Neviditelné plasty zamořují plíce i střeva. Brusel to chce zarazit

  12:00aktualizováno  12:00
Drobné části plastů, které znečišťují vodní cesty a oceány, stále více vyvolávají obavy vědců z jejich vlivu na mořské ekosystémy. Nová pravidla mají zamezit vzniku až 400 tisíc tun plastového odpadu, který by jinak během následujících dvaceti let skončil v životním prostředí.

I v kosmetice se skrývají mikroplasty. | foto: GreenpeaceMetro.cz

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) v rámci boje proti znečištění životního prostředí navrhla zakázat záměrné přidávání mikroplastů do produktů, jako je kosmetika, detergenty a zemědělská hnojiva. Mikroplasty v prostředí mohou přetrvávat stovky let, dostávat se do potravního řetězce i jídla. Negativní dopady mikroplastů jsou popsány u mnohých především vodních živočichů, výzkum vlivu na lidské zdraví je v počátcích.

Ve dvou třetinách mořských plodů a soli byly mikroplasty, odhalil test

Podle ECHA ročně do prostředí unikne okolo 36 tisíc tun mikroplastů, které jsou vědomě přidávány do výrobků, především kosmetiky, ale i do barev, čisticích prostředků nebo zemědělských hnojiv a pesticidů. Jen Evropa každoročně životní prostředí zaplevelí mikroplasty v objemu odpovídajícím 10 miliardám plastových lahví, píše The Guardian.

Nová pravidla mají zakázat přidávání až 90 procent mikroplastů a zamezit vzniku až 400 tisíc tun plastového odpadu, který by jinak během následujících dvaceti let skončil v životním prostředí.

O stanovisko agenturu požádala Evropská komise (EK), návrhy ECHA se mají stát součástí její strategie v oblasti plastů. Místopředseda EK odpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen na konferenci uvedl, že zákaz EU by mohl stanovit standard pro průmyslová odvětví po celém světě. „Evropská unie je na světě první, kdo v oblasti plastů zahájil komplexní strategii, která se zaměřuje také na snížení mikroplastů,“ řekl Katainen.

ECHA předloží oficiální návrh během jednoho roku a podle Katainena by ho EK mohla schválit do konce roku 2020.

Vainio varoval, že bez zákazu se bude používání mikroplastů prudce zvyšovat. Agenturu překvapilo, že největším uživatelem mikroplastů je zemědělství. Široce totiž využívá technologii zapouzdření zemědělských hnojiv do malých plastových obalů, z nichž se do půdy pomalu uvolňují a mikroplasty v zemi zůstávají.

Firmy se snaží bojovat s částečkami plastu. V pračce i čističce odpadů

Návrh je součástí plastové strategie EU, která od roku 2021 zakazuje plastové výrobky na jedno použití, jako jsou talíře, příbory, brčka nebo čistící vatové tyčinky do uší, připomíná Independent.

„Vítáme tento krok, který dokazuje, že Evropa se stává skutečným lídrem v boji s plastovým znečištěním. Zároveň je ale třeba upozornit, že existují další zdroje mikroplastů, například otěr z pneumatik či z praní syntetického prádla, které musí být také urychleně řešeny,“ komentoval kroky evropských úřadů Jan Freidinger z organizace Greenpeace.

Některé členské státy už zavedly nebo zavádějí zákaz přidávání mikroplastů do některých produktů, hlavně kosmetických přípravků na čištění pleti nebo zubních past. Jde o Dánsko, Francii, Itálii, Švédsko a Spojené království, informuje server Chemical Watch.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Brusel podezřívá Saúdy z praní špinavých peněz a financování terorismu

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise zařadila Saúdskou Arábii na černou listinu 23 států, u nichž vidí vyšší riziko praní špinavých peněz...

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Spravedlnost pro kreativce. Unie se dohodla na ochraně autorských práv

(ilustrační snímek)

Zástupci Evropské rady, Evropské komise a představitelé Evropského parlamentu se ve středu večer dokázali shodnout na...

Najdete na iDNES.cz