Voňavé horké čaje umí zahřát i největší zmrzlíky a pomohou při rýmě

  • 2
Čajová sezona je v plném proudu. Týdeník Tina přinesl sedm receptů na horké pití, které vás zahřeje na těle i na duši. Při přípravě využijete nejen sypaný čaj, ale i koření či čerstvé a mražené ovoce.
Voňavé čaje pro zimní pohodu

Čaj nemusí být jen sáčkový nebo sypaný. Existují i jiné, ovocné varianty, které si můžete připravit doma. Zveme vás na malou čajovou seanci, kde vám představíme sedm druhů čaje, které navíc i krásně provoní byt. Využijte ovoce a koření, co máte doma, a vykouzlete z nich báječný horký drink nejen pro sebe i pro své blízké. Rozhodně budete mít úspěch.

Voňavá zimní směs

Co potřebujete: menší červené jablko, hrušku, hrst rozdrcených šípků, lžičku ibišku, ruličku skořice, dva hřebíčky, šťávu z čerstvého pomeranče

Jak na to: Všechno ovoce si nakrájejte na kostičky a smíchejte je s hrstí nadrcených šípků, se lžičkou ibišku a ruličkou skořice. Směs zalijte vodou a nechte 15 minut louhovat. Hotový čaj následně sceďte a počkejte, než trochu vychladne. Nakonec do něj přidejte pomerančovou šťávu a med.

Kardamom

Indický yogi

Co potřebujete: hmoždíř, konvičku se sítkem, lžíci sypaného černého čaje, koření podle chuti (kardamom, hřebíček, skořici, nové koření, zázvor), mléko a med 

Jak na to: Do konvičky o objemu 1 litr si nakrájejte asi 3 centimetry zázvoru a zasypte ho lžící černého čaje. Potom v hmoždíři rozdrťte čtyři hřebíčky, půl ruličky skořice, tři kuličky nového koření a několik semínek kardamomu. Voňavou drť nasypte do konvice a všechno zalijte vroucí vodou. Čaj nechte louhovat 3 minuty. Servírujte ho s mlékem a medem. Lahodná chuť a exotická vůně každého mile překvapí.

Hruška se výborně hodí do pečených čajů

Ovocný dýchánek

Co potřebujete: 1 kg ovoce (můžete použít cokoliv, třeba mražená nebo čerstvá jablka a hrušky, které máte ve sklepě), 1 kg cukru krystal, lžičku skořice, 200 ml rumu, citron a tři hřebíčky 

Jak na to: Ovoce nakrájejte na malé kousky a smíchejte ho s cukrem, rumem, skořicí, hřebíčkem a citronem. Směs navrstvěte do hlubšího pekáčku a pečte na 220 °C asi 45 minut. Během pečení směs několikrát promíchejte, aby pořádně pustila šťávu. 

Po upečení čaj nadávkujte do malých skleniček a zavíčkujte. Zavařeniny otočte cca na 5 minut dnem vzhůru. Hotový čaj servírujte tak, že do hrnku dáte jednu až tři lžičky pečeného čaje. Nakonec nápoj zalijte horkou vodou. 

Hřebíček

Rychlé zahřátí

Co potřebujete: kořen zázvoru, šest kusů hřebíčku, dvě celé ruličky skořice, citron, med 

Jak na to: Dejte vařit 2 litry vody. Pomocí škrabky na brambory oloupejte kořen zázvoru. Kousek (asi čtyři plátky) ponechte stranou na ozdobu čaje. Zbytek zázvoru si nastrouhejte najemno. Zázvorovou drť vložte do čajové konvice společně s čerstvou citronovou šťávou a voňavým kořením (hřebíček, skořice). Všechno zalijte vroucí vodou a nechte zhruba 5 až 8 minut louhovat. 

Hotový zázvorový čaj doslaďte medem nebo javorovým sirupem. Servírujte ho s plátkem citronu a zázvoru. Zahřeje všechny zmrzlíky. 

Co byste měli vědět

Na chuť čaje má vliv i to, v čem je servírovaný. Podle odborníků by se měl podávat výhradně v porcelánu, sklu nebo glazované keramice. Naprosto nevhodné jsou kovy, plasty a přírodní materiály, jako je například bambus, který ovlivňuje chuť čaje. Při louhování čajů jako pu-erh, černý čaj nebo oolong je vhodná litinová konvice, která udrží teplo.

Zeleným čajům zase prospěje skleněná konvice, kde postupně dochází k poklesu teploty vody. Ještě než nápoj budete servírovat, nahřejte hrnky. Čaj v nich chutná lépe.

Na zahřátí lze vyzkoušet i zimní nápoj z jablek a americké whiskey:

Čerstvý zázvor

Zázvorák s mlékem

Co potřebujete: zázvor, třtinový cukr (případně med), půl hrnku mléka, tři lžičky sušeného zeleného čaje (nebo lžičku a půl černého čaje) 

Jak na to: Do konvice nalijte tři hrnky studené vody. Přidejte několik plátků čerstvého zázvoru, cukr (množství záleží na vás) a půl hrnku mléka. Směs nechte pomalu probublávat na vařiči a těsně před bodem varu do ní přidejte čaj (záleží na vás, jestli zvolíte černý, nebo zelený). 

Horký nápoj odložte stranou, přiklopte pokličkou a nechte zhruba 8 minut louhovat. Čaj podávejte scezený. Má příjemnou vůni i chuť. Osvěží vás a chutná i zarputilým milovníkům tradičních čajů.

Rýmovník snadno můžete pěstovat doma a mít ho tak kdykoliv čerstvý po ruce.

Zelený lék proti rýmě

Co potřebujete: tři větší lístky australského rýmovníku (můžete ho pěstovat jako klasickou pokojovou rostlinu), dvě až tři lžíce medu 

Jak na to: Odtrhněte tři lístky čerstvého rýmovníku. Omyjte je vodou a nakrájejte na proužky, aby se z nich uvolnilo co nejvíce léčivé silice. Vložte je do čajové konvice s horkou vodou a nechte zhruba 10 minut louhovat. 

Čaj nalijte do hrnku, a jakmile trochu vychladne, ochuťte ho medem. Rýmovník má příjemnou citrusovou vůni i chuť. Můžou ho proti rýmě používat dospělí i děti. Lze ho pít i několikrát denně.

Ruličky skořice (a mletá skořice)

Nápoj pro dietáře

Co potřebujete: kvalitní sypaný čaj, tři bobkové listy, dvě ruličky skořice

Jak na to: Do hrnce nalijte 800 ml studené vody. Přisypte do ní lžíci kvalitního zeleného čaje, tři bobkové listy a dvě ruličky skořice. Směs vařte bez poklice 15 minut a potom ji důkladně sceďte. 

První hrnek vypijte ráno nalačno, druhý mezi snídaní a obědem a třetí po večeři (ale nikdy ne po dvacáté hodině, neboť čaj je močopudný). Nápoj neslaďte, jde o výborný spalovač tuků. Skořice zlepšuje imunitu a bobkový list zase zmírňuje bolesti kloubů a funguje jako životabudič