Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Gorilám v uzavřené zoo chovatelé zajišťují bezpečí, pohodu i zábavu

  7:29
Zoo Praha už je měsíc uzavřena a chovatelé s rouškou na obličeji jsou tak jediní lidé, které teď gorilí skupina vídá. Právě chovatelé jim tak za skleněnými výlohami v návštěvnické části občas suplují návštěvníky. Mláďatům chybí děti, které s nimi přes sklo za normálních okolností rády komunikují.

Gorily jsou neustále pod dozorem kamer, takže chovatelé teď jasně vidí, jak je jakýkoli pohyb v návštěvnickém prostoru hned zaujme: zbystří a sledují, co se tam děje. Gorily opravdu byly za běžného režimu zvyklé lidi denně pozorovat. Když odpočívaly a ležely u výloh, tak se dívaly, jak se lidi za sklem mění. 

Teď hned reagují, ať se za výlohou objeví chovatel, opravář, případně veterinář, jako ke konci úvodního videa. V jeho případě hned všichni vyletí, ať zrovna dělají cokoli, a běží se podívat k výloze, co se bude dít. Když se tam pohybují chovatelé, pozorují je. A Ajabu toho hned využívá ke hře.

Přísná bezpečnostní opatření jsou pro gorily jako lidoopy každopádně životně důležitá, proto si chovatelé goril v pražské zoo kvůli současné pandemii koronaviru nastavili rozumná bezpečnostní opatření sami ještě předtím, než spatřila světlo světa doporučení Evropského záchovného programu (EEP). 

Kanál KRÁTCE ZE ZOO nabízí i videa od goril

„Bylo by samozřejmě ideální se teď k lidoopům vůbec nepřibližovat, ale bezpečnou vzdálenost mezi chovateli a zvířaty u nás dost dobře dodržovat nelze. Naše zvířata jsou totiž zvyklá na krmení z ruky, protože nám to mj. pomáhá hlídat jejich zdravotní stav. Právě proto jsme si hned na počátku nákazy sami nastavili jasná pravidla, abychom sebe i vzácné lidoopy před nákazou ochránili,“ popisuje Vít Lukáš, kurátor chovu primátů Zoo Praha.

Proto je chovatelský tým u primátů od počátku března napevno rozdělen do dvojic, z nichž každá pracuje pouze s jednou skupinou zvířat. „Eliminujeme jakýkoliv kontakt jak mezi jednotlivými dvojicemi, tak mezi našimi chovateli a dalšími zaměstnanci zoo,“ vysvětluje Lukáš s tím, že při průchodu kamkoli do zázemí u zvířat každý prochází dezinfekční rohoží a dezinfikuje si ruce. 

Gorily přes den hodně zaměstnávají hlavolamy (jeden z nich v pozadí), pokud jsou uvnitř. Pokud je ovšem krásné počasí pustí ven, užívají si požitkářsky venkovní výběh.

Ruce si chovatelé dezinfikují u každé činnosti, roušky také používají po celou dobu, co jsou v práci. V prostorách, kde se připravuje krmení (v rukavicích), se nepije ani nejí, a ovoce a zelenina se myjí ještě důkladněji, než je tomu za normálního režimu. „Celkově se teď u zvířat zdržujeme co možná nejkratší dobu a jezdíme do práce autem. Kdo se chce vyhnout cestám do práce hromadnou dopravou, může v zoo přespávat. A kdo má příznaky nachlazení, zůstává doma,“ vypočítává kurátor, že při péči o lidoopy nelze nic podcenit.

Gorily těmito opatřeními nijak netrpí. Chovatelé jim jako obvykle každý den připravují enrichment, a tak z nejrůznějších hlavolamů dolují vločky, burizony či granule. S jídlem schovaným v kostkách upletených z hadic, v opláštěných válcích s otvory, v míčích, kongách či barelech se totiž zabaví na delší dobu. 

„Hlavně je teď pro gorily velkou výhodou teplé počasí, díky kterému mohou chodit ven, což jim zpestří den úplně ideálně: pasou se na trávě, mají více prostoru, když zatouží být chvíli samy. I mláďata se tam vyřádí,“ uvedl kurátor.

Podobně jako lidé si to prostě gorily venku na trávníku, pod stromem a u zurčícího potůčku opravdu užívají: povalují se s rozkošnickou chutí v trávě, ze které vyjídají sedmikrásky Nuru s Richardem. I větve na okus, které mají uvnitř pavilonu připravené od chovatelů, si gorily raději vytahují ven na čerstvý vzduch.

Autoři:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. ZOO Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

Vymyslela zvláštní způsob recyklace plastu. Dělá z něj vanilku do zmrzliny

Designérka Eleonora Ortolani vytvořila to, co považuje za první jídlo vyrobené z plastového odpadu. V rámci svého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o...

Pravda a mýty o léčivosti bylin. Co zabírá a co škodí, vysvětluje profesor Jahodář

Premium Jaké byliny opravdu fungují? Jak je sbírat a jak je používat? Jaké nejčastější chyby děláme doma při jejich zpracování?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rakouskou klasiku Punčochář i Forejt s úctou přetavili do moderní podoby

Hledali byste na Vysočině tafelspitz, klasiku, kterou miloval František Josef I.? Opravdu ho tam umí a jsou na něj...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

V pavilonech goril si oba samci střeží svá království, Richard i Kisumu

Za posledních pár měsíců prošel chov goril v Zoo Praha zcela zásadními změnami. Gorilí skupina, které už by evropský...

Nový pavilon za 300 milionů nabízí cestu africkým venkovem i deštným lesem

Ještě pár dní a Zoo Praha otevře pro veřejnost nový pavilon goril, jehož výstavba sice začala v říjnu 2019, ovšem...

Gorily v zoo nepotřebují polidšťování, ale co nejpřirozenější podmínky

Den věnovaný speciálně chovu goril si tito lidoopi v Zoo Praha a její návštěvníci užili už před týdnem. Pro gorily...

Do Zoo Praha brzy dorazí dcera Moji a nový samec. Bobek doufá v mláďata

Nezasvěceným se mohlo zdát, jako by rozhodnutí o ponechání Richarda v původním pavilonu goril padlo na poslední chvíli....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...