Sčítání ptáků na krmítkách ukázalo, že je opět okupují i hejna vrabců

aktualizováno 
Do historicky prvního celoplošného sčítání ptactva na krmítkách se první lednový víkend v Česku zapojily tisíce dobrovolníků. Ti záznamy svých pozorování mohou zasílat až do 15. ledna, zatím jsou tedy k dispozici průběžné výsledky. Vědci ocení i spolupráci při výzkumu viru způsobujícího úhyn kosů.

Brhlíka lesního na krmítku poznáte spolehlivě, jak podle chování - často šplhá po stromech hlavou dolů, tak podle výrazné černé kresby přes oko. Podle průběžných výsledků sčítání byl o prvním lednovém víkendu k vidění na každém třetím krmítku v republice, v Praze pak zhruba na každém pátém. | foto: Zdenka Skoupá

Díky tisícovkám dobrovolníků (zatím jich výsledky svých pozorování webu krmitka.birdlife.cz poskytlo více než 13 tisíc) tak získá Česká společnost ornitologická důležité údaje o ptácích, kteří u nás zimují. 

Fotogalerie

Účastníci při hodinovém pozorování zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu. „Podle průběžných výsledků je zatím na prvním místě pozorovaných ptáků sýkora koňadra, kterou následují vrabec polní a vrabec domácí,“ uvedla již 6. ledna koordinátorka sčítání Dita Hořáková a přes přibývající další a další zapsaná pozorování se druhy uvelebené na těchto pozicích zatím nezměnily.

Jen v Praze vystřídal vrabce polního na druhém místě žebříčku typicky městský pták holub domácí a posunul ho na třetí pozici. 

Průběžně zapisované výsledky lze sledovat online, po 15. lednu začnou ornitologové data vyhodnocovat, finální výsledky by měli mít na přelomu ledna a února.

Krmítko pořiďte i veverkám

„Těší nás, že se do sčítání zapojilo tolik účastníků a všem velmi děkujeme. Právě dobrovolná účast veřejnosti je jedinou možností, jak získávat potřebné údaje z rozsáhlého území,“ vysvětlila Hořáková.

Prvním ročníkem sčítání ptáků na krmítku tak Česká společnost ornitologická zahájila dlouhodobý program, jenž díky spolupráci s veřejností vyjasní, kteří ptáci u nás zimují. „Časem, v horizontu několika let, získáme přehled, jací ptáci ubývají a přibývají, a také zjistíme, jaké prostředí nejraději využívají. Díky mezinárodní spolupráci budeme moci srovnat výsledky i se zahraničím,“ vysvětlila přínos koordinátorka sčítání.

Sčítání potvrdilo i pokles stavu kosů, vědci žádají o pomoc

Již tradiční vánoční pozorování krmítek v rámci projektu Živá zahrada potvrdilo předpokládaný pokles stavu kosů, které loni pravděpodobně zdecimoval výskyt viru Usutu.

Jak může veřejnost pomoci při výzkumu viru Usutu?

Vědcům spolupracujícím na výzkumu viru Usutu pomůže, pokud jim veřejnost nahlásí jakýkoliv nález uhynulých kosů, ježků nebo veverek v městských a příměstských oblastech Prahy, Brna a Českých Budějovic. Veškeré kontakty jsou k dispozici na webových stránkách projektu.

Po odběru krve je pták opět vypuštěn.
Odběr krve u jednoho jedince trvá přibližně dvě minuty.

V rámci výzkumu vědci získávají potřebná data i odběrem krve u odchycených kosů, kteří jsou po odběru opět vypuštěni.

Usutu je komáry přenášený ptačí virus, jenž může nakazit i člověka, infekce u něj ovšem většinou probíhá zcela bez příznaků nebo má lehkou formu (teplota, únava, někdy vyrážka či žloutenka). U pacientů s oslabenou imunitou však může způsobit vážnou infekci centrálního nervového systému. Virus Usutu patří spolu s virem  klíšťové encefalitidy, žluté zimnice či horečky Západního Nilu do společné čeledi Flaviviridae. V České republice, konkrétně v Brně, byl tento virus zachycen výzkumníky Ústavu biologie obratlovců AV ČR již v roce 2011 a 2012, také u uhynulých kosů.

Ve většině případů se na koloběh viru Usutu v dané oblasti přišlo díky zapojení veřejnosti, která na podezřelé úhyny upozornila (zejména právě u kosů), a výzkumníci tak získali potřebný materiál pro zjištění přítomnosti viru.

„Podobná situace se může opakovat, a to i u dalších členovci přenášených patogenů,” uvedl Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, jejíž vědci sledují výskyt onemocnění přenášených (zejména klíšťaty a komáry) ze zvířete na člověka v městském prostředí spolu s kolegy z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Díky vzájemné spolupráci se jim v rámci společného výzkumného projektu podařilo molekulárními metodami prokázat, že jde o různé genetické linie. „Zatímco kmeny viru detekované v Praze jsou příbuzné virům zachyceným v Německu, Belgii a Francii, v Brně byly prokázány kmeny geneticky podobné vzorkům z Rakouska a Maďarska,“ upřesnil virolog Václav Hönig z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Virus Usutu byl poprvé izolován v 50. letech minulého století v Africe, odkud se následně několikrát rozšířil do Evropy, kde způsobil rozsáhlé lokální vymírání v populacích kosů. To se stalo v minulém desetiletí například v Německu, Nizozemsku, Španělsku, Itálii, Rakousku či Maďarsku, přesto dosud nikdy rozšíření viru nezpůsobilo vyhynutí konkrétního druhu ptáka, a to ani na lokální úrovni.

Autor:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Kotě vybírejte pečlivě, přizpůsobte mu byt a připravte se na jeho potřeby

Malou Hájenku si babička Kláry Vodičkové vybrala v útulku, vybíraly mazlivé...

Toužíme-li po přítulném parťákovi a mazlení, kočky umí tuto potřebu naplnit měrou vrchovatou. Jak a kde ji vybrat, a...

Kocoura šéfujícího majitelům trenérka srovnala klikrem a pamlskem

Čaky se něco odnaučil, našel si ovšem jinou zábavu, jak svými majiteli...

Představte si nudícího se kocoura, který si udělá doslova otroky ze svých majitelů a dobře se tím baví. To přesně je...

Farma Naděje nedělá rozdíly mezi „jedlými“ a „nejedlými“ zvířaty

Luna. Kůzle zachráněné z pastviny se zlomenou nohou. Bez pomoci by uhynula,...

Domov zachráněných bytostí. To se skví v záhlaví webových stránek Farmy Naděje, kde nacházejí pomoc především...

Najdete na iDNES.cz