Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Korálové útesy mizí, ryby vymírají. Musíme je chránit jinak, nabádají vědci

  3:12
Klimatické změny přetvářejí tropické korálové útesy od základu. Dokonce natolik, že to, co jsme se během posledních dekád naučili o jejich ochraně, už podle odborníků nemusí platit. Varují, že pokud nezměníme přístup, přijdeme o cenné ekosystémy i celé druhy ryb.

Největší zvířecí stavbou světa je Velký bariérový útes, více než 2 000 kilometrů dlouhé korálové dílo. | foto: Shutterstock

„Změny klimatu proměňují strukturu a složení ekosystémů na korálových útesech tak zásadně, že způsob, jakým nyní funguje jejich ochrana a konzervace, bude potřeba velmi pečlivě přehodnotit. Pravidla, na která jsme si zvykli spoléhat, už neplatí,“ řekl Daily Mailu vedoucí nové studie Nick Graham z britské Lancaster University.

Jeho tým spolupracoval se Západoaustralskou univerzitou a organizací Seychelles Fishing Authority, která se zabývá udržitelným rybolovem. V rámci společného výzkumu, jehož výsledky publikovali v žurnálu Nature Communications, porovnali data nasbíraná za dvacet let na jedenadvaceti korálových útesech na Seychelách.

Zjistili, že ani přes zvýšenou ochranu nemají mořské rezervace tváří v tvář obrovským klimatickým změnám velkou šanci. Znamená to podle nich, že specialisté na konzervaci krajiny budou muset „přehodnotit svou roli“. 

Skupina výzkumníků volá zejména po urgentním a celosvětovém omezení emisí skleníkových plynů, ale také ekologicky necitlivých aktivit, které znečišťují pobřežní vody. To všechno je pro ochranu korálových útesů potřeba.

Když útesy blednou

Data, která zkoumali, zahrnují dvě desetiletí. Začínají rokem 1998 – ten je mezi ekology známý rozsáhlou globální vlnou takzvaného bělení korálů. K tomuto nebezpečnému jevu dochází kvůli oteplování moří a oceánů.

Za normálních okolností žijí koráli v symbióze s některými mořskými řasami, především s obrněnkami. Ty jim obstarávají až devadesát procent potravy a díky nim jsou také korálové útesy zářivě barevné. Jenže když se moře příliš ohřeje, jsou koráli ve stresu a řasy vypuzují. Obrněnky odumírají (nepomáhá tomu ani znečištění moří a případné infekce), koráli přicházejí o živiny a blednou.

Vybledlost korálů automaticky neznamená, že jsou mrtví, ale ukazuje na výrazné oslabení a značí hrozbu jejich postupného úhynu. Někdy se sice obnoví, ale většinou zůstane jen rozpadající se bílý útes. Postupně ho začnou obrůstat jiné druhy řas, ty však korálům brání v novém usídlení a růstu. Původní ekosystém se už neobnoví.

29. dubna 2017

Ze Seychel mizí život

„Vlny“ bělení jsou vlivem klimatických změn čím dál častější. Jak se během let v různých částech světa opakují, rozvracejí celé mořské ekosystémy. Mnoha druhům to brání v přístupu k potravě a přístřeší – v tom se právě spoléhaly na korálové struktury.

„Naše dlouhodobé záznamy ze Seychel ukazují, že před rokem 1998 byly tamní mořské rezervace zhusta pokryty korály, žila tam spousta různých živočišných druhů a velká biomasa masožravých i býložravých ryb,“ uvedl Nick Graham. Po vyblednutí asi devadesát procent korálů v oblasti zcela uhynulo a role mořských rezervací se zásadně změnila.

Biodiverzita je teď ve zkoumaných místech mnohem nižší. A to napříč potravním řetězcem. Jak mizí menší a slabší druhy ryb, vymírají i predátoři, kteří se jimi živí, například ostnoploutví kanici nebo chňapalové. Kolem mrtvých korálových útesů se shlukuje pouze několik druhů ryb, jež se živí řasami, které útesy obrostly. Jsou to hlavně králíčkovci a ploskozubci.

Jak má vypadat nová ochrana?

Současná ochrana křehkých korálových útesů a jejich ekosystémů stojí zejména na tom, že se zabraňuje jejich mechanickému poškození. V mořských rezervacích se také kontroluje nadměrný rybolov s cílem zachovat rybí biomasu v původním stavu. Podle tohoto vzoru pak ochránci postupují i v jiných poškozených oblastech, kde je potřeba biodiverzitu posílit nebo obnovit.

Jenže to už podle vědců nestačí. Kromě zmíněné redukce emisí a dalších celosvětových opatření je podle nich potřeba rychle jednat i na lokální úrovni. To znamená například vytvořit nové rezervace kolem korálových útesů, u kterých se zatím moře ohřívá nejpomaleji, a je tedy největší šance tam bělení zvrátit.

Hlavní je to prý „neodpískat“. I přes všechny změny, které prodělaly, hrají chráněné oblasti pořád klíčovou roli v konzervaci oceánů a tamního života. „I když se biodiverzita za posledních dvacet let snížila, stále je důležité zachovat aspoň stav, ve kterém jsou ekosystémy teď. A zabránit dalšímu vymírání ryb,“ říká Gilberte Gendronová ze Seychelles National Parks Authority, která na studii spolupracovala.

  • Nejčtenější

Brno Pohlreicha nepřestává překvapovat. Dostal ho pstruh s kysaným zelím

V další epizodě pořadu Jak to bylo, šéfe? se kuchař Zdeněk Pohlreich vypravil do Brna. Jelikož se vzpomínalo na...

Zimní houby rostou s předstihem, jejich úroda na Vysočině je extrémní

Z letošní nadúrody hřibů mohli klidně houbaři plynule přejít na sběr typicky zimních druhů hub. Ty si tento rok na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Perníčky milovala od dětství, dnes ji živí. Vyzkoušejte její recept i rady

Není perníček jako perníček. Když se pokocháte pohledem na ty od Alžběty Knappov, budete si možná spíš připadat jako ve...

Kdo v kuchyni neudrží krok s Kašpárkem, nepatří do finále Masterchefa

Televizní soutěž Masterchef Česko 2022 se blíží do finále a přitvrzuje. Boj o finálovou trojku rozhodovaly víceméně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Napravili, co pokazili. A sklář Ondra utáhl porotu Masterchefa na bůček

Napětí v Masterchefovi už by se dalo krájet, po úterním večeru se počet soutěžících zúžil na finálovou čtyřku....

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Brno Pohlreicha nepřestává překvapovat. Dostal ho pstruh s kysaným zelím

V další epizodě pořadu Jak to bylo, šéfe? se kuchař Zdeněk Pohlreich vypravil do Brna. Jelikož se vzpomínalo na...

Koření léčí tělo, hladí duši. Jako antivirotika, anestetika či antidepresiva

Samozřejmě, že koření využíváme celoročně, ale některé druhy a jejich nezaměnitelná vůně prostě patří k nejkrásnějším...

Křest ohněm profi kuchyně si finálová pětka Masterchefa užila v Entrée

„Zavařit si“ v kuchyni olomoucké restaurace Entrée šéfkuchaře Přemka Forejta, o tom možná sní leckterý nadšený...

Vánoční úklid nemusí být drama. Zkuste to letos v předstihu a s klidem

Vánoce řada lidí vnímá jako nejkrásnější svátky v roce. Abychom si je však mohli s těmi nejbližšími opravdu užít a...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...