.
Nebezpečné omyly
I v případě, že se snažíte svému zvířeti dopřát to nejlepší, můžete se kvůli vlastní nevědomosti při krmení dopouštět nejrůznějších omylů. Jejich následky se většinou neprojeví hned, obtíže se objeví až po čase, ale mnohdy mohou být fatální.
Aniž si to tedy uvědomíte, můžete nesprávnou stravou své kočce ublížit natolik, že jí způsobíte akutní (průjem) nebo dlouhodobé, případně i nevratné potíže. Často se neobejdou bez speciální veterinární léčby, někdy je nutný i chirurgický zákrok (močové kameny). A pokud o svého miláčka nebudete chtít přijít, mnohdy už bude odkázán jen na speciální dietu (například při ledvinových obtížích).
Čeho se vyvarovat při krmení kočky:
Omyl č. 1: Kočka potřebuje mléko
Nikoli, dospělá kočka nejenže mléko nepotřebuje, ale navíc ho její tělo nedokáže ani strávit a způsobuje jí to průjmy.
Omyl č. 2: Kočka potřebuje syrové maso
Pokud budete kočku krmit syrovým masem pravidelně, vystavujete ji nebezpečí, že může pozřít například bakterie salmonely nebo různé parazity. Tuto hrozbu lze alespoň částečně eliminovat tím, že maso necháte alespoň dva dny zmražené. "Mnohem horší je nadbytečný příjem fosforu, který kočkám způsobuje řídnutí kostí, zvyšuje riziko vzniku močových kamenů a onemocnění ledvin," konstatuje MVDr. Jiří Beránek, prezident České asociace veterinárních lékařů malých zvířat.
Omyl č. 3: Kočka může žrát kosti
Nemůže, protože ostré kosti snadno poraní tlusté střevo nebo mohou být příčinou jeho zánětů. Navíc kosti často způsobují zácpu.
Omyl č. 4: Kočka může být vegetariánka
Jak už bylo řečeno, kočky jsou masožravci a z masa získávají taurin, arachidonovou kyselinu a vitamíny A, D a B, které jejich tělo nedokáže samo vyrobit. Na rozdíl od kočky je pes buď nepotřebuje, nebo si je jeho tělo dokáže samo vyrobit. Proto pes může být krmen jako vegetarián, ale kočka nikdy.
Omyl č. 5: Psí konzervy kočkám neuškodí
Pokud byste krmili kočku pravidelně psím žrádlem, tak jí ublížíte. Konzervy určené pro psy obsahují méně bílkovin než kočičí. Psi potřebují 15 až 30 procent bílkovin ve stravě, zatímco kočky 30 až 45 procent. Navíc je v psích konzervách obsaženo více hořčíku, který zvyšuje pH moči. A to bývá prvotní příčinou vzniku močových kamenů u koček.
Omyl č. 6: Kočka může čokoládu
Kočku nemůžete odměňovat čokoládou, protože obsahuje theobromin, který je pro kočky i pro psy toxický. Způsobuje zvracení, průjem a při podávání ve větším množství může mít za následek i smrt zvířete.
Omyl č. 7: Kastrovaným kočkám stačí méně žrádla
Kastrované kočky, které mají méně pohybu, spotřebují stejné množství potravy jako před kastrací. Je ovšem nutné změnit její složení, musí se snížit množství obsaženého tuku. Ideální je tedy podávání light konzerv a light granulí.
|