Chobotnice, sépie, olihně či obří krakatice. Ti všichni patří mezi hlavonožce. Jejich život je pro mnohé obestřen tajemstvím a záhadou, kromě toho budí dojem živočichů, kteří od prehistorických dob nezměnili styl života ani vzhled. „S dávnými předky je pojí třeba to, že i oni žili na dně oceánů a živili se lovem,“ popisuje doc. RNDr. Lucie Juřičková, Ph.D., z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Hlavonožci jsou velmi inteligentní, mají výbornou paměť a učí se, říká zooložka

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Chobotnice, sépie, olihně či obří krakatice. Ti všichni patří mezi hlavonožce. Jejich život je pro mnohé obestřen tajemstvím a záhadou, kromě toho budí dojem živočichů, kteří od prehistorických dob nezměnili styl života ani vzhled. „S dávnými předky je pojí třeba to, že i oni žili na dně oceánů a živili se lovem,“ popisuje Lucie Juřičková z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Pojďme do života hlavonožců proniknout od začátku. Jak dlouho obývají moře a oceány planety Země?
S předky dnešních hlavonožců bychom se mohli setkat už před více než 500 miliony let. V té době byla jejich těla chráněna ulitou. Prvohory (období před 541 až 252 miliony let, pozn. red.) jsou pravým rájem těchto loděnkovitých hlavonožců (hlavonožci s ulitou, pozn. red). V druhohorních (před 252 až 66 miliony let, pozn. red.) mořích dominovali amoniti, jejichž ulity měly v průměru až tři metry. Ti vymřeli spolu s dinosaury. Poté se objevily skupiny hlavonožců podobné těm dnešním, kteří už většinou žádnou ulitu nemají nebo mají jen její zbytky. Jedinou současnou skupinou hlavonožců s ulitou jsou loděnky (malí mořští hlavonožci, patří mezi ně šest druhů živočichů, pozn. red). Jinak známe řadu desetiramenných hlavonožců, jako jsou krakatice, sépie, olihně a mnozí další. A pak osmiramenné hlavonožce, kam patří chobotnice, argonauti, ale třeba i hlubokomořské vampýrovky.

Předpokládá se, že krakatice obrovské mohou dorůstat nějakých 20 m, možná i více. Soudíme tak podle otisků jejich přísavek na kůži vorvaňů, kteří se jimi živí.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma