Některé čajové sáčky se vyrábějí z plastů. Vědci nyní zjistili, že do nápoje vylučují drobné mikročástice. | foto: Profimedia.cz

Mikroplasty z čajových sáčků změnily těla korýšů. Efekt na lidi neznáme

  • 98
Plastové čajové sáčky, které řada lidí používá každý den, uvolňují do vylouhovaného čaje miliardy plastových částic. Zjistila to skupina kanadských chemických inženýrů, kteří také prozkoumali jejich efekt na vodní korýše.

Badatelé v laboratoři napodobili efekt louhování čaje v šálku a ve vodě pak našli miliardy plastových mikro- a nanočástic. Tým vědců z McGillovy univerzity v Montrealu proto varuje, že čím dál populárnější umělohmotné sáčky na čaj nejspíš nebudou ideální alternativou těch klasických, papírových.

Vedoucí experimentu Laura Hernandezová a její kolegové vybrali a zakoupili sáčkový čaj od čtyř různých populárních značek. Čaj si ovšem neuvařili. V laboratoři naopak důkladně odstranili všechny čajové lístky a prach. Pak s prázdnými plastovými pytlíky napodobili proces louhování čaje: na pět minut je ponořili do vody o teplotě 95 stupňů Celsia.

Vodu následně analyzovali s pomocí elektronového mikroskopu. Našli v ní drobné částice plastu. Umělá hmota se totiž postupně rozkládá právě na tyto mikroskopické a nanoskopické částice, které mají až 750krát menší průměr než lidský vlas, vysvětlil tým vědců.

Přerostlí korýši a balon místo krunýře

V další fázi výzkumu zkoumali vědci vliv těchto částic na perloočky, kterým se také říká vodní blechy. Tyto drobné vodní korýše vědci v laboratořích často využívají jako modelové organismy. V Montrealu je tentokrát vystavili různě velkým dávkám částic ze „sáčkové“ vody.

Voda s mikroplasty sice blechy nezabila, ale vyvolala u nich abnormality jak v chování, tak v anatomickém vývoji. Některé perloočky si například nedokázaly vytvořit běžný krunýř, ale místo něj jim narostl jakýsi obal ve tvaru balonu. Jiné vyrostly víc, než je běžné, nebo plavaly na daleko větší vzdálenost než jejich protějšky, které byly umístěné v obyčejné vodě.

Co mikroplasty a lidé? Zatím nevíme

O tom, jak můžou zbytky z plastových sáčků působit na lidi, zatím mnoho nevíme. „Výzkum v této oblasti je stále nedostačující a je nutné, abychom potenciální toxické mechanismy u vyšších obratlovců a u lidí blíže prozkoumali,“ uvádí se v závěru studie. Pochopit, jaké hrozby pro naše zdraví tyto mikro- a nanočástice tvoří, je podle autorů zcela zásadní.

Sáčkový čaj přitom není jedinou potravinou, která mikroplasty obsahuje. V minulosti je vědci nalezli v celé řadě jídel a nápojů, zejména pak v balené vodě. Znečištění plasty je navíc smutnou, ale reálnou součástí našeho životního prostředí, od půdy po vodu v mořích a oceánech.

VIDEO: Plata od vajec, mastné krabice, lahve od oleje. Nejčastější chyby, které děláme při třídění odpadu:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv