Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Bydlí na vaší půdě, leze do motoru auta, vyžírá vás, ale moc nezmůžete

  8:50
Motoristé ji nesnášejí, myslivci střílejí, majitelé drůbeže na ni líčí pasti. Není lehké být v dnešní době kunou. Přesto tyto mrštné šelmičky prosperují lépe než kdy jindy. Vystřelit na ně totiž mohou jen myslivci s povolením k lovu a chatařské oblasti či půdy nejsou žádnými honitbami.
Když se vám kuna skalní (nazývaná také kuna domácí, skalnice či skalačka),...

Když se vám kuna skalní (nazývaná také kuna domácí, skalnice či skalačka), zabydlí na půdě, máte co do činění s podnájemníkem, kterého se jen tak nezbavíte. | foto: Profimedia.cz

Byla to šichta. Sovětský biolog G. A. Novikov se v roce 1962 rozhodl proniknout do života kuny skalní a celý den stopoval jeden exemplář. Kdyby věděl, co ho čeká, nejspíš by vůbec nevylezl z postele.

Šelma z čeledi lasicovitých ho vzala na sedmnáctikilometrový pochod zasněženou krajinou. Při hledání potravy prozkoumala 107 různých úkrytů, děr a skulin, vyšplhala na 105 stromů a v 57 případech se dala do zuřivého hrabání v závěji. Nikde se výrazně nezdržela a dělala jen minimální odbočky.

Zatímco druhý den si Novikov dost možná mazal nohy nějakou ruskou francovkou, zvíře se vydalo na další maratonský běh napříč divočinou. Kuny jsou sice malé, ale extrémně odolné, hbité a velmi inteligentní, což jim pomáhá zdolávat řadu nástrah.

V Evropě žijí dva hojně rozšířené druhy: kuna lesní a skalní. Geneticky nejsou nijak zvlášť spřízněné, jejich vývoj se oddělil už před několika miliony let. Pro laiky je hlavním rozlišovacím znakem náprsenka, kterou má kuna skalní bílou, zatímco její sestřenka z lesa menší a zbarvenou do žluta.

Odborníci však vypátrali řadu dalších odlišností. Kuna skalní má světlejší nos, protáhlejší hlavu, menší uši a hrubší srst. Má také kratší nohy a naopak delší penis, takže lidová poučka o souvislosti mezi velikostí končetin a pohlavního orgánu stavějí kuny úspěšně na hlavu.

Do motorů aut kuny láká zbytkové teplo. A jakmile si ho svými pachy označkují, láká to do vašeho auta další členy kuního společenstva.

Šelmy žijí většinu roku samotářským životem. Zdržují se ve svých teritoriích, která důsledně označují pachovými značkami. Doba kaňkování, tedy páření, nastává uprostřed léta. Samičky mají takzvanou provokovanou ovulaci. Vajíčko se jim uvolňuje až na základě stimulů vyvolaných kopulací. I proto jsou samci v tomto ohledu nadprůměrně disponovaní a akt bývá dlouhý a hlučný.

Výjimkou nejsou hodinové hrátky, při nichž milovník drží partnerku za volnou kůži na krku. Pokud se kuní rande odehrává v noci třeba na půdě rodinného domu, jeho obyvatelé toho moc nenaspí.

Samičky jsou schopny porodit až osm mláďat do dvou měsíců, ale obvykle to nedělají. Místo toho zapojí další zázrak přírody zvaný odložená nidace. Zhruba na půl roku zastaví vývoj zárodku, aby přišel na svět až ve chvíli, kdy je jaro v plném rozpuku a přírodní švédské stoly doslova přetékají jídlem.

Kuny navíc patří mezi potravní oportunisty, lidově řečeno sežerou, na co přijdou. Málokdy tak mají vyloženě nouzi. Čeští badatelé spočítali, že u nás mají na jídelníčku nejméně 107 rostlinných a živočišných druhů. Nepohrdnou ani mršinou a chodí také houbařit. Na podzim a v zimě tvoří až 95 procent jejich potravy semínka, ovoce a ořechy.

I proto se s oblibou vyskytují poblíž lidských obydlí. Tam je co žrát po celý rok. Farmáři by mohli vyprávět o zdecimovaných kurnících a králíkárnách. Zabijácký pud kun je někdy tak silný, že se nespokojí s jednou obětí, ale zakousnou vše živé v dosahu. Zaznamenány byly i případy, kdy je vraždění tak unavilo, že usnuly přímo na místě masakru.

Kromě pastí a plašiček na bázi pohybových čidel, reflektorů a ultrazvukových vln existuje i řada lidových receptů. Kuny prý nemají rády rámus, takže se nevyskytují v domech, kde je velký provoz nebo tam pobíhají děti.

Zajímavosti a fakta o kunách

  • I s dlouhým ocasem měří zhruba 80 cm. Hmotnost se pohybuje mezi 1 a 2 kilogramy.
  • Kuna skalní se vyskytuje až do nadmořské výšky 4200 metrů.
  • V přírodě se dožívá maximálně 10 let, v zajetí až 18.
  • Má-li jídla nadbytek, může si ve skrýši vytvářet zásoby.
  • Na světě existují tři druhy kun. Kromě lesní a skalní je také severoamerická kuna rybářská, které se někdy říká pekan. Zároveň jde o největší kunu, která si v rozměrech nezadá s kočkou divokou.
  • Kuně lesní se přezdívá pelešnice, větevnice či medovka, kuně skalní pro změnu skalnice, skalačka nebo kuna domácí.
  • Na Sibiři se kuna lesní může pářit se sobolem asijským. Hybridům se říká kidas nebo kidus a jejich samci jsou neplodní.

Jiní radí, že se na kunu musí zaútočit přes její citlivý nos. Prý nepáchne tam, kde je cítit kočka. Jiní v zoologických zahradách kupují tygří či rysí trus. Dalším zaručeným návodem jsou lidské vlasy, ideálně nebarvené a delší dobu nemyté.

Malým šelmám chutná i odpad, o který ostatní zvířata nezavadí. Typicky jde o kousky papíru, plastové obaly, vosk, kusy látek, kondomy či žvýkačky.

Samostatnou kapitolou jsou automobily. Do motorů kuny láká zbytkové teplo, takže ideální způsob, jak si pod kapotu nastěhovat nezvaného nájemníka, je před soumrakem zaparkovat poblíž lesa. Šelmy navíc rády okusují hadice, gumová těsnění a izolace, takže se řidiči ráno nestačí divit. Existují profesionální plašičky napájené z autobaterie, ale i tady se otevírá prostor k lidové tvořivosti. Pomáhá prý silný parfém nebo citronová kůra.

Přitom zejména šoféři by neměli obranu podceňovat. Pokud totiž zvíře do motoru jednou vleze, jeho pach tam zůstane velmi dlouho, což láká další jedince, kteří místo považují za „kuna friendly“, tedy pro kuny bezpečné a kunami prověřené.

Šelmičky také rychle zjistily, že poblíž lidské civilizace nemají přirozené nepřátele. Vlci, lišky, orli nebo výři se drží v uctivé vzdálenosti. U nás se navíc smějí kuny lovit jen od listopadu do února. Vystřelit na ně mohou pouze myslivci s povolením k lovu v dané honitbě. Zahrady, chatařské oblasti a půdy domů ovšem žádnými honitbami nejsou. Není divu, že se kunám v naší blízkosti líbí.

Autor: , Týdeník Televize

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Skříně prázdné, ale byt přeplněný věcmi. Zoufalé rodině pomohli profíci

Rodina s dvěma malými dětmi se přestěhovala do Nymburka s velkými plány, jak si nové bydlení uspořádají. Jenže s...

Za určitých okolností mohou být šalvěj i bazalka jedovaté, říká bioložka

Premium Vystudovala medicínu a složila doktorát z molekulární biologie a genetiky. Kamila Procházková z Ústavu histologie a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stále není pozdě začít s pěstováním zeleniny. Farmáři radí, co stojí za to

Je konec května a na vašich zeleninových záhonech či v truhlících ještě žádné vzorné řádky mrkve či jiné zeleniny...

Manuál od odborníka, jak naplnit a zprovoznit dřevěný vyvýšený záhon

Návodů na vybudování vyvýšeného záhonu je spousta, najdete je i v našem archivu. A nejvděčnějším materiálem je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Milujete řezané květiny? Rozdali jsme knihy o jejich pěstování

Jsou pro vás řezané květiny radost, nebo jen zbytná starost navíc? Říká se, že jsou to němí tlumočníci emocí – těch...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Na kočku se musíte dívat, když ji voláte. Pak si vás rychleji zamiluje

Kočky jsou velmi osobité a nezávislé a přiblížit se jim je někdy těžké. Vědci nyní přišli na další ze způsobů, jak...

Pražská zoo se těší na gorilí mládě. Dcera slavné Moji je březí

Gorilí samice Duni, dcera slavné Moji, která se v roce 2004 stala prvním gorilím mládětem narozeným v České republice,...

Hledá se nejroztomilejší mazlíček. Hlasujte a pošlete fotku na měsíc červen

Dělá vám společnost čtyřnohý parťák, máte andulku, osmáka nebo třeba želvu? Podělte se o snímek svého mazlíčka ve...

Psi s demencí špatně spí. Jsou na tom podobně jako lidé s kognitivní poruchou

Nespavost, slabé spaní nebo zmatené chování hlavně ve večerních hodinách. Nový výzkum ukázal, že příznaky demence jsou...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...