Každý den v lese pomáhá srovnat psychiku, posílit imunitu. Je to snadné

  • 4
„Do lesa jdu, abych ztratil mysl a našel svou duši,“ popsal americký přírodovědec John Muir několika slovy, jaká kouzla umí obyčejný pobyt či procházka po lese. Ozdravný účinek má pobyt v lese nejen pro naši psychiku, ale i tělo. I jediný den strávený v lese dokáže posílit imunitní systém.
Lesní terapie

Naši dávní předkové v lese jako lovci a sběrači nacházeli všechno, co potřebovali k životu, ať to bylo jídlo či stavební materiál. Dokonce i nemoci a rány léčili lesními rostlinami. V našem civilizovaném světě místo toho většinou sáhneme po tabletce nebo do regálu v supermarketu. Přitom les je pro nás stále stejně důležitý. Produkuje kyslík, který k životu nezbytně potřebujeme.

A kdo si častěji dopřává procházku pod korunami vysokých stromů, ten ví, jaký ozdravný účinek mají na tělo i duši. Trápí vás bolest hlavy, rýma nebo vás něco svědí? Malé problémy se dají zmírnit pomocí jehličí, kůry a kořenů rostlin rostoucích v lese. Zároveň to může zafungovat jako prevence proti vážnějším onemocněním.

KVÍZ: Ubývají v Česku lesy a může vám majitel lesa zakázat houbaření?

Vědci už dokázali, že terpeny – tedy těkavé vonné látky, které stromy vypouštějí do vzduchu – aktivují a posilují lidský imunitní systém. Každý den strávený v lese tak zvýší počet obranných buněk organismu až o 40 procent. Kromě toho se v těle vytvoří i protirakovinné proteiny a takzvané buňky první pomoci. Tento pozitivní účinek pak přetrvává až týden.

Shinrin yoku neboli lesní koupele jsou v Japonsku uznávanou terapií.

Poslouchejte, objímejte, vnímejte!

Parky, lesy i zahrady jsou báječnými místy pro léčivý kontakt s přírodou. Jejich kouzlo ale nespočívá pouze v krásném prostředí a čistém vzduchu. Stromy vydávají blahodárné záření, které můžete využít k posílení svého organismu. Už ve starověku lidé věděli, jak využívat příznivé působení stromů. A třeba v Japonsku je léčba stromy zavedená a uznávaná jako součást preventivní medicíny.

Procházky lesem neboli lesní koupele, zvané shinrin yoku, mají vliv na zdraví člověka. Výzkumy na základě krevních testů potvrdily, že díky nim klesá hladina stres stresových hormonů v těle (kortizol, adrenalin, norepinefrin) a naopak se zvyšuje počet přírodních buněk ničících rakovinné bujení, které by se bez jejich zásah zásahu dále vyvíjelo.

Dýchání v lese má antidepresivní účinky, navíc plícemi a kůží vstřebáváme do těla tzv. fytoncidy (molekuly k ochraně před bakteriemi a houbami), které stromy přirozeně ho vyl vylučují do vzduchu. Po lesní lázni se nám snáze usíná a lépe spí.

Chcete-li ovšem i vy plně využít léčebnou sílu stromů, nestačí si jen tak vyjít na procházku do blízkého parku či lesa. Terapie energetickým polem stromů se řídí několika zásadami.

Lesní terapie

Zásady sylvoterapie

Sylvoterapie je odborný název pro léčbu uklidňující silou přírody. Pokud má zafungovat a pomoci, je potřeba dodržet několik zcela jednoduchých zásad.

  • Nechte doma nebo v autě mobil a soustřeďte se jen na sebe a zvuky kolem vás. Vše, co v přírodě slyšíte, třeba zpěv ptáků či bublající potok, vnímá mozek jako jemné podněty, dokáže si je uložit a později využít pro zklidnění, když vám bude ouvej.
  • Toto je jen a jen vaše chvíle – najděte si nějaký naprosto zdravý, nepoškozený strom. Druh si vyberte podle typu svých potíží (viz informace v článku dále), ale především se vám strom musí líbit a probouzet ve vás pozitivní emoce. Vstup do listnatého lesa nebude mít stejné účinky jako chůze mezi jehličnany a naopak.
  • Není nutné stromy obejmout, můžete je v duchu jen pohladit se zavřenýma očima, pozorovat je nebo poslouchat zvuk větru ve větvích, vnímat je. Rozhodně to není procházka lesem, je nutné zastavit se, zavřít oči a soustředit se na strom.
  • Ideální je využít a propojit všech pět našich smyslů a užít si pohled, zvuky, vůně, doteky a chuť – i když čich přitom bude pravděpodobně tím nejvlivnějším ze všech.
  • Nejlepší ale je se stromu dotýkat holýma rukama nebo přímo čelem. Ve chvíli, kdy strom obejmete, se pokuste zklidnit a pocítit, jak v něm proudí život. Snažte se nemyslet na každodenní starosti, soustřeďte se jen na to, že jste sami se „svým“ stromem, a zhluboka dýchejte.

Vrba přináší úlevu od starostí, posiluje psychiku, zbavuje zažívacích problémů, léčí ledviny, žaludek i močový měchýř.

Pomáhají nejen stromy v lese. Co umí?

Modřín: Zklidňuje, navozuje pohodu, uvolňuje pocit stresu, zlepšuje dýchání a posiluje optimismus, podporuje a rozvíjí talent.
Smrk: Harmonizuje psychiku, zbavuje strachu, dodává vnitřní klid k řešení těžkých situací, posiluje srdeční činnost, léčí revmatismus a bolesti zad.
Borovice: Stimuluje a dodává energii, čistí mysl i tělo, léčí nespavost, navozuje psychickou pohodu, napomáhá při dýchacích potížích.
Habr: Upravuje krevní oběh, zklidňuje bušení srdce a arytmii, nastoluje klid, působí proti únavě a pomáhá zbavit se závislostí.

Dub: Pozitivně ovlivňuje psychiku, zvyšuje sebevědomí a fyzickou zdatnost, navozuje pocit bezpečí, usnadňuje rozhodnutí.
Buk: Zmírňuje bolesti hlavy, působí proti nespavosti a stresu, podporuje soustředění, jeho energie je silná a čistá, účinkuje pozitivně na psychiku.
Kaštan: Odhání chmury, zlepšuje náladu, podporuje vnitřní vyrovnanost a klid, uleví od bolavých kloubů a zad, stimuluje růst vlasů.
Ořešák: Harmonizuje krevní oběh a dýchání, pomáhá srovnat a utřídit myšlenky, přináší trpělivost, posiluje sebejistotu, probouzí odvahu a vnitřní svobodu.

Vrba: Přináší úlevu od starostí, posiluje psychiku, zbavuje zažívacích problémů, léčí ledviny, žaludek i močový měchýř.
Lípa: Dodává životní sílu, léčí dýchací cesty, posiluje srdce a kosti, zbavuje smutku a citových problémů, učí nás pochopit a odpouštět.
Bříza: Rozproudí energii, odstraňuje nechutenství, úzkost, zahání smutek a uklidňuje nervovou soustavu, podporuje vitalitu a dobrou náladu.

Jabloň: Dodává energii, zvyšuje plodnost, pomáhá soustředit se, zlepšuje paměť, povzbuzuje trávení, podporuje dlouhověkost.
Hrušeň: Zbavuje náš organismus civilizačních jedů, detoxikuje, léčí játra, ledviny, revmatická onemocnění a poruchy potence.
Třešeň: Kultivuje ženskou energii, upevňuje lásku a zvyšuje sexuální touhu, omlazuje, snižuje míru únavy a dobíjí baterky.

Kopřiva

Cestou si nasbírejte bylinky

Během zdravé procházky v přírodě můžete zároveň sbírat rostliny, které ozdravný mají také vliv. Jsou plné živin, protože vyrostly ve zdravé půdě bez pesticidů a ostatních látek používaných v zemědělství. V úrovni očí to jsou například dubová či vrbová kůra, nebo mladé jehličí z borovice.

  • Dubová kůra obsahuje spoustu taninů, které mají svíravé účinky. Pomáhá tak při zánětlivých nebo svědivých kožních onemocněních a špatně se hojících poraněních.
    Recept: Cca 500 g mladých, asi jako tužka silných větviček nakrájejte na malé kousky, zalijte vodou a povařte 20 minut ve velkém hrnci. Vývar sceďte a přilijte si ho do koupele.
  • Vrbová kůra z mladých větviček obsahuje salicin, což je přírodní prostředek tišící bolest, který účinkuje i při bolestech hlavy.
    Recept: Lžičku na malé kousky nakrájené sušené vrbové kůry (dostanete ji i v lékárně) zalijte studenou vodou a krátce povařte. Nechte ji asi 5 minut louhovat pod pokličkou a sceďte přes sítko. Během dne vypijte 3 až 5 šálků podle potřeby.
  • Borovicové jehličí obsahuje éterické oleje, které zmírňují bolesti kloubů a svalstva.
    Recept: Ve 2 litrech vody povařte 3 hrsti jehličí z borovice a nechte louhovat asi 15 minut. Nakonec sceďte přes sítko a tekutinu si přidejte do koupele.

Lesní jahůdky odvodňují, borůvky zlepšují vidění, brusinky močové cesty

Popenec

Celá spousta bylinek na vás čeká na zemi, jen se pro ně sehnout, například kopřiva, popenec či kozlík. A během sezony se k nim přidají desítky dalších.

Nekupujte zbytečně salát či nať petržele, nahradí je bylinky z přírody

  • Kopřiva: Ostré listy udělají krátký proces s choroboplodnými zárodky. Proto je kopřiva velmi účinná třeba při zánětech močového měchýře.
    Recept: Asi 2 lžičky čerstvých listů přelijte 250 ml vroucí vody a po 10 minutách sceďte. Pijte 3 šálky čaje denně.
  • Popenec: Obsahuje hodně éterických olejů, taninů a přírodního barviva, vitaminu C a draslíku. Proto potlačuje nejen záněty při poraněních, ale pomáhá také při nachlazení.
    Recept: Při akutní rýmě spařte 3 mladé výhonky popence šálkem horké vody, cca po 10 minutách přeceďte. Popíjejte 3 šálky denně.
  • Kozlík lékařský: Jeho kořen obsahuje hodně éterických olejů, fenolkarbonových kyselin a lignanů. Tato směsice zklidňuje, napomáhá usínání a zlepšuje kvalitu spánku.
    Recept: Lžičku sušeného kořene kozlíku přelijte šálkem vroucí vody a nechte asi 10 minut louhovat. Vypijte před večerním ulehnutím do postele.

Terapii lesem potřebuje občas každý, kdo si chce zachovat zdravé tělo a rozum