Luna. Kůzle zachráněné z pastviny se zlomenou nohou. Bez pomoci by uhynula, nebo by byla poslaná na jatka. | foto: iDNES KINO

Farma Naděje nedělá rozdíly mezi „jedlými“ a „nejedlými“ zvířaty

  • 1
Domov zachráněných bytostí. To se skví v záhlaví webových stránek Farmy Naděje, kde nacházejí pomoc především hospodářská zvířata zachráněná před jatky. Osvětovou činností chce farma v Dobrovítově dokázat, že prožitky či inteligence tzv. užitkových zvířat se od našich domácích mazlíčků v podstatě neliší.

Je vědecky dokázáno, že například krávy mají skvělou paměť a rozumí principu příčiny a následku, inteligence prasat je srovnatelná s inteligencí slonů či delfínů, slepice jsou dobré počtářky a ovce porazily v psychologickém testu opice. Přesto jsou pro většinu lidí tato zvířata stále synonymem tuposti a hlouposti. Alespoň dokud s nimi nemají osobní zkušenost.

Hospodářská zvířata lze poznat zblízka i v Praze

Většina lidí totiž dnes zná hospodářská zvířata pouze jako anonymní kusy masa v chladicích boxech supermarketu.

A když mají příležitost tato zvířata - socializovaná a komunikativní - poznat tváří v tvář, bývají lidé velmi překvapeni, jaká jsou. Tak to alespoň popisuje Marie Šebestová, předsedkyně azylu pro iDNES KINO.

A dodává: „Dokud budou jatka, budou i pole válečná.“ Tímto odkazem na Tolstého vysvětluje, že zbytečně přivádíme na tento svět miliardy zvířat, která do roka zase zabíjíme. Přestože si tím kromě jiného ničíme i svou planetu.

Farma Naděje našla útočiště v malé obci kousek od Čáslavi, zhruba 100 kilometrů od Prahy. Není jediná, podobně angažujících se subjektů je po republice zatím zhruba desítka, podobně funguje například Statek Radosti ve Velimi, a všechny spolu spolupracují. I díky tomu se prý většinou podaří pro zachráněná hospodářská zvířata domov najít, i když kapacita stále nestačí. 

Farma Naděje funguje především díky dobrovolníkům, kteří fyzicky pomáhají s výstavbou přístřešků pro zvířata a s každodenní péčí o ně, a díky dárcům, kteří se podílejí na financování provozu.

Do budoucna tu mají v plánu vybudovat pro hospodářská zvířata opravdu plnohodnotný azyl a sítě depozit pro ty svěřence, pro něž kapacita nestačí. Má také v plánu terapie pro děti, seniory a handicapované. Marie Šebestová je totiž přesvědčena, že principiálně nezachraňují lidé zvířata, ale že tomu je přesně naopak.