Nejmenší babeta nebo funkční dělo. Čím Češi loni plnili knihu rekordů

  • 2
Několik světových a řadu českých rekordů zaznamenali loni nadšenci všeho nevšedního z Agentury Dobrý den. Češi prokázali šikovné ruce, umí vyrobit miniaturní, přitom funkční děla, nebo vypěstovat gigantickou zeleninu, popisuje týdeník 5plus2.

Nejmenší babeta z elektroodpadu

Babeta ze starých součástek

Pro Rostislava Matouška je elektronika prací i koníčkem. V druhém případě se to projevilo tím, že ze starých součástek vyrobil nejmenší babetu v Česku a dost možná i na světě. 

Sám je velkým milovníkem tohoto stroje, doma má tři. A co k výrobě miniatury, která mu trvala pět hodin, použil? „Kola, která jsou ze škrtacích koleček zapalovače obtočená bužírkou. Tlumiče vyrobil z rezistorů, motor z tranzistoru a zpětné zrcátko z keramického kondenzátoru, světlo a koncovky řídítek zhotovil z diod a košík z ‚vykuchaného‘ integrovaného obvodu,“ říká Josef Vaněk z Agentury Dobrý den, která české rekordy zaznamenává. 

Silák René s obrubníky v zubech

Rozbíjení obrubníků

K nejlepším loňským výkonům z kategorie „siláckých“ patří rozbíjení betonových obrubníků držených v zubech. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

René Golem Richter dokázal za textilní úvaz zvednout a udržet v zubech zavěšený betonový obrubník o hmotnosti 80 kg.

„Obrubník byl následně asistentem rozbit údery palicí. Za 54,8 sekundy se jim podařilo tímto způsobem rozbít šest obrubníků a vytvořit tak nový světový rekord,“ hlásí Vaněk.

René, přezdívaný Golem, patří mezi nejsilnější muže v Česku a je zapsán v ruské, čínské, americké a německé Guinnessově knize rekordů.

Gigantické rajče, okurka i borůvka

Gigantické rajče

Do pelhřimovského Muzea rekordů přibyly i nejzajímavější zahrádkářské kuriozity, které se v roce 2020 urodily. Třeba rajské jablko s obvodem 45 cm a hmotností 950 gramů, které Jiří Snoha z Lužic vypěstoval na zahradě v květináči. 

Největší zaregistrovaná kanadská borůvka v Česku

Pavle Markové z Dolního Miletína se pro změnu urodila rekordní salátová okurka s délkou 66 cm a hmotností 2 327 g. 

Loni se také podařilo vypěstovat největší kanadskou borůvku v Česku, autorem je Vlastimil Marek z Chocně, sladký plod měl průměr 32 mm a 10,4 g.

Výstřely z miniděla

Funkční minidělo

Poté, co František Garčic z Hodonína vyrobil z mosazi, plechu a dřeva
36 cm dlouhé dělo s lafetou, s délkou hlavně 22 cm a ráží 12 mm, bohužel zemřel a nestihl model vyzkoušet. Jeho přáním také bylo předání děla do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. 

Tamní pracovníci se s rodinou pana Garčice domluvili a zkouška zbraně se uskutečnila loni v květnu. „Řekli jsme si, že dědečkovo přání zkusíme dovést k úspěšnému závěru. Ve spolupráci se členy jihlavského Spolku přátel dělostřelby byly provedeny dva úspěšné testovací výstřely a byla tím prokázána funkčnost děla,“ vypráví Josef Vaněk s tím, že dělo je dnes v muzeu rekordů vystavené. 

Na zprávu brzy reagovali další čeští soustružníci a kovoobráběči s fotkami vlastních miniděl. To úplně nejmenší představil Miloslav Vaváček, autor projektu „Batalion France Jabůrka aneb Artilerie do kapsy“, což je unikátní dělostřelecká přehlídka miniaturních funkčních děl. 

Zahrnuje bitevní scény od husitského obléhání hradu Karlštejn až po bitvu tří císařů u Slavkova. Nejmenší z děl má délku hlavně 7,3 cm a ráži 20 mm.

Balalajka z tisíců sirek

Balalajka ze sirek

Že ze sirek lze při dostatku trpělivosti vyrobit skoro cokoliv, dokázal Jiří Bečvář. Za poslední roky z nich vytvořil dvacítku hudebních nástrojů, třeba patery housle (+1 smyčec), violu a violoncello, kontrabas, kytaru, banjo a další, k čemuž použil 212 876 zápalek. 

Loni se pochlubil balalajkou. K lepení na dřevěnou formu autor používá epoxidové lepidlo Epoxy 1200 a díla jsou věrnými kopiemi klasických nástrojů co do podoby i velikosti.