Hliníkové opletení lety úplně zdegradovalo, takže nevydrželo tlak vody.

Hliníkové opletení lety úplně zdegradovalo, takže nevydrželo tlak vody. | foto: Marek Burza

Hadice opletené hliníkem jsou časovaná bomba, varují instalatéři

  • 294
Na začátku stála banální nehoda prasklé pancéřované hadice k nádržce klozetu. Na konci zjištění, že poškozený není zdaleka prvním nešťastníkem, kdo si takto vyplavil byt včetně okolních sousedů. Brzy jich může být ještě víc.

"Nejste první, kdo byl skálopevně přesvědčený, že opletená sanitární pancéřovaná hadice je na věčnost. Poruchy se stávají hlavně v bytech, které se osazovaly hadicemi opletenými hliníkem někdy v devadesátých letech," říká Vlastimil Skála ze spořilovského instalatérství Borovička.

"Pamatuji případ paneláku na Jižním Městě, kde z nejvyššího patra protekla voda celým barákem a škoda byla za milion a půl. Proto radím všem, aby si prošli byt, veškeré hadice zkontrolovali a nejlépe vyměnili," vyzývá. Podle něj jsou hliníkem opletené hadice časovanou bombou.

Tato hadice už má namále. Vyfotografováno na toaletě sportovního areálu Hamrsport.

To potvrzuje i jeden z našich kolegů. "V noci jsme se vrátili z dovolené. Zapnuli jsme v domě hlavní uzávěr vody a najednou se to stalo. Přestože jsme byli přítomni, v mžiku jsme měli kuchyň plnou vody. A tak jsme místo spánku vytírali a zachraňovali, co se dalo," popisuje nepříjemnou vzpomínku. V tomto případě se zřejmě otevřením ventilu dostal do instalací tlak z vodovodního řadu a dokonal práci na už tak velmi "načnuté" propojce pod dřezem.

Investice do nové hadice opletené nerezem není velká. Nová čtyřiceticentimetrová, obvyklá pro napojení záchodu, stojí kolem padesátikoruny. Další dvě najdete pod dřezem v kuchyni, obvykle se jimi napojovala i baterie u umyvadla v koupelně.

"Hadice praskají většinou v období pěti až patnácti let stáří. Záleží na místních podmínkách, hlavně teplotě a vlhkosti prostředí.

Zvládnete sami

Zastavte vodu, vyšroubujte starou hadici, vezměte ji s sebou do instalatérských potřeb, abyste koupili hadici se stejným šroubením. Stačí k tomu sada klíčů nebo sikovky, je to práce na pět minut.

Instalatéři doporučují výměnu po třech letech a preventivní u všech hliníkových.

Na hadici plné studené natlakované vody se sráží vzdušná vlhkost, tím hliník oxiduje. Časem tak zdegraduje, že opletení povolí a gumová hadice uvnitř nevydrží tlak vody a bouchne," vysvětluje Skála.

Jako obvykle se to stane "nejlépe" v noci, kdy to majitelé domu zjistí až ráno. Nebo je vzbudí zoufalé zvonění vytopených sousedů o patro níž. U výrobce se dovolání nedočkáte, na hadici je dvouletá záruční lhůta, takže musíte spoléhat na pojistku.

Nejlepší by bylo hadice pravidelně kontrolovat, ale přiznejme si, kdo se pravidelně kouká pod dřez a hlavně – koho by (kromě instalatérů) napadlo, že i taková věc se může pokazit.