Neviditelné plasty zamořují plíce i střeva. Brusel to chce zarazit

  12:00aktualizováno  12:00
Drobné části plastů, které znečišťují vodní cesty a oceány, stále více vyvolávají obavy vědců z jejich vlivu na mořské ekosystémy. Nová pravidla mají zamezit vzniku až 400 tisíc tun plastového odpadu, který by jinak během následujících dvaceti let skončil v životním prostředí.

I v kosmetice se skrývají mikroplasty. | foto: GreenpeaceMetro.cz

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) v rámci boje proti znečištění životního prostředí navrhla zakázat záměrné přidávání mikroplastů do produktů, jako je kosmetika, detergenty a zemědělská hnojiva. Mikroplasty v prostředí mohou přetrvávat stovky let, dostávat se do potravního řetězce i jídla. Negativní dopady mikroplastů jsou popsány u mnohých především vodních živočichů, výzkum vlivu na lidské zdraví je v počátcích.

Ve dvou třetinách mořských plodů a soli byly mikroplasty, odhalil test

Podle ECHA ročně do prostředí unikne okolo 36 tisíc tun mikroplastů, které jsou vědomě přidávány do výrobků, především kosmetiky, ale i do barev, čisticích prostředků nebo zemědělských hnojiv a pesticidů. Jen Evropa každoročně životní prostředí zaplevelí mikroplasty v objemu odpovídajícím 10 miliardám plastových lahví, píše The Guardian.

Nová pravidla mají zakázat přidávání až 90 procent mikroplastů a zamezit vzniku až 400 tisíc tun plastového odpadu, který by jinak během následujících dvaceti let skončil v životním prostředí.

O stanovisko agenturu požádala Evropská komise (EK), návrhy ECHA se mají stát součástí její strategie v oblasti plastů. Místopředseda EK odpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen na konferenci uvedl, že zákaz EU by mohl stanovit standard pro průmyslová odvětví po celém světě. „Evropská unie je na světě první, kdo v oblasti plastů zahájil komplexní strategii, která se zaměřuje také na snížení mikroplastů,“ řekl Katainen.

ECHA předloží oficiální návrh během jednoho roku a podle Katainena by ho EK mohla schválit do konce roku 2020.

Vainio varoval, že bez zákazu se bude používání mikroplastů prudce zvyšovat. Agenturu překvapilo, že největším uživatelem mikroplastů je zemědělství. Široce totiž využívá technologii zapouzdření zemědělských hnojiv do malých plastových obalů, z nichž se do půdy pomalu uvolňují a mikroplasty v zemi zůstávají.

Firmy se snaží bojovat s částečkami plastu. V pračce i čističce odpadů

Návrh je součástí plastové strategie EU, která od roku 2021 zakazuje plastové výrobky na jedno použití, jako jsou talíře, příbory, brčka nebo čistící vatové tyčinky do uší, připomíná Independent.

„Vítáme tento krok, který dokazuje, že Evropa se stává skutečným lídrem v boji s plastovým znečištěním. Zároveň je ale třeba upozornit, že existují další zdroje mikroplastů, například otěr z pneumatik či z praní syntetického prádla, které musí být také urychleně řešeny,“ komentoval kroky evropských úřadů Jan Freidinger z organizace Greenpeace.

Některé členské státy už zavedly nebo zavádějí zákaz přidávání mikroplastů do některých produktů, hlavně kosmetických přípravků na čištění pleti nebo zubních past. Jde o Dánsko, Francii, Itálii, Švédsko a Spojené království, informuje server Chemical Watch.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Konec obchodní války na obzoru? Jednání USA a Číny významně pokročila

Jednání představitelů USA a Číny v Pekingu

Spojené státy a Čína začaly vytyčovat své závazky u nejsložitějších bodů svého obchodního sporu jako je otázka...

Turci přestávají věřit vlastní měně, ve velkém nakupují eura a dolary

Ilustrační snímek

Během posledního půl roku převedli Turci do zahraničních měn, především dolarů a eur, liry v hodnotě přes 400 miliard...

Polovina evropských firem neřeší snižování emisí, i když je ohrožují

Ilustrační foto

Přestože většina evropských podniků přiznává, že klimatické změny se jejich byznysu dotknou, 53 procent z nich nemá...

Najdete na iDNES.cz