Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Korálové útesy mizí, ryby vymírají. Musíme je chránit jinak, nabádají vědci

  3:12
Klimatické změny přetvářejí tropické korálové útesy od základu. Dokonce natolik, že to, co jsme se během posledních dekád naučili o jejich ochraně, už podle odborníků nemusí platit. Varují, že pokud nezměníme přístup, přijdeme o cenné ekosystémy i celé druhy ryb.
Největší zvířecí stavbou světa je Velký bariérový útes, více než 2 000...

Největší zvířecí stavbou světa je Velký bariérový útes, více než 2 000 kilometrů dlouhé korálové dílo. | foto: Shutterstock

„Změny klimatu proměňují strukturu a složení ekosystémů na korálových útesech tak zásadně, že způsob, jakým nyní funguje jejich ochrana a konzervace, bude potřeba velmi pečlivě přehodnotit. Pravidla, na která jsme si zvykli spoléhat, už neplatí,“ řekl Daily Mailu vedoucí nové studie Nick Graham z britské Lancaster University.

Jeho tým spolupracoval se Západoaustralskou univerzitou a organizací Seychelles Fishing Authority, která se zabývá udržitelným rybolovem. V rámci společného výzkumu, jehož výsledky publikovali v žurnálu Nature Communications, porovnali data nasbíraná za dvacet let na jedenadvaceti korálových útesech na Seychelách.

Zjistili, že ani přes zvýšenou ochranu nemají mořské rezervace tváří v tvář obrovským klimatickým změnám velkou šanci. Znamená to podle nich, že specialisté na konzervaci krajiny budou muset „přehodnotit svou roli“. 

Skupina výzkumníků volá zejména po urgentním a celosvětovém omezení emisí skleníkových plynů, ale také ekologicky necitlivých aktivit, které znečišťují pobřežní vody. To všechno je pro ochranu korálových útesů potřeba.

Když útesy blednou

Data, která zkoumali, zahrnují dvě desetiletí. Začínají rokem 1998 – ten je mezi ekology známý rozsáhlou globální vlnou takzvaného bělení korálů. K tomuto nebezpečnému jevu dochází kvůli oteplování moří a oceánů.

Za normálních okolností žijí koráli v symbióze s některými mořskými řasami, především s obrněnkami. Ty jim obstarávají až devadesát procent potravy a díky nim jsou také korálové útesy zářivě barevné. Jenže když se moře příliš ohřeje, jsou koráli ve stresu a řasy vypuzují. Obrněnky odumírají (nepomáhá tomu ani znečištění moří a případné infekce), koráli přicházejí o živiny a blednou.

Vybledlost korálů automaticky neznamená, že jsou mrtví, ale ukazuje na výrazné oslabení a značí hrozbu jejich postupného úhynu. Někdy se sice obnoví, ale většinou zůstane jen rozpadající se bílý útes. Postupně ho začnou obrůstat jiné druhy řas, ty však korálům brání v novém usídlení a růstu. Původní ekosystém se už neobnoví.

29. dubna 2017

Ze Seychel mizí život

„Vlny“ bělení jsou vlivem klimatických změn čím dál častější. Jak se během let v různých částech světa opakují, rozvracejí celé mořské ekosystémy. Mnoha druhům to brání v přístupu k potravě a přístřeší – v tom se právě spoléhaly na korálové struktury.

„Naše dlouhodobé záznamy ze Seychel ukazují, že před rokem 1998 byly tamní mořské rezervace zhusta pokryty korály, žila tam spousta různých živočišných druhů a velká biomasa masožravých i býložravých ryb,“ uvedl Nick Graham. Po vyblednutí asi devadesát procent korálů v oblasti zcela uhynulo a role mořských rezervací se zásadně změnila.

Biodiverzita je teď ve zkoumaných místech mnohem nižší. A to napříč potravním řetězcem. Jak mizí menší a slabší druhy ryb, vymírají i predátoři, kteří se jimi živí, například ostnoploutví kanici nebo chňapalové. Kolem mrtvých korálových útesů se shlukuje pouze několik druhů ryb, jež se živí řasami, které útesy obrostly. Jsou to hlavně králíčkovci a ploskozubci.

Jak má vypadat nová ochrana?

Současná ochrana křehkých korálových útesů a jejich ekosystémů stojí zejména na tom, že se zabraňuje jejich mechanickému poškození. V mořských rezervacích se také kontroluje nadměrný rybolov s cílem zachovat rybí biomasu v původním stavu. Podle tohoto vzoru pak ochránci postupují i v jiných poškozených oblastech, kde je potřeba biodiverzitu posílit nebo obnovit.

Jenže to už podle vědců nestačí. Kromě zmíněné redukce emisí a dalších celosvětových opatření je podle nich potřeba rychle jednat i na lokální úrovni. To znamená například vytvořit nové rezervace kolem korálových útesů, u kterých se zatím moře ohřívá nejpomaleji, a je tedy největší šance tam bělení zvrátit.

Hlavní je to prý „neodpískat“. I přes všechny změny, které prodělaly, hrají chráněné oblasti pořád klíčovou roli v konzervaci oceánů a tamního života. „I když se biodiverzita za posledních dvacet let snížila, stále je důležité zachovat aspoň stav, ve kterém jsou ekosystémy teď. A zabránit dalšímu vymírání ryb,“ říká Gilberte Gendronová ze Seychelles National Parks Authority, která na studii spolupracovala.

  • Nejčtenější

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Mráz popálil většinu zahrad. Dřeviny obrazí, uklidňuje přírodní zahradník

26. dubna 2024  8:46

Leckde byly plně rozkvetlé ovocné stromy i keře, případně už dokonce měly malé plůdky. Příroda je...

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...